Dlaczego warto korzystać z psich parków i wybiegów?

0
Dlaczego warto korzystać z psich parków i wybiegów?

Zapytaliśmy Marka Szrejtera, jednego z założycieli i byłego prowadzącego Psi Park – Toruń, dlaczego warto korzystać z psich parków i wybiegów. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto korzystać z psich parków i wybiegów?

Marek Szrejter: Psów w Polsce jest bardzo dużo i wiele z nich nie ma miejsca, aby bezpiecznie pobiegać i zaspokoić potrzeby gatunkowe. To ważne potrzeby, ale właściciele psów często o nich nie wiedzą. Ci którzy wiedzą, nierzadko nie mają gdzie razem z psem edukować się w grupach społecznościowych.

Tereny miejskie pokrywają się nowymi osiedlami, budynkami biurowymi i ulicami, a miejsc dla psów ubywa. Na szczęście powstają wybiegi i parki dla psów.

Jeśli już powstał wybieg dla psów w moim mieście, to co dalej? Jak z niego korzystać? Czy jest bezpieczny dla mojego psa? Warto korzystać z takich miejsc z wielu powodów.

Jednym z powodów jest naturalna potrzeba kontaktów społecznych psa. Kolejnym argumentem jest prawidłowy rozwój szczeniaka, młodzieży, dorosłego i starszego psa. Dojrzałe psy są pozytywnym przykładem dla wielu młodych psów. Rozwój emocjonalny często jest pomijany na rzecz potrzeb fizycznych. Tymczasem obie potrzeby są bardzo istotne, aby pies rozwijał się prawidłowo.

Wybiegi dla psów dają właścicielom możliwość obserwacji bawiących się psów i pogłębiania wiedzy o nich. Wybiegi to wielka księga psiego behawioru i procesów ewolucyjnych, które zachodzą każdego dnia. Są również doskonałym miejscem na spotkania towarzyskie i wymianę informacji o problemach wychowawczych, żywieniowych i wielu innych opowieści, które mogą się nam przydać. Nie zwalnia to jednak właścicieli psów z pilnowania swoich pupili.

Wybiegi dla psów i psie parki to również doskonałe miejsca do przekonania się do sprzątania po swoich psach.

Pies na wybiegu czy w psim parku jest wybiegany i zaspokojony mentalnie, a właściciel szczęśliwy, że jego pupil doświadczył tego i w domu będzie spokojniejszy. Takie miejsca to również w pewnym stopniu lek dla psów przed lękami związanymi np. z sylwestrem.

Korzyści płynące z wybiegów to możliwość bezpiecznego puszczenia psa luzem. Pamiętajmy, że w niektórych miastach oraz w lesie nie jest to dozwolone i za spacer z psem bez smyczy grozi mandat. Poza mandatem możemy narazić naszego psa i inne zwierzęta na różnego rodzaju niebezpieczeństwa.

Zobacz więcej na wlesienajlepiej.pl: Bezpieczny spacer z psem w lesie

Wybieg i park dla psów to idealne miejsce na miłe spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez względu na porę roku i pogodę. Warunek miłego spędzenia czasu to odpowiedzialność właścicieli psów oraz odpowiednia wielkość wybiegu z dostosowaną do niego ilością przeszkód.

Psie wybiegi i psie parki obnażają wiele negatywnych zachowań psów i ich właścicieli. Ktoś kiedyś powiedział, że „chciwość i niewiedza może być zabójcza”.  Niewiedza to główna przyczyna wielu problemów i konfliktów. Nabyte i wyuczone przyzwyczajenia widać jak na dłoni.

Częstym problemem jest wysoki poziom stresu właściciela psa i przekonanie, że jego pies nie potrafi się bawić z innymi, albo że za chwile zostanie pogryziony lub sam pogryzie inne psy.

Czasami pojawiają się obawy, czy pies nie ucieknie, bo ma takie zapędy. Niestety, gdy dojdzie do konfliktu między psami zdecydowana większość ludzie nie nie wie, co ma robić. W takiej sytuacji niezastąpiona jest pomoc osoby doświadczonej, która wie jak postąpić. Doświadczenie i pomoc przydaje się również w innych interakcjach między psami. Czytanie psiej mowy sprawia wiele problemów i jedną z przyczyn ich pojawienia się jest człowiek.

Polecamy: Psia mowa – 10 sygnałów uspokajających u psów, które warto znać

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *