Góry Izerskie z psem [2024 r.]

0
Góry Izerskie z psem

Góry Izerskie są bardzo przyjazne dla psów. W Izerach brak terenów objętych ochroną ścisłą i czynną, a na obszarach objętych programem Natura 2000 możemy się poruszać z pupilem. Które miejsca w Górach Izerskich w szczególności warto odwiedzić? Gdzie nocować z psem? Podpowiadamy.

Góry Izerskie z psem – które miejsca warto odwiedzić?

Wybierając się w Góry Izerskie z psem większość osób planuje przejść się słynną Halą Izerską (zdjęcie poniżej).

Wędrówkę możemy rozpocząć w Jakuszycach, następnie czeka nas przejście przez Stację Turystyczną Orle ku Hali Izerskiej i Chatce Górzystów. Stamtąd możemy wrócić przez Rozdroże pod Cichą Równią z powrotem do Jakuszyc. Pętelka zajmie około 5 godzin (do przejścia mamy prawie 18 km), dlatego lepiej nie zabierać na wyprawę psa o słabej kondycji, chorego lub nieprzyzwyczajonego do wędrowania po górach.

gory izerskie z psem hala izerska

Hala Izerska, zdjęcie: Alicja Hudzik

W Górach Izerskich z psem możemy zdobyć najwyższy szczyt Izer, czyli Wysoką Kopę. Góra wznosi się na wysokość 1126 metrów n.p.m., najkrótszy szlak do tego miejsca prowadzi z Rozdroża Izerskiego. Pętelka z uwzględnieniem Wysokiej Kopy (na którą musimy trochę odbić i zejść ze szlaku) zajmie około 3 godzin. Szczyt jest niepozorny i łatwo go przegapić, żółta tabliczka z nazwą góry została powieszona na jednym z iglaków (zdjęcie poniżej).

góry izerskie z psem

Wysoka Kopa, zdjęcie: Alicja Hudzik

Inne trasy, które warto zrobić z psem w Górach Izerskich

Inne trasy, które warto zrobić z psem w Górach Izerskich to także:

  • pętelka ze Świeradowa-Zdroju do Sępiej Góry i z powrotem – szczyt oferuje piękną panoramę, z której roztaczają się widoki na całą okolicę. Szlak nie jest trudny ani długi, wędrówka tam i z powrotem zajmie niewiele ponad 2 godziny;
  • Szklarska Poręba – Wysoki Kamień – Szklarska Poręba – spacer tam i z powrotem do urzekającego miejsca, jakim jest Wysoki Kamień, zajmie około 2-3 godzin. W miejscu docelowym jest schronisko, ale nie oferuje ono noclegów, dostępny jest jedynie bufet (Wysoki Kamień jest na zdjęciu głównym artykułu oraz poniżej);
Góry Izerskie z psem Wysoki Kamień

Wysoki Kamień, zdjęcie: Alicja Hudzik

  • szlak prowadzący z Rozdroża Izerskiego przez Szklarską Drogą i punkt widokowy Sine Skałki, do Chatki Górzystów (około 4 godzin marszu, ponad 12 km);
  • szlak ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski – na jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich możemy wejść pieszo lub wjechać kolejką;
  • trasa ze Świeradowa-Zdroju na najwyższy szczyt czeskich Izer, czyli Smrek – na miejscu czeka na nas wieża widokowa. Przy dobrej widoczności widać z niej Góry Łużyckie, czeskie Góry Izerskie, Pogórze Izerskie oraz Karkonosze;
  • trasa z Jakuszyc do Izerskich Garbów i nieczynnej kopalni kwarcu “Stanisław” – ruiny najwyżej położonego zakładu wydobywczego w środkowej Europie nie są co prawda dostępne dla turystów, ale tutejsze okolice są bardzo malownicze. Warto odwiedzić miejsce, w którym wydobywano minerały już w XIII wieku choćby dla pięknych widoków i klimatycznych skalnych ścian kamieniołomu.

Góry Izerskie z psem – gdzie nocować?

W Górach Izerskich z psem możemy nocować w:

  • Schronisku PTTK na Stogu Izerskim,
  • Chata Pešákovna w czeskich Górach Izerskich (tu psiaki są mile widziane za niewielką opłatą).

Podczas rezerwacji noclegu warto dopytać o dokładne zasady pobytu pupila w schronisku. Pamiętajmy również, aby trzymać psa na smyczy i unikać sytuacji, w których czworonóg mógłby przeszkadzać innym gościom.

Góry Izerskie z psem – o czym jeszcze warto wiedzieć?

W Górach Izerskich z psem można poruszać się także koleją gondolową, która wozi turystów i narciarzy na Stóg Izerski. Jeśli chodzi o szlaki piesze, latem lepiej unikać tras prowadzących do popularnych miejsc, ze względu na tłok i rowerzystów. Tymczasem w miesiącach zimowych warto wziąć pod uwagę trudniejsze warunki pogodowe.

Hala Izerska jest znana pod nazwą polski biegun zimna, ze względu na najniższe średnie temperatury roczne. Rekordowe temperatury odnotowane na Hali Izerskiej to -42°C w latach 1939-1940 oraz -36,6°C w grudniu 1996 roku [1]. Śnieg zalega w tym miejscu aż do maja, co stwarza idealne warunki dla narciarzy biegowych, natomiast niekoniecznie jest komfortowe dla psów i ich właścicieli.

Odwiedziłaś Góry Izerskie z psem? Podziel się Waszym doświadczeniem w komentarzu!

Zobacz też:

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcia: Alicja Hudzik| Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie.| Aktualizacja: 15.02.2024 r.

Źródła:
[1] https://swieradowzdroj.pl/129-swieradowzdroj-izerski-biegun-zimna [Dostęp: 12.02.2024 r.]

5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *