Góry Świętokrzyskie z psem to świetny pomysł na wyjazd, pod warunkiem, że wcześniej zapoznamy się z listą dostępnych szlaków. Na terenach Świętokrzyskiego Parku Narodowego objętych ochroną ścisłą i czynną niestety zabrania się wprowadzania psów. Podpowiadamy, które to miejsca.
Góry Świętokrzyskie z psem – które szlaki nie są dostępne?
Góry Świętokrzyskie z psem to dobry pomysł, ale jedynie na szlakach określonych przez Świętokrzyski Park Narodowy jako dostępne do wędrowania z psami. Zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody [1] w parkach narodowych zabrania się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony. Wędrować możemy wyłącznie po oznakowanych przez Świętokrzyski Park Narodowy szlakach turystycznych oraz miejscach udostępnionych do działalności edukacyjnej.
Zakazy nie dotyczą [1] [2]:
- psów pasterskich na obszarach objętych ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas;
- psów asystujących (odpowiednio wyszkolonych i specjalnie oznaczonych, np. przewodzących osobie niewidomej lub niedowidzącej albo osobie niepełnosprawnej).
Góry Świętokrzyskie z psem – gdzie można wędrować?
Na stronie internetowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego [2] możemy przeczytać, że dostępne dla spacerów z psami są:
- odcinek szlaku czerwonego Huta Szklana – Łysa Góra – Święty Krzyż, prowadzący drogą asfaltową;
- ścieżka pieszo-rowerowa między Świętą Katarzyną a Podgórzem (wzdłuż drogi wojewódzkiej 752).
Mapa miejsc na terenie Gór Świętokrzyskich, które zostały dopuszczone do poruszania się z psami jest dostępna na stronie www.swietokrzyskipn.org.pl
Góry Świętokrzyskie z psem – co warto wiedzieć?
Wybierając się w Góry Świętokrzyskie z psem musimy zadbać o to, aby pupil był na smyczy. Bilet wstępu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zakupiony u wejścia upoważnia do wstępu na wszystkie płatne odcinki szlaków pieszych oraz Gołoborze na Łysej Górze. Za psa nie trzeba uiszczać dodatkowych opłat.
Platforma widokowa Gołoborze na Łysej Górze jest zbudowana z metalowych, ażurowych schodów. Wejście na nią może być problematyczne dla psów o małych łapkach lub lęku wysokości. Jeśli chodzi o Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który znajduje się przy szlaku na Łysą Górę, miejsce to nie jest przyjazne psom.
Odwiedziłaś Góry Świętokrzyskie z psem? Podziel się Waszym doświadczeniem w komentarzu!
Zobacz też:
- Góry Izerskie z psem
- Karkonosze z psem
- Góry Stołowe z psem
- Beskidy z psem: Pilsko
- Beskid Żywiecki z psem
Źródła:
[1] Dz.U.2023.0.1336 – Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody [Dostęp: 12.02.2024 r.]
[2] https://www.swietokrzyskipn.org.pl/informacja-o-wprowadzaniu-psow-na-teren-parku [Dostęp: 13.02.2024 r.]