Góry Świętokrzyskie z psem

0
Góry Świętokrzyskie z psem

Góry Świętokrzyskie z psem to świetny pomysł na wyjazd, pod warunkiem, że wcześniej zapoznamy się z listą dostępnych szlaków. Na terenach Świętokrzyskiego Parku Narodowego objętych ochroną ścisłą i czynną niestety zabrania się wprowadzania psów. Podpowiadamy, które to miejsca.

Góry Świętokrzyskie z psem – które szlaki nie są dostępne?

Góry Świętokrzyskie z psem to dobry pomysł, ale jedynie na szlakach określonych przez Świętokrzyski Park Narodowy jako dostępne do wędrowania z psami. Zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody [1] w parkach narodowych zabrania się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony. Wędrować możemy wyłącznie po oznakowanych przez Świętokrzyski Park Narodowy szlakach turystycznych oraz miejscach udostępnionych do działalności edukacyjnej.

Zakazy nie dotyczą [1] [2]:

  • psów pasterskich na obszarach objętych ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas;
  • psów asystujących (odpowiednio wyszkolonych i specjalnie oznaczonych, np. przewodzących osobie niewidomej lub niedowidzącej albo osobie niepełnosprawnej).

Góry Świętokrzyskie z psem – gdzie można wędrować?

Na stronie internetowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego [2] możemy przeczytać, że dostępne dla spacerów z psami są:

  • odcinek szlaku czerwonego Huta Szklana – Łysa Góra – Święty Krzyż, prowadzący drogą asfaltową;
  • ścieżka pieszo-rowerowa między Świętą Katarzyną a Podgórzem (wzdłuż drogi wojewódzkiej 752).

Mapa miejsc na terenie Gór Świętokrzyskich, które zostały dopuszczone do poruszania się z psami jest dostępna na stronie www.swietokrzyskipn.org.pl

Góry Świętokrzyskie z psem – co warto wiedzieć?

Wybierając się w Góry Świętokrzyskie z psem musimy zadbać o to, aby pupil był na smyczy. Bilet wstępu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zakupiony u wejścia upoważnia do wstępu na wszystkie płatne odcinki szlaków pieszych oraz Gołoborze na Łysej Górze. Za psa nie trzeba uiszczać dodatkowych opłat.

Platforma widokowa Gołoborze na Łysej Górze jest zbudowana z metalowych, ażurowych schodów. Wejście na nią może być problematyczne dla psów o małych łapkach lub lęku wysokości. Jeśli chodzi o Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który znajduje się przy szlaku na Łysą Górę, miejsce to nie jest przyjazne psom.

Odwiedziłaś Góry Świętokrzyskie z psem? Podziel się Waszym doświadczeniem w komentarzu!

Zobacz też:

Autor: Alicja Hudzik | Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: Canva.com, zdjęcie poglądowe | Aktualizacja: 15.02.2024 r.

Źródła:
[1] Dz.U.2023.0.1336 – Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody [Dostęp: 12.02.2024 r.] [2] https://www.swietokrzyskipn.org.pl/informacja-o-wprowadzaniu-psow-na-teren-parku [Dostęp: 13.02.2024 r.]

5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *