Karkonosze z psem – prawie 100 km szlaków

0
karkonosze z psem

W Karkonoskim Parku Narodowym wprowadzono na niektórych szlakach zakaz poruszania się z psami. Które miejsca są nadal dostępne? Gdzie nie możemy się udać, jeśli planujemy Karkonosze z psem? Na co się przygotować, gdy marzą nam się karkonoskie szlaki zimą? Warto to sprawdzić przed przyjazdem, zatem zapraszamy do lektury.

Karkonosze z psem – na których szlakach obowiązuje zakaz wędrówek z psem?

W Karkonoskim Parku Narodowym na niektóre szlaki można wprowadzać psa tylko na smyczy, tymczasem inne stały się po ostatnich zmianach w regulaminie całkowicie niedostępne.

Zgodnie z mapą udostępnioną przez Karkonoski Park Narodowy [1] wyłączone z wędrówek z psami ze względów przyrodniczych są następujące odcinki szlaków:

  • cała Ścieżka nad Reglami, prowadząca od czeskiego schroniska górskiego Petrova bouda zielonym szlakiem turystycznym przez Rozdroże pod Śmielcem, Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem, Mokre Rozdroże, Szrenicką Skałę i schronisko Hala Szrenicka do Jakuszyc (prawie 20 km);
  • czarny szlak turystyczny prowadzący od Rozdroża pod Jaworem do Trzeciej Drogi (1,6 km);
  • czarny szlak turystyczny prowadzący od czeskiego schroniska górskiego Petrova bouda do Jagniątkowa i okolic Jeżówki (4,8 km);
  • czerwony szlak turystyczny prowadzący od skrzyżowania z czarnym szlakiem Pod Borówczanymi Skałami do skrzyżowania z niebieskim szlakiem Pod Rozdrożem pod Wielkim Szyszakiem (2,3 km);
  • niebieski szlak turystyczny prowadzący od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj (2,9 km)
  • żółty i następnie czerwony szlak turystyczny, prowadzące od Drogi Urszuli przez Kocioł Łomniczki i schronisko PTTK nad Łomniczką do Domu Śląskiego (prawie 4 km);
  • zielony szlak turystyczny prowadzący od Polany w Karkonoszach do Słonecznika (około 2 km);
  • zielony szlak turystyczny prowadzący od Pielgrzymów do Schroniska PTTK Odrodzenie.

Dokładną mapę szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym z wyszczególnionymi miejscami wyłączonymi z wędrówek z psami można znaleźć na stronie internetowej: https://kpnmab.pl. Przy wejściach do Karkonoskiego Parku Narodowego dostępne są również specjalne mapki dla psiarzy w wersji drukowanej.

Karkonosze z psem – które miejsca są nadal dostępne dla psów i warto je odwiedzić? Prawie 100 km szlaków

Zmiany w regulaminie Karkonoskiego Parku Narodowego nie oznaczają, że nie możemy jechać w Karkonosze z psem. Dla turystów z psami wciąż jest dostępnych wiele szlaków o łącznej długości wynoszącej prawie 100 km. Odcinki szlaków, zarówno te wyłączone z ruchu z psami, jak i te, którymi można wędrować z psem, zostały odpowiednio oznaczone tabliczkami informacyjnymi.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Karkonoski Park Narodowy [1] z pupilem wciąż możemy odwiedzić miejsca, takie jak np.:

  • Hala Szrenicka – dostaniemy się tam każdym szlakiem poza zieloną Ścieżką pod Reglami, wskazaną w regulaminie KPN. Możemy na przykład wejść czerwonym szlakiem od wodospadu Kamieńczyka i zejść sobie częściowo granią, a częściowo przez Łabski Szczyt;
  • Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem – dostaniemy się tam zarówno niebieskim szlakiem turystycznym od strony Wysokiego Mostu, jak i od grani, czyli czerwonego szlaku turystycznego zwanego także Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej;
  • Słonecznik – mimo zakazu poruszania się z psem na szlaku zielonym prowadzącym z Polany w Karkonoszach do Słonecznika, wciąż możemy się dostać do tego miejsca z naszym pupilem. Wystarczy, że wyruszymy, np. żółtym szlakiem turystycznym od kościoła Wang lub czerwonym szlakiem turystycznym (granią) albo niebieskim i czerwonym szlakiem prowadzącym z przyjaznego psom i malowniczo położonego schroniska górskiego PTTK Samotnia;
Karkonosze z psem

Schronisko PTTK Samotnia przyjazne dla psów. Zdjęcie: Alicja Hudzik

  • Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów jest nadal dostępny do wędrówek z psem. Możemy go zdobyć na wiele sposobów, np. wyruszając spod kościoła Wang niebieskim szlakiem turystycznym przez schroniska górskie Samotnia, Strzecha Akademicka i Dom Śląski. Z Domu Śląskiego mamy już tylko 40 minut na szczyt. Inny sposób to wyruszenie z Karpacza Biały Jar tzw. Śląską Drogą, czyli czarnym szlakiem turystycznym przez Kocioł Białego Jaru i Kopę ku Przełęczy Pod Śnieżką. Stamtąd na szczyt mamy około 45 minut, bez uwzględniania przerwy w Domu Śląskim. Dla turystów z psami dostępny jest również szlak prowadzący z Karpacza Wilcza Poręba, przez Sowią Dolinę i czeskie schronisko Jelenka;
Karkonosze z psem

Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów. Zdjęcie: Alicja Hudzik.

  • Śnieżne Kotły – jedno z piękniejszych miejsc w Sudetach, Śnieżne Kotły, jest także dostępne dla turystów z psami. Dostaniemy się tam np. żółtym szlakiem turystycznym ze Szklarskiej Poręby, przez schronisko pod Łabskim Szczytem. Możemy wybrać także dłuższy wariant, czyli wędrówkę od Szlarskiej Poręby przez wodospad Kamieńczyka i schronisko PTTK na Hali Szrenickiej.
Karkonosze z psem

Śnieżne Kotły zimą. Zdjęcie: Alicja Hudzik

  • Trzy Świnki – formację skalną w Karkonoszach odwiedzimy z psem zarówno przy okazji spaceru granią, jak i wyruszając ze Szklarskiej Poręby czerwonym szlakiem turystycznym przez wodospad Kamieńczyka;
  • Zamek Chojnik – zabytkowy zamek usytuowany na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach jest dostępny do zwiedzania z psem. Możemy się na niego udać np. z Sobieszowa. Pętelka od miasta przez Głazowisko, Przełęcz Żarską, Zamek Chojnik i Skalny Grzyb to wspaniała propozycja na 2-godzinny spacer w pięknym, zalesionym, górskim otoczeniu. Przepiękne widoki, jakie roztaczają się z wieży zamku Chojnik, zdecydowanie wynagrodzą nam podjęty wysiłek.
Karkonosze z psem

Szlak na zamek Chojnik z psem. Zdjęcie: Alicja Hudzik

Karkonosze z psem należy planować z rozwagą

Wybierając się w Karkonosze z psem, należy się przygotować na zmienne warunki atmosferyczne. W szczególności w rejonie Śnieżnych Kotłów i na szczycie Śnieżki pogoda jest bardzo kapryśna i może się szybko zmienić na niekorzyść. Warto być na to przygotowanym i śledzić ostrzeżenia związane z załamaniami pogodowymi, aktualnym stanem zagrożenia lawinowego, zamknięciem niektórych szlaków czy też oblodzeniami na szlakach. Znajdziemy je w specjalnym dziale na stronie internetowej Karkonoskiego Parku Narodowego: https://kpnmab.pl/ostrzezenia.

Karkonosze z psem

Zimowe Karkonosze. Zdjęcie: Alicja Hudzik

Karkonosze są piękne, ale nie brakuje w nich także miejsc, które bez odpowiedniego przygotowania i doświadczenia ze strony turysty mogą stać się naprawdę niebezpieczne. W szczególności zimowa wyprawa w Karkonosze z psem wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli chodzi o wyposażenie turysty, zimą obowiązkowy jest nie tylko ciepły ubiór, ale także dobre obuwie trekkingowe, kijki trekkingowe i raczki.

W przypadku trudniejszych warunków pogodowych Karkonoski Park Narodowy i GOPR Karkonosze zalecają, aby mieć ze sobą raki (przy czym samo ich posiadanie nie wystarczy, potrzebna jest także praktyczna wiedza z zakresu używania tego typu sprzętu). Aktualności związane z bezpieczeństwem poruszania się po Karkonoszach o różnych porach roku publikuje regularnie Grupa Karkonoska GOPR: https://gopr.org.

Karkonosze z psem

Śnieżka w zimowej odsłonie. Zdjęcie: Alicja Hudzik

Na zimową wyprawę w Karkonosze nie należy zabierać psów o słabej kondycji fizycznej czy też ras, które jest mało odporne na mróz i śnieg. Należy wykazać się także rozwagą w planowaniu trasy, tak aby nie narażać pupila na długotrwały pobyt w ujemnych temperaturach bez możliwości wypoczynku czy zagrzania się.

Na początek warto przetestować, czy nasz pies dobrze sobie radzi podczas 2-godzinnych zimowych spacerów łatwiejszymi górskimi szlakami. Na kilka takich testowych spacerów można wybrać np. szlak na zamek Chojnik, o którym wspominamy powyżej lub trasę prowadzącą od Szklarskiej Poręby do Wodospadu Kamieńczyk i z powrotem. Kondycję oraz zachowanie naszego pupila w górach sprawdzimy także podczas spaceru w warunkach zimowych z Karpacza żółtym szlakiem turystycznym do schroniska PTTK Strzecha Akademicka. W tym miejscu możemy zaplanować nocleg (obiekt akceptuje psy) i następnego dnia zejść z powrotem do Karpacza.

Gdy już mamy pewność, że możemy się wybrać zimą w wyższe partie Karkonoszy z psem, zapewnijmy naszemu przyjacielowi dobrą ochronę przed mrozem. Zapytajmy lekarza weterynarza o polecany krem do smarowania opuszków oraz poświęćmy czas na zakup dobrze dopasowanej derki, która przyda się podczas postojów. Jeśli chodzi o śnieżne kulki gromadzące się na łapach u długowłosych ras psów, zaradzimy im poprzez regularne podcinanie włosów pomiędzy opuszkami oraz na łokciach. Możemy taki zabieg wykonać samodzielnie lub, jeśli nie mamy w tym dużego doświadczenia, skorzystać z usługi groomera.

Zobacz też:

Spodobał Ci się artykuł? Napisz komentarz!

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcia w artykule: Alicja Hudzik | Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie główne: Canva.com| Aktualizacja: 29.03.2024 r.

Źródła:

[1] https://kpnmab.pl/mapa-szlakow-dopuszczonych-do-wedrowek-z-psami-1977/n [Dostęp: 27.03.2024 r.]
5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *