Zabawy z psem. Jak bawić się z psem? 10 pomysłów na wspólną zabawę w domu

11
zabawy z psem, zabawy z psem w domu, jak bawić się z psem

Szukasz pomysłów jak bawić się z psem? Aktywność Twojego psa nie musi ograniczać się do spacerów i zwykłego „wybiegania się”. Zebraliśmy 10 pomysłów na wspólne zabawy z psem w domu. Nie wymagają one specjalnych zabawek czy sprzętu. Wszystko zależy od Twojego psa i Twojej kreatywności.

Nawet jeśli nie masz czasu aby wyjść na zewnątrz lub pogoda do tego nie zachęca, możecie ciekawie spędzić czas na zabawach z psem w domu!

Zabawy z psem w domu – jak bawić się z psem?

1. Zabawa z psem w szukanie smakołyków

Węch jest najlepiej rozwiniętym zmysłem psa i daje dużo możliwości wspólnej zabawy w domu. Smakołyki możesz chować w dłoniach lub pod kubkiem, a także ukrywać w całym domu np. pod dywanem czy kocem. Zrób zabawkę węchową z kartonu lub miski wypełnionej piłkami do basenu. Schowaj smakołyk w pomieszczeniu, w którym nie ma psa. Następnie zaproś go tam i jak tylko będzie bliski znalezienia smakołyku powiedz „szukaj” i pozwól mu go zjeść, gdy tylko go odnajdzie.

2. Ćwiczenia zręcznościowe: tunel i skoki

Jeśli Twój pies jest zdrowy i masz trochę miejsca, możesz urządzić mu mały tor przeszkód nawet w domu. Wykorzystaj dwa krzesła i koc, aby stworzyć tunel i zachęć psa np. smakołykiem lub zabawką, aby przez niego przeszedł. Jeśli Twój pies sobie poradzi, tunel możesz wydłużyć dokładając kolejne krzesła. Jeśli podłoga nie jest śliska możesz także ćwiczyć skoki przez nogę lub przedmioty, dobierając ich wielkość do umiejętności i kondycji psa.

3. Zabawa z psem w chowanego

W tej zabawie przyda się pomoc drugiej osoby. Poprowadzi psa, podczas gdy Ty będziesz się chował. Wcześniej skup uwagę psa na sobie, pogłaszcz go, nawiąż kontakt wzrokowy. Twój pomocnik może zostać z psem w jednym pomieszczeniu i po ustalonym czasie pozwoli psu szukać Ciebie. Powinien umożliwić psu swobodne poruszanie się, aby sam Cię odnalazł.

4. Przeciąganie się sznurkiem

Ta zabawa może dać dużo radości w określonych warunkach. Pamiętaj, aby nie przeciążać nią szczeniaka. Twój pies powinien też wiedzieć, że to jest zabawa i rozróżnić, że do przeciągania służy tylko zabawka. Warto nauczyć go wcześniej komendy „oddaj” czy „puść”. Do przeciągania może służyć sznurek lub inna wytrzymała zabawka. Najlepiej jeśli to Ty zainicjujesz zabawę i ją zakończysz, zwłaszcza wtedy gdy Twój pies niechcący zahaczy Cię zębami.

zabawy z psem w domu

Zabawa z psem w przeciąganie się sznurkiem

5. Nauka imion zabawek

Słynny pies rasy border collie potrafił rozpoznać aż 800 zabawek. Twój pies również może nauczyć się rozpoznawać zabawki, nawet jeśli będzie ich znacznie mniej. Zacznij od zabawy z psem wybraną zabawką, nadaj jej imię i powtarzaj je często do czasu, aż Twój pies skojarzy je z nią. Następnie naucz go, aby przyniósł ją z grupy pozostałych zabawek.

6. Sprzątanie zabawek

Jeśli Twój pies potrafi już rozpoznawać zabawki po ich nazwach, możesz nauczyć go zanosić je do pudełka. Naucz go chwytać daną zabawkę („weź”), przynosić i puszczać nad pudełkiem („puść”).  Możesz również w ten sposób nauczyć psa sprzątania skarpetek do szuflady.

7. Aport

Aportem może być dowolna zabawka, a także ręcznik czy nawet skarpeta. Możesz nauczyć psa aportowania małymi krokami – najpierw naucz go chwytania przedmiotu, później oddawania Ci go, a na koniec przynoszenia z większej odległości. Jest to wspaniała zabawa, którą możesz też połączyć z nauką nazw poszczególnych przedmiotów.

zabawy z psem w domu

Zabawa z psem w aportowanie

8. Gonitwa z psem

Zabawa polega na uciekaniu przed psem i nagradzaniu go, gdy Cię dogoni. Może być też elementem nauki przywołania psa (jeśli pies ignoruje Twoje przywołanie, lepiej jest uciekać niż go gonić). Czasami możesz zejść przy tym do poziomu podłogi – Twój pies będzie zachwycony!

9. Zabawa kartonowym pudełkiem i plastikową butelką

Takie przedmioty zapewnią niejednemu psu długie chwile zabawy w domu! Psy uwielbiają „rozszarpywać” butelkę (pustą lub wypełnioną wodą), aportować ją, gryźć, siłować się i odkręcać zakrętkę. Z kolei w kartonowym pudełku wśród ścinków papieru możesz ukryć smakołyki i zachęcić psa do odszukania ich. Puste kartonowe pudełko daje Ci także niemal nieskończone możliwości ćwiczenia sztuczek typu „wejdź”, „hop”, „obejdź/rewiruj”.

10. Nowe sztuczki i powtarzanie komend

Każda okazja jest dobra aby utrwalić komendę lub nauczyć się nowej sztuczki. Możesz to robić również poprzez zabawę z Twoim psem. Bawiąc się piłką możesz utrwalić komendę typu „zostań”, „stój” i „do mnie”. Możesz przy tym stopniowo zwiększać rozproszenia udając, że rzucasz piłką, bez wydawania komendy zwalniającej („biegaj”, „ok”). Zabawa z psem może też polegać na nauce nowych komend i sztuczek – tu ogranicza Cię tylko Twoja kreatywność 🙂

12 rzeczy, które Twój pies powinien robić w ciągu dnia

Zabawy z psem poza domem

Jeśli masz możliwość wyjść z Twoim psem na zewnątrz, możesz wypróbować jeszcze więcej pomysłów na zabawę! Więcej na ten temat piszemy w artykule: Zabawa na wybiegu dla psów >>

Zabawy z psem – Wasze pomysły

Napisz w komentarzu, jaka jest Twoja ulubiona zabawa z psem!

Zobacz też:

Aktualizacja: 26.12.2023 r. | Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com, Canva.com

ciekawe fakty o psach

5/5 - (7 {głos/głosy})
Komentarze 11
Zabawy z psem. Jak bawić się z psem? 10 pomysłów na wspólną zabawę w domu
 1. Dana

  Fajne pomysły, ale nie wiem, czy moja ONka nie najadłaby się skrawków papieru przy zabawie z szukaniem smakołyków i pudełkiem, więc tego nie będę testować. Butelka z nakrętką też lepiej pod nadzorem – ryzyko połknięcia nakrętki. Sprzątanie zabawek naprawdę polecam. Psy szybko łapią, o co chodzi, potem można dzieciakom wypominać, że skoro pies potrafi sprzątać zabawki, to one też powinny.

  • psiPARK.pl

   Oczywiście wszystkie zabawy warto dopasować indywidualnie do naszego psa 🙂

 2. Joasia

  Świetny artykuł, zwięźle ale ucząco 🙂 Butelka po wodzie zawsze i wszędzie sprawdza się wzorowo. Do aportu fajne są szarpaki z piłką, dużo wygodniej się ją rzuca a dodatkowo można przeciągać ją zrazem z psem (mój uwielbia – kupujemy na stronie [strona do wiadomości redakcji]).

 3. Justyna

  Bardzo dziękuję i proszę o więcej 🙂

 4. Eryka

  A macie pomysły na nowe zabawki aby urozmaicić zabawę pieskowi?

 5. Magda

  Zabawy węchowe 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *