Jak pozbyć się sierści: 9 sposobów sprawdzonych w naszym domu

46
jak usunąć sierść, sposoby na sierść

Jeżeli nasz pies gubi sierść, rozwiązanie problemu wszechobecnej psiej sierści jest sztuką kompromisu. Nie chcemy pozbyć się ulubionego dywanu czy fotela, które przyciągają i akumulują psią sierść, tak samo jak nie chcemy zabronić psu leżeć na dywanie czy przebywać w tym samym pomieszczeniu razem z nim.

Pozostaje pogodzić się z faktem, że prędzej czy później będziemy na tę sytuację przymykać oko i… regularnie sprzątać. Istnieje kilka narzędzi, które mogą nam w tym pomóc i których opis znajdziesz w dalszej części artykułu. Wśród nich mamy swoich ulubieńców ze względu na skuteczność i komfort stosowania, których oznaczyliśmy gwiazdkami ⭐⭐⭐.

Jak pozbyć się sierści psa – a co ze zdrowiem i higieną pupila?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić dietę i zdrowie naszego pupila. Gubienie sierści wraz ze zmianą pory roku bywa normalne (linienie), jednak jeżeli sytuacja taka występuje ciągle lub gubienie sierści nasiliło się, warto skonsultować się z weterynarzem. Pies może mieć źle dobraną dietę, być po prostu chory lub cierpieć z powodu stresu. Problem może także leżeć w alergii (np. na używany szampon do kąpieli dla psa lub inny środek znajdujący się otoczeniu psa) lub w nieodpowiednim dbaniu o sierść psa, która wymaga regularnego czesania prawidłowo dobranymi akcesoriami.

Jak pozbyć się sierści psa – rozwiązania sprawdzone przez nas

Jest kilka sposobów, które pomagają utrzymać mieszkanie w czystości, a nawet pozwalają na ratunek, gdy pozwolimy psu spać z nami w łóżku, a po jego wizycie zostanie na nim masa sierści. Gwiazdkami oznaczyliśmy nasze ulubione sposoby, które stosujemy na co dzień.

1. Turboszczotka do odkurzacza

Świetne rozwiązanie dla mebli tapicerowanych, pościeli, dywanów z krótkim włosiem etc. Szczotka zbiera nawet najmocniej trzymającą się powierzchni sierść, a do tego działa bardzo efektywnie, oszczędzając nam sporo czasu na sprzątanie. Wciąga zarówno długą jak i krótką sierść. Dobre rozwiązanie dla dużych, słabo pofałdowanych powierzchni. Jej minusem jest hałas, który wywołuje pracująca w jej wnętrzu głowica (wałek). Hałas ten bywa donośniejszy od pracy samego odkurzacza.

Jak działa turboszczotka? Jest to zwykła końcówka nakładana na rurę odkurzacza, która w środku posiada wałek ze szczotkami i małą turbinę. Turbina jest napędzana przez siłę ssącą włączonego odkurzacza i napędza wałek ze szczotkami, z którym jest połączona małym paskiem klinowym. Dzięki temu obroty wałka ze szczotkami praktycznie nigdy nie maleją, a do tego są tak duże, że sierść odrywana jest bez najmniejszego kłopotu.

Turboszczotki dostępne są jako oddzielne akcesorium do odkurzacza lub często oferowane są już z nim w zestawie. Można zaopatrzyć się w większą (do dywanów) lub mniejszą, którą z łatwością można manewrować po pościeli czy meblach oraz przy odrobinie fantazji nawet dotrzeć w trochę trudniejsze miejsca. Jest to dość wytrzymałe urządzenie, które wymaga jednak czyszczenia. Nasza turboszczotka, dołączona do zestawu wraz z odkurzaczem, wytrzymała ok. 1,5 roku zbierania sierści (1-4 razy w ciągu tygodnia). Ceny turboszczotek wahają się od 40 do 400 zł.

domowe smakołyki dla psa

2. Rolka z taśmą samoprzylepną

Dobrze znana rolka, kojarzona najbardziej z taką do czyszczenia ubrań. Rozwiązanie bardziej mobilne od turboszczotki – wymaga jedynie pracy naszych rąk. Plastikowy uchwyt mieści na sobie rolkę z taśmą, którą w kontakcie z sierścią przykleja ją do siebie.

Dość efektywna przy nowym listku (rolka zawiera dość dużo listków przyklejonych jeden na drugim), jednak szybko się zapełnia i wymaga wymiany listka na nowy. W tym celu wystarczy odkleić aktualnie używany i w ten sposób odsłonić kolejny, czysty. Efektywna do ubrań, materiałów, awaryjnie tapicerki samochodowej, mniej wydajna do większych powierzchni. Klej z taśmy nie przenosi się na czyszczone powierzchnie. Może mieć kłopoty z mniejszymi i twardszymi włosami.

Koszt rolek jest niewielki – około 2-7 zł za sztukę w zależności od sklepu.  Według nas najlepiej sprawdza się rolka ze sklepu Ikea – wystarcza na dłużej i jest w korzystnej cenie. W zasadzie mamy ją wszędzie – w domu, w samochodzie, w pracy i w torebce.

jak usunąć sierść psa

Rolka z taśmą klejącą do usuwania sierści np. z ubrań

W trudno dostępnych miejscach sprawdza się zwykła szeroka taśma klejąca, z której korzystamy też, gdy nie mamy pod ręką rolki.

3. Gumowa rękawice i woda

Ten sposób wymaga użycia gumowych rękawiczek do sprzątania i odrobiny wody. Po nałożeniu na dłonie, gumowe rękawiczki spryskujemy wodą, tak by były wilgotne. Do spryskiwania można użyć butelki z atomizerem wcześniej uzupełnionej wodą lub po prostu wody bieżącej.

Tak przygotowanymi rękawiczkami ścierami sierść z powierzchni, na których ta się znajduje. Pocieramy zdecydowanymi ruchami dywan, tapicerkę czy inne miejsce. Efekty są praktycznie od razu widoczne na rękawiczkach. Teraz wystarczy je opłukać np. w misce z wodą lub pod kranem i czynność powtórzyć aż do uzyskania pożądanego efektu.

4. Szczotka ryżowa i woda do dywanów oraz wykładzin

Sposób podobny do opisanego wyżej, przy czym gumową rękawicę zamieniamy na szczotkę ryżową. Szczotkę moczymy i zbieramy nią sierść z dywanu lub wykładziny zdecydowanym, mocnym ruchem. Szczotkę co jakiś czas przepłukujemy w misce z wodą, usuwając sierść. Warto przy tym mieć założone gumowe rękawiczki ochronne. Sposób jest skuteczny podobnie jak ten opisany w punkcie 3., jednak na co dzień wolimy te niewymagające użycia wody.

5. Gumowa miotła i ściągaczka do wody

Podobna do zwykłej miotły, ale wyposażona w gumowe słupki zamiast tradycyjnego, gęstego włosia. Sprawdza się na dużych, płaskich powierzchniach oraz na dywanach. Używana przez fryzjerów do porządkowania salonów. Łatwa w czyszczeniu – można opłukać ja wodą.

Podobnie działa ściągaczka do wody, a myjka do okien dzięki mniejszym wymiarom może pomóc w usuwaniu sierści z tapicerki samochodowej.

6. Szczotka typu furminator czyli wyczesywanie psiej sierści

Ważnym czynnikiem w pozbywaniu się nadmiaru psiej sierści z mieszkania jest częste czesanie psa i dbanie o jego sierść. Gdy nasz pies posiada podszerstek, dobrym sposobem może być użycie tzw. furminatora, który zbiera więcej sierści niż zwykła szczotka.

Należy dobrać odpowiedni rodzaj urządzenia do rodzaju sierści psa (długa/krótka). Odrobina wprawy pozwoli nam szybko wyczesać naszego pupila, a efekty mogą być oszałamiające. Z wyczesanej sierści ułożymy na podłodze drugiego naszego pupila naturalnych rozmiarów. Furminator posiada specjalny przycisk spustowy, który ułatwia usuwanie z niego wyczesanej sierści. Po kilku takich zabiegach zauważymy spory spadek pozostawiania przez psa sierści w mieszkaniu. Istotne wtedy jest regularne wyczesywanie psa, aby efekt taki utrzymać.

Cena oryginalnego FURminatora waha się od 60 do 150 zł (w zależności od wielkości oraz od sklepu), dostępne są też tańsze szczotki w tym typie. Według nas jest to najlepsza szczotka do sierści Pandy pod względem jej efektywnego wyczesania.

Jak pozbyć się sierści: 9 sposobów sprawdzonych w naszym domu

FURminator dla psa

7. Pranie odzieży z użyciem płynu elektrostatycznego i kulki do prania

W przypadku prania odzieży zabrudzonej sierścią, dobrym rozwiązaniem jest użycie płynu antyelektrostatycznego, który ułatwi wypłukanie sierści podczas cyklu prania. W pralce automatycznej warto skorzystać z dodatkowego płukania. W sklepach dostępne są także specjalne kulki do prania zbierające sierść i włosy. Są one pokryte rzepami i po praniu można zaobserwować przeczepioną do nich sierść, jednak nie zaobserwowaliśmy znacznego wpływu na usunięcie sierści z pranych materiałów. Jeden z naszych czytelników polecił nam kulki do prania gumowe, które z chęcią wypróbujemy przy najbliższej okazji.

Kulki do prania usuwające sierść

Sposób na usuwanie sierści z ubrań i pościeli – kulki do prania

8. Rękawica do usuwania z sierści

Rękawicą można usuwa sierść np. z mebli tapicerowanych czy pościeli. Jest lekka i zajmuje mało miejsca. Co więcej, wielorazowego użytku (można ją prać) co wpływa na ekonomię jej stosowania i brak generowania śmieci. Nie jest wyprofilowana, więc można ją używać zarówno na prawej jak i lewej ręce. Faktycznie zbiera sierść, co można zobaczyć na poniższym zdjęciu wykonanym po czyszczeniu fotela, w którym śpi Panda. Nie jest  jednak łatwo tę sierść w całości usunąć, stąd przy kolejnym czyszczeniu mieliśmy wrażenie, że rękawica była mniej skuteczna niż za pierwszym razem.

Jak pozbyć się sierści

Rękawica do usuwania sierści

4. Robot sprzątający do sierści psa

Sprawdzaliśmy działanie dwóch robotów i obydwa okazały się bardzo skuteczne w czyszczeniu sierści z podłogi w całym domu. Roboty mają dwa duże plusy – zbierają sierść gdy jesteśmy zajęci czymś innym i robią to również w trudno dostępnych zakamarkach, takich jak przestrzeń pod meblami.

Jak pozbyć się sierści

Robot sprzątający

Więcej o ich działaniu robotów sprzątających opisaliśmy w recenzjach:

Jeżeli znacie inne sposoby albo macie dodatkowe sugestie – zapraszamy do komentowania. Nasze pomysły tu się kończą i sprzątamy z uśmiechem 🙂

Artykuł powiązany: Jak usunąć sierść z 7 powierzchni w domu i w samochodzie

Zobacz też:

Autor: www.psiPARK.pl | Aktualizacja: 18 sierpnia 2019 | Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie główne: pixabay.com; Zdjęcia w artykule: psiPARK.pl
4.8/5 - (16 {głos/głosy})
Komentarze 46
Jak pozbyć się sierści: 9 sposobów sprawdzonych w naszym domu
 1. jaga

  roomba w domu i pies zadowolony i mój dywan

  • psiPARK.pl

   Tak, to na pewno pomaga w usuwaniu sierści z domu na co dzień 🙂

 2. ninoszka

  ja za to mam pytanie z rzędu – gdzie kupić kule do prania antyklaczki ? nie chodzi mi o internet potrzebuje stacjonarnie. ale konkretnie – w jakim sklepie? z pralkami? w pasmanterii? gdzie tego szukać 🙂 dziękuję!!!!

  • psiPARK.pl

   Szukalibyśmy w wielkopowierzchniowych marketach na dziale wyposażenia domu, pomiędzy miskami, żelazkami i suszarkami do prania. My kiedyś trafiliśmy takie kulki w niemieckim dyskoncie.

  • Kajana

   Polecam Rossman, tam kupiłam swoje kule

 3. Kajcia

  Ja założyłem czarny dres i przeturlałem się po łóżku gdzie nasza pociecha wylegiwała się. Dres poradził sobie😅. A tak poważnie to sprawdzimy ten olej z łososia bo wydaje nam się że problem lnienia leży w złej diecie

  • psiPARK.pl

   Na pewno warto sprawdzić zdrowie psa i dietę, gdy mamy problem z sierścią w domu. Jesteśmy ciekawi, czy olej z łososia Wam pomógł 🙂

 4. matylda

  do ubrań te rolki są wręcz nie zastąpione, a na dywanach faktycznie dobry odkurzacz poradzi sobie bez problemu, u mnie wciąga [reklama do wiad. redakcji]

 5. SiliBoy

  no te wszystkie szczotki do czesania fajne, ale najbardziej wpływa ma jednak często jeżdżący [reklama do wiad. redakcji], zbiera nadmiar

 6. Daniela

  Sierść po moich psach znika dzięki [reklama do wiad. redakcji] szybko i skutecznie. Najlepszy odkurzacz jaki miałam!

 7. Tina

  U mnie też [reklama do wiad. redakcji portalu] zbiera wszystko z podłogi. Jestem z niej zadowolona

 8. Ewa

  Jako psia mama polecam [reklama do wiadomości redakcji] i sprawdza się super przy 3 pieskach 🙂

 9. Psiara

  Robot sprzątający to rzecz niezbędna i najskuteczniejsza w czyszczeniu mieszkania z codziennych brudów i sierści psa/kota. Odkąd mam [reklama do wiadomości redakcji] mam czas dla siebie, szczęśliwie hasającego psa po domu i nieskazitelny porządek.

  • neilli

   Witam. A czy mogę prosić w wiadomości email nazwę tego urządzenia do czyszczenia sierści psa ? Pozdrawiam Natalia

   • psiPARK.pl

    Nazwy robotów sprzątających znajdziesz w naszym artykule. Napisaliśmy 2 recenzje na ten temat (linki również w artykule).

 10. Ares

  takie ręczne są fajne np do ubrania, jak się jest owłosionym przed wyjściem, ale zgodzę się z użytkownikami wyżej, żeby stale utrzymać porządke to musi jeździć odkurzacz automatyczny no a tylko roomba ma dwie szczotki

  • psiPARK.pl

   Akurat roomby nie sprawdzaliśmy, ale byliśmy zadowoleni również z innych robotów sprzątających. Linki do recenzji są w naszym artykule 🙂

 11. gosia

  Mój kundelek zostawia mi sierść na kocu, na narzucie
  Uczę gdzie jego miejsce , ale …on cwaniak podczas mojej nieobecności i, tak …wlazi na koc
  leżący na kanapie Jak usunąć sierść z koca ??\

  • psiPARK.pl

   Gosia, opisane przez nas sposoby sprawdzają się też w przypadku koca 🙂 Możesz użyć np. rolki z taśmą klejącą i turboszczotki. Jeśli nie chcesz, żeby piesek wchodził na kanapę, to możesz też przykryć ją czymś, co mu to uniemożliwi. Na czas nieobecności możesz też zabezpieczyć kanapę drugim kocem, przeznaczony do leżenia dla psa 🙂

   • Klara

    U nas sierść zostaje tylko na dywanie, nasza psina nie wchodzi na kanapy. Puszczam [reklama do wiadomości redakcji – przyp. psiPARK.pl] i po sierści śladu nie ma

    • Kamutka

     Ciekawe sposoby, wszystkie przydatne ale osobiście moim nr 1 jest [reklama do wiadomości redakcji], mogę się chociaż zająć czymś ciekawszym a i tak posprzątane będzie

 12. radek

  no taki odkuracz to musi często jeździć, automatyczny, to jedyny realny sposób na utrzymanie porządku, sam mam roomba 696

  • Brawurka

   u mnie podobnie, E5, psy mam z krótkim włosiem ale po prostu cały czas miałam to na skarpetkach, teraz jest ok

 13. zara

  Skąd ja to znam. U nas sierść wala się wszedzie. Już nawet nie wpuszczamy kota do pokoju maluchów, bo aktualnie sa na etapie zjadania wszystkiego co im wpadnie w ręce. Salon minimum 3 razy w tygodniu trzeba przeleciec odkurzaczem. Workowy zilan dzieki Bogu jest niewielki, a przy jego mocy mozna wyciagnac z kazdego kąta kazdy okruch i siersc

  • psiPARK.pl

   3 razy w tygodniu? To i tak mało przy zwierzętach w domu 🙂 My sprzątamy sierść odkurzaczem min. 1-2 razy dziennie. Jakiej pojemności jest worek?

   • zara

    Jakoś nam te 3 razy wystarczą. Może to faktycznie kwestia mocy odkurzacza 🙂 A jeśli chodzi o pojemność zbiornika na kurz w workowym zilanie to z tego co kojarze 2 L. Całkiem tani był pamietam bo w k-markcie coś koło 100 zł

    • Amelia

     Odkąd mamy psa mam ten sam problem. Na szczęście zainwestowałam w Irobota e5 i nie muszę się już przejmować odkurzaniem ani walającą się wszędzie sierścią. Wystarczy że go uruchomię a on robi całą resztę za mnie. Sierść dokładnie zbiera nawet z dywanów z czego bardzo się cieszę 🙂

 14. Klaudia

  Mój piesek bardzo lubi leżakować na dywanie, stamtąd sierść jest dość ciężko usunąć, ale dla mojego robota to nie problem. Zbiera z dywany i sierść i włosy. Moje córeczki uwielbiają Tediego i lubią się z nim bawić na dywanie 🙂

  • psiPARK.pl

   Roboty są bardzo pomocne w usuwaniu sierści z dywanów na co dzień 🙂

 15. Kukułkowska

  ja wcześniej też śmigałam z szczotką ryżową, ale ile to jest babrania się! teraz jeżeli chodzi o dywany tp dobrze radzi sobie roomba e5, mam ją od niedawna i jest całkiem ok, a na meblach tapicerowanych klasyczne diy – rolka owinięta taśmą dwustronną 🙂 najlepszy patent do kanap i foteli 🙂

  • psiPARK.pl

   Ze szczotką ryżową jest mnóstwo roboty, ale nadal pozostaje to najskuteczniejszym sposobem według nas. Roboty pomagają i pozwalają zaoszczędzić czas. Jednak nie dadzą takiego efektu jak szczotka i ręczne czyszczenie.

 16. Nico

  rolka z taśma klasyczne i skuteczne, ja teraz zapobiegam kumulowaniu się stosów kłaczków, kupiłam [do wiad. redakcji] – ogromna pomoc przy pupilach

 17. Lulka

  moim zdaniem robot odkurzający jest świetny do zbierania sierści. mam [do wiad. redakcji] i on nawet dywan tak dokładnie doczyści z sierści, że nie ma kłopotu

 18. Darek

  Super jest ssawka do odkurzacza „futrossawka” do tapicerki i na dywanie i kanapie też nieźle daje rade, próbowałem wiele innych produktów i ten mogę polecić w 100%

  • psiPARK.pl

   Futrossawki nie znamy, stosujemy tylko turboszczotkę. Napisz coś więcej 🙂

 19. zuuzzka

  fajne sposoby, najgorzej tylko dzień w dzień to z dywanu sprzątać, kupiłam dlatego roomba 695 i ustawiłam harmonogram sam niech się z tym buja:)

 20. Devvaa

  Dokładnie, tzn mam 695 nie 886 ale roomba radzi sobie z sierścią, nie wyobrażam sobie tego dzień w dzień sprzątać

 21. Misek

  fajne sposoby, ja dodam inne rozwiązanie, nie tylko na sierść, otóż kupiliśmy roomba 886 taki automatyczny robot, bardzo dobrze radzi sobie z sierścią, ma takie gumowe wałki

 22. Nelly

  My mamy najwiekszy problem z dywanem, siersc po prostu wczepila sie we wlosie dywanu i nic nie pomaga 🙁 Zainwestowalismy w super drogi odkurzacz, ktory mial specjalnie radzic sobie z psia sierscia i nic…Wyprobuje ten sposob z mokra miotla. Co do ubran i kanap najlepiej sprawdza sie rolka i gumowa rekawiczka.

  • Natasza

   A probowaliscie robota roomba? U nas sprawdza się doskonale e5, naprawdę robi robotę

 23. Kamil

  My dodajemy do pokarmu olej z łososia między innymi ze względu na lepszy stan sierści i mniejsze linienie. Oprócz tego zaopatrzyliśmy się w podręczny odkurzacz aby łatwo i szybko pozbyć się sierści z płytek i dywanów 🙂 Bardzo cenne i trafne rady, weźmiemy pod uwagę 🙂 Jak zwykle miło się czytało.

  • psipark.pl

   Ostatnio jesteśmy zadowoleni z VetoSkin. Oleju z łososia jeszcze nie próbowaliśmy, może faktycznie warto 🙂 Cieszymy się, że artykuł się podoba 🙂

   • Orzeszek

    No ja mam roombe i świetnie z sierścią sobie radzi.

    • Olga

     o. co do roomby to się zgadzam, nie sądziłam, że da radę przy dwóch labradorach.

 24. SweetTony

  jak psu leci b. dużo to też zdrowotne problemy mogą być, mi wet polecił VetoSkin i nawet pomaga, tylko nie od razu

  • psiPARK.pl

   My też stosowaliśmy i pomógł nam ograniczyć ilość sierści w domu.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *