Góry Stołowe z psem [2024 r.]

0
Góry Stołowe z psem

Góry Stołowe z psem nie są już tak łatwo dostępne jak dawniej, a to za sprawą zmian w przepisach Parku Narodowego Gór Stołowych. Na których szlakach nie można poruszać się z psem? Jakie miejsca są nadal dostępne? Podpowiadamy.

Góry Stołowe z psem – na które szlaki nie wejdziemy?

W 2023 roku dużo się zmieniło, jeśli chodzi o wędrowanie po Górach Stołowych z psem. Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na oficjalnej stronie internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych [1], psy nie mogą być wprowadzane na tereny ochrony ścisłej i czynnej.

Zakaz poruszania się z psami obejmuje takie miejsca, jak Błędne Skały, Szczeliniec Wielki oraz Skalne Grzyby [1]. W przypadku szczytu Szczeliniec Wielki istnieje możliwość dojścia z psem jedynie do Schroniska PTTK Na Szczelińcu.

gory stolowe z psem szczeliniec wielki

Szczeliniec Wielki, zdjęcie: Alicja Hudzik

Zmiany podyktowane są bezpieczeństwem turystów oraz względami przyrodniczymi, wynikającymi bezpośrednio z Ustawy o Ochronie Przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. [2]. Za wejście z psem na teren objęty ochroną ścisłą lub czynną możemy otrzymać od funkcjonariusza Straży Parku Narodowego [3] mandat w wysokości do 500 złotych [4].

Warto wiedzieć: na popularne szlaki Błędne Skały i Szczeliniec Wielki, które nie są dostępne dla psów, wprowadzono limity wejść (400 osób na godzinę w przypadku trasy na Szczeliniec Wielki oraz 350 osób na godzinę, jeśli chodzi o Błędne Skały). Jeśli planujemy wybrać się w to miejsce, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja online za pośrednictwem strony internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych: www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst-bilety.html.

gory stolowe z psem szczeliniec wielki

Szczeliniec Wielki, zdjęcie: Alicja Hudzik

Góry Stołowe z psem – które miejsca są nadal dostępne?

Zmiany w przepisach nie oznaczają, że nie wolno chodzić po całych Górach Stołowych z psem. Park Narodowy Gór Stołowych opublikował mapę z trasami, które nadal są dostępne dla naszych czworonożnych towarzyszy.

Mapę miejsc na terenie Gór Stołowych, które zostały dopuszczone do poruszania się z psami można znaleźć na stronie www.pngs.com.pl.

Jeśli marzą nam się Góry Stołowe z psem, możemy wybrać:

  • pętelkę z Karłowa przez Pasterskie Łąki do Pasterki i powrót przez Rozdroże nad Skalnymi Wrotami – schronisko Pasterka to miejsce warte odwiedzenia i pozostania tutaj na dłużej. Jak zresztą wskazuje pomnik-nagrobek, który postawiono niedaleko tego obiektu;
  • szlak prowadzący z Karłowa na Łężyckie Skałki i z powrotem – skałki w połączeniu z łąką-stepem i drzewach o charakterystycznym kształcie przywodzą na myśl afrykańską sawannę;
  • szlak z Karłowa do Schroniska na Szczelińcu – warto odwiedzić jedno z najstarszych schronisk w Sudetach, zwłaszcza, że psiaki są w nim mile widziane. Pamiętajmy jednak, aby nie wchodzić na jednokierunkowy szlak za schroniskiem, który przestał być dostępny dla psów;
  • trasę z Radkowa przez Rozdroże nad Skalnymi Wrotami na Radkowskie Skały – formacje skalne w tym miejscu wyglądają iście bajkowo. Ścieżka prowadzi przez las, co doskonale chroni przed upałem w cieplejsze dni. Z punktu widokowego przy Basztach przy Sroczym Zakręcie widać doskonale Szczeliniec Wielki.

Góry Stołowe z psem a nocleg w schronisku

Nie wszystkie schroniska górskie akceptują zwierzęta. W niektórych nie będzie można w ogóle zarezerwować noclegu z psem, inne to umożliwią, ale tylko wtedy, gdy na czas pobytu pupil będzie miał założony kaganiec, bez względu na rasę czy przysposobienie.
W przypadku Gór Stołowych z psem możemy nocować w schronisku na Szczelińcu, pod warunkiem posiadania własnego posłania oraz wynajęcia osobnego pokoju (bez obcych osób). Obowiązuje opłata za psa w wysokości 50 zł za cały pobyt [5].

Drugie przyjazne psom schronisko w Górach Stołowych to Pasterka. Za pobyt w schronisku z pupilem nie obowiązuje żadna dodatkowa opłata. Obsługa prosi jedynie, aby powiadomić o obecności psa w momencie dokonywania rezerwacji [6].

gory stolowe z psem pasterka

Pasterka, zdjęcie: Alicja Hudzik

Góry Stołowe z psem – o czym jeszcze warto pamiętać?

Góry Stołowe z psem możemy odwiedzić, pod warunkiem, że będziemy się poruszać wyłącznie po wyznaczonych szlakach i pupil będzie na smyczy. W przypadku ras agresywnych może być wymagany kaganiec.

Aby zadbać o bezpieczeństwo i wygodę psa w Górach Stołowych, należy zabrać ze sobą:

  • psie przekąski i karmę;
  • wodę do picia i składaną miskę;
  • smycz z amortyzatorem;
  • wygodne szelki;
  • posłanie, jeśli planujemy nocleg w schronisku.

Długość i rodzaj tras powinny zostać dostosowane do stanu zdrowia oraz kondycji naszego psa. Jeśli wyprawa ma się odbyć w ciepłym miesiącu, wybierajmy taką porę dnia, aby nie wędrować w pełnym słońcu. Pamiętajmy także, że każdy właściciel psa jest zobowiązany do posprzątania po swoim pupilu.

czeskie gory stolowe z psem

Czeskie Góry Stołowe, zdjęcie: Alicja Hudzik

Odwiedziłaś Góry Stołowe z psem? Podziel się Waszym doświadczeniem w komentarzu!

Zobacz też:

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcia w artykule: Alicja Hudzik | Zdjęcie główne: Canva.com, zdjęcie poglądowe | Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. | Aktualizacja: 20.02.2024 r.

Źródła

[1] https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst14.html [Dostęp: 12.02.2024 r.] [2] Dz.U.2023.0.1336 – Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody [Dostęp: 12.02.2024 r.] [3] Dz. U. 2005.74.648 – Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2005 r. w sprawie nadania funkcjonariuszom Straży Parku w parkach narodowych oraz innym pracownikom parków narodowych, którym przysługują uprawnienia funkcjonariusza Straży Parku, uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego
[4] Dz. U. 2016.1713 – Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 września 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia
[5] https://naszczelincu.pl/noclegi [Dostęp: 12.02.2024 r.] [6] https://schroniskopasterka.pl/noclegi-i-cennik [Dostęp: 12.02.2024 r.]
5/5 - (4 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *