Zabawy z psem: 10 pomysłów na wspólną zabawę w domu

5
Zabawy z psem

Aktywność Twojego psa nie musi ograniczać się do spacerów i zwykłego „wybiegania się”. Nawet jeśli nie masz czasu aby wyjść na zewnątrz lub pogoda do tego nie zachęca, możecie ciekawie spędzić czas w domu. Zebraliśmy 10 pomysłów na wspólne zabawy z psem w domu. Nie wymagają one specjalnych zabawek czy sprzętu. Wszystko zależy od Twojego psa i Twojej kreatywności.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Zabawy z psem w domu

1. Zabawa w szukanie smakołyków

Węch jest najlepiej rozwiniętym zmysłem psa i daje dużo możliwości wspólnej zabawy. Smakołyki możesz chować w dłoniach lub pod kubkiem, a także ukrywać w całym domu np. pod dywanem czy kocem. Zrób zabawkę węchową z kartonu lub miski wypełnionej piłkami do basenu. Schowaj smakołyk w pomieszczeniu, w którym nie ma psa. Następnie zaproś go tam i jak tylko będzie bliski znalezienia smakołyku powiedz „szukaj” i pozwól mu go zjeść, gdy tylko go odnajdzie.

Polecamy na AjriszZona.pl: Jak zrobić zabawkę węchową dla psa? 

2. Ćwiczenia zręcznościowe: tunel i skoki

Jeśli Twój pies jest zdrowy i masz trochę miejsca, możesz urządzić mu mały tor przeszkód nawet w domu. Wykorzystaj dwa krzesła i koc, aby stworzyć tunel i zachęć psa np. smakołykiem lub zabawką, aby przez niego przeszedł. Jeśli Twój pies sobie poradzi, tunel możesz wydłużyć dokładając kolejne krzesła. Jeśli podłoga nie jest śliska możesz także ćwiczyć skoki przez nogę lub przedmioty, dobierając ich wielkość do umiejętności i kondycji psa.

3. Zabawa w chowanego

W tej zabawie przyda się pomoc drugiej osoby. Poprowadzi psa, podczas gdy Ty będziesz się chował. Wcześniej skup uwagę psa na sobie, pogłaszcz go, nawiąż kontakt wzrokowy. Twój pomocnik może zostać z psem w jednym pomieszczeniu i po ustalonym czasie pozwoli psu szukać Ciebie. Powinien umożliwić psu swobodne poruszanie się, aby sam Cię odnalazł.

4. Przeciąganie się sznurkiem

Ta zabawa może dać dużo radości w określonych warunkach. Pamiętaj, aby nie przeciążać nią szczeniaka. Twój pies powinien też wiedzieć, że to jest zabawa i rozróżnić, że do przeciągania służy tylko zabawka. Warto nauczyć go wcześniej komendy „oddaj” czy „puść”. Do przeciągania może służyć sznurek lub inna wytrzymała zabawka. Najlepiej jeśli to Ty zainicjujesz zabawę i ją zakończysz, zwłaszcza wtedy gdy Twój pies niechcący zahaczy Cię zębami.

5. Nauka imion zabawek

Słynny pies rasy border collie potrafił rozpoznać aż 800 zabawek. Twój pies również może nauczyć się rozpoznawać zabawki, nawet jeśli będzie ich znacznie mniej. Zacznij od zabawy wybraną zabawką, nadaj jej imię i powtarzaj je często do czasu, aż Twój pies skojarzy je z nią. Następnie naucz go, aby przyniósł ją z grupy pozostałych zabawek.

6. Sprzątanie zabawek

Jeśli Twój pies potrafi już rozpoznawać zabawki po ich nazwach, możesz nauczyć go zanosić je do pudełka. Naucz go chwytać daną zabawkę („weź”), przynosić i puszczać nad pudełkiem („puść”).  Możesz również w ten sposób nauczyć psa sprzątania skarpetek do szuflady.

7. Aport

Aportem może być dowolna zabawka, a także ręcznik czy nawet skarpeta. Możesz nauczyć psa aportowania małymi krokami – najpierw naucz go chwytania przedmiotu, później oddawania Ci go, a na koniec przynoszenia z większej odległości. Jest to wspaniała zabawa, którą możesz też połączyć z nauką nazw poszczególnych przedmiotów.

8. Gonitwa z psem

Zabawa polega na uciekaniu przed psem i nagradzaniu go, gdy Cię dogoni. Może być też elementem nauki przywołania psa (jeśli pies ignoruje Twoje przywołanie, lepiej jest uciekać niż go gonić). Czasami możesz zejść przy tym do poziomu podłogi – Twój pies będzie zachwycony!

9. Zabawa kartonowym pudełkiem i plastikową butelką

Takie przedmioty zapewnią niejednemu psu długie chwile zabawy! Psy uwielbiają „rozszarpywać” butelkę (pustą lub wypełnioną wodą), aportować ją, gryźć, siłować się i odkręcać zakrętkę. Z kolei w kartonowym pudełku wśród ścinków papieru możesz ukryć smakołyki i zachęcić psa do odszukania ich. Puste kartonowe pudełko daje Ci także niemal nieskończone możliwości ćwiczenia sztuczek typu „wejdź”, „hop”, „obejdź/rewiruj”.

10. Nowe sztuczki i powtarzanie komend

Każda okazja jest dobra aby utrwalić komendę lub nauczyć się nowej sztuczki. Możesz to robić również poprzez zabawę z Twoim psem. Bawiąc się piłką możesz utrwalić komendę typu „zostań”, „stój” i „do mnie”. Możesz przy tym stopniowo zwiększać rozproszenia udając, że rzucasz piłką, bez wydawania komendy zwalniającej („biegaj”, „ok”). Zabawa może też polegać na nauce nowych komend i sztuczek – tu ogranicza Cię tylko Twoja kreatywność 🙂

Zachęcamy do podzielenia się ulubionymi zabawami!

Zobacz też: Zabawa na wybiegu dla psów

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

 

5/5 - (3 {głos/głosy})
Komentarze 5
Zabawy z psem: 10 pomysłów na wspólną zabawę w domu
  1. Justyna

    Bardzo dziękuję i proszę o więcej 🙂

  2. Eryka

    A macie pomysły na nowe zabawki aby urozmaicić zabawę pieskowi?

  3. Magda

    Zabawy węchowe 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *