Jak powinien wyglądać bezpieczny wybieg dla psów? Jaki powinien być wybieg dla psów?

4
Jak powinien wyglądać bezpieczny wybieg dla psów, Jaki powinien być wybieg dla psów

Jak powinien wyglądać bezpieczny wybieg dla psów? Na co zwrócić uwagę planując jego budowę? To jedne z najczęstszych pytań, które dostajemy od naszych czytelników. W tym artykule omawiamy zasady nie tylko bezpiecznego, ale i funkcjonalnego wybiegu dla psów. Podkreślamy ten drugi aspekt, który często jest pomijany.

Skupiamy się na miejskich, ogólnodostępnych wybiegach dla psów. Temat wybiegu dla psów w przydomowym ogrodzie poruszamy tutaj >>

Bezpieczny i funkcjonalny wybieg dla psów – czyli jaki?

Jaki powinien być wybieg dla psów:

  • Na początek odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz stworzyć wybieg dla psów, czy psi plac zabaw z urządzeniami aglility. Wybieg dla psów powinien  przede wszystkim zapewniać psom miejsce do swobodnego biegania. Jeśli jest mały, nie warto więc zastawiać go torami przeszkód i innymi urządzeniami. Jeśli masz duży teren do zagospodarowania, jak najbardziej można połączyć te dwie funkcje.
  • Przeszkody dla psów i psie tory przeszkód powinny być bezpieczne dla zwierząt i ustawione w odległościach umożliwiających korzystanie z nich. Warto skonsultować ich projekt z osobą, która profesjonalnie zajmuje się trenowaniem psów na tego typu urządzeniach.
  • Psi wybieg powinien być ogrodzony, najlepiej wysokim metalowym ogrodzeniem z podmurówką. Ogrodzenie wybiegu omawiamy dokładniej w dalszej części artykułu.
  • Ważne jest, aby zadbać o bezpieczną śluzę wejściową, która zapobiega przypadkowej ucieczce psa. Dla wygody osób korzystających z wybiegu można zrobić więcej wejść (w zależności od wielkości wybiegu).
  • Wybieg dla psów warto wyposażyć w kosze na psie odchody wraz z woreczkami na psie kupy. Pamiętaj o opróżnianiu koszy i uzupełnianiu woreczków gdy wybieg już powstanie!
  • Przy wejściu powinien znajdować się regulamin określający zasady korzystania z wybiegu oraz podający dane administratora terenu.
  • Mniej popularnym wyposażeniem – ale bardzo pożądanym przez użytkowników – na polskich wybiegach jest oświetlenie oraz kran z wodą. Światło pozwala korzystać z wybiegu również jesienią i zimą w godzinach porannych i popołudniowych. Z kolei kran z wodą pitną pozwala napoić psy, zwłaszcza w cieplejsze dni, gdy woda przyniesiona przez ich opiekunów szybko się kończy.
  • Altany i zadaszenia (np. wiata przystankowa) na wybiegu dla psów dają opiekunom schronienie w deszczowe i wietrzne dni.
  • Na wybiegu dla psów ważny jest cień, dlatego drzewa są atutem. Dzięki nim z wybiegu można korzystać także w czasie upalnych i słonecznych dni.
  • Inne udogodnienia dla opiekunów psów to np. ławki oraz wieszaki na smycze.
  • Wiele wybiegów wyposażonych jest w toalety dla psów i psie WC, czyli osobne strefy, zwykle wyłożone piaskiem lub żwirem. Mogą one spełniać dodatkowo funkcje edukacyjne, aby zwracać uwagę opiekunów na obowiązek sprzątania po swoim psie.

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami ankiety przeprowadzonej wśród opiekunów psów na temat „Jak korzystamy z wybiegu dla psów„. Wyniki dostępne są w naszym serwisie tutaj >>

Czy istnieje optymalna powierzchnia wybiegu dla psów?

Od opiekunów psów często słyszymy: Im większy wybieg dla psów, tym lepszy! Owszem, duża powierzchnia to atut wybiegu dla psów. Jednak według nas równie ważna – jeśli nie ważniejsza –  jest jego lokalizacja, bezpieczne ogrodzenie oraz czynniki pozwalające korzystać z niego cały rok – takie jak oświetleni i cień, jaki dają drzewa.

Mniejsza, bezpiecznie ogrodzona powierzchnia wybiegu w środku miasta i blisko osiedli (gdzie nie ma innych miejsc,  których można bezpiecznie puścić psa bez smyczy) może mieć większe znaczenie niż duży wybieg (ponad 1000-2000 m2) daleko poza miastem, gdzie mieszkańcy muszą dojechać pokonując dużą odległość.

Podział na strefy

Wybieg dla psów warto podzielić na strefy dostosowane do różnych potrzeb odwiedzających go psów. Strefy powinny być od siebie odgrodzone i odpowiednio opisane. Przykładowe strefy to strefa dla małych psów, strefa do biegania, strefa do ćwiczeń (z przeszkodami). Oczywiście dotyczy to większych powierzchni, które można przeznaczyć pod budowę wybiegu.

Zobacz też: Ile kosztuje wybieg dla psów?

Czy wybieg dla psów powinien być wyposażony w tor przeszkód?

Jeśli jest na to miejsce i przeszkody są wykonane oraz zlokalizowane w sposób, który umożliwia bezpieczne korzystanie z nich, to jak najbardziej! Psie tory przeszkód i urządzenia stanowią wspaniałe urozmaicenie spacerów i aktywności z pupilami. Szczególnie w miastach i dużych osiedlach, gdzie opiekunowie psów nie mają możliwości zrobienia toru przeszkód w swoim przydomowym ogrodzie.

Warto rozważyć, czy chcemy zrobić wybieg dla psów, plac zabaw dla psów, czy większy psi park, w którym znajdzie się miejsce na jedno i na drugie.

Na wybiegu dla psów o powierzchni mniejszej niż 1000 m2 duża ilość różnego rodzaju urządzeń może być niebezpieczna dla psów. Wybieg dla psów, jak sama nazwa wskazuje, służy do biegania i nie jest to tor agility. To miejsce, w którym psy biegają i są w ciągłym ruchu. – Marek Szrejter, pomysłodawca i były prowadzący Psiego Parku w Toruniu

Planując tor przeszkód na psim wybiegu warto skonsultować go z osobą, która profesjonalnie zajmuje się treningiem psów na tego typu urządzeniach. Niestety często spotykamy się z przeszkodami zlokalizowanymi zbyt blisko siebie lub ułożonymi w inny sposób, który uniemożliwia psom korzystanie z nich. Więcej o przeszkodach na wybiegu w dalszej części artykułu…

Podłoże na wybiegu dla psów

Najpopularniejszym podłożem na wybiegach dla psów w Polsce jest trawa, czasami spotykamy się z piaskiem i żwirem ułożonym w wybranych strefach (szybko jednak ulegają wymieszaniu).

Niestety powszechnym problemem wybiegów jest błoto, które powstaje w deszczowe dni, gdy trawa zostaje zadeptana. Ciężko korzystać z takiego wybiegu, gdy cały stoi w wodzie, pokryty błotem i kałużami. Dlatego planując wybieg dla psów warto zadbać o podłoże, na którym nie stoi woda ( z odpowiednim drenażem).

Czytaj więcej: Czym wyłożyć wybieg dla psów? Podłoże

Ogrodzenie wybiegu dla psów

Najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest metalowe ogrodzenie, które zapewnia trwałość i estetykę. Warto rozważyć podmurówkę, która stabilizuje ogrodzenie i zapobiega podkopom psów. Istotna jest wysokość ogrodzenia, którą dobieramy do największych psów korzystających z danej strefy.

Czytaj więcej: Czym ogrodzić wybieg dla psów?

Dbanie o wybieg dla psów

Wybudowanie wybiegu dla psów to jedno, ale jego utrzymanie lata później, to inna sprawa.

Obserwujemy powstawanie wielu wspaniałych wybiegów, które powoli niszczeją zaniedbane przez swoich administratorów. Dlatego planując budowę wybiegu dla psów i jego koszty, nie zapomnij uwzględnić jego utrzymania w dobrym stanie, aby służył psom i ich opiekunom. Dotyczy to również opróżniania koszy na psie odchody oraz uzupełniania woreczków w dystrybutorach.

Edukacja właścicieli psów

Planując wybieg dla psów warto uwzględnić edukację jego użytkowników, aby korzystanie z niego było bezpieczne i przyjemne dla psów, ludzi oraz otoczenia. Regulamin może nie być wystarczający!

Rozwiązaniem jest akcja informacyjna połączona z otwarciem wybiegu, spotkania tematyczne informacje zamieszczane na stronie lub fanpage wybiegu. Możesz też udostępnić nasze bezpłatne ulotki. z zasadami bezpiecznej zabawy na wybiegu. Czytaj więcej: Zamów ulotki psiPARK.pl

Częste problemy, które pojawiają się na wybiegach to brak sprzątania po psie, wprowadzanie na wybieg psów agresywnych oraz psów z założonymi kolczatkami (mogą zranić zwierzęta), brak pilnowania psa gdy staje się natarczywy lub sam jest męczony przez inne czworonogi, zmuszanie psa do ćwiczeń na zbyt trudnych dla niego przeszkodach oraz pozwalanie psu na kopanie głębokich dziur, które mogą powodować urazy ludzi i zwierząt.

Zobacz też: 32 błędy na wybiegu dla psów

Jaki powinien być wybieg dla psów? Bezpieczny wybieg dla psów według pomysłodawcy i byłego prowadzącego psi park

O bezpieczny wybieg dla psów zapytaliśmy Marka Szrejtera, założyciela i byłego prowadzącego Psi Park – Toruń.

Marek Szrejter: Bezpieczny wybieg dla psów to dość naciągane słowa. Bezpieczeństwo zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma wielkość wybiegu czy parku dla psów. Duży obszar (ponad 1500 m2) pozwala na swobodne bieganie i zabawę psów. W rejonach miejskich często trudno o powierzchnie większą niż 2000 – 3000 m2.

Innej powierzchni terenu będą potrzebować dogi niemieckie, a innego buldogi francuskie. Obie rasy mogą jednak korzystać z każdego rozmiaru terenu na którym się bawią.

Na wybiegu dla psów istotne są miejsca zacienione, dostęp do wody pitnej i kąpielowej oraz dostęp do pojemników na śmieci. Ukształtowanie terenu może być lekko pagórkowate, a powierzchnia najlepiej trawiasta, z niezbyt dużą ilością piasku. Warto, aby na wybiegu znalazły się na tunele i kładki.

Na wybiegu dla psów o powierzchni mniejszej niż 1000 m2 duża ilość różnego rodzaju urządzeń może być niebezpieczna dla psów. Wybieg dla psów, jak sama nazwa wskazuje, służy do biegania i nie jest to tor agility. To miejsce, w którym psy biegają i są w ciągłym ruchu.

Gdy pies już pozna i przekona się do przeszkód, to korzysta z nich sam podczas zabawy. Zabawa staje się wówczas bardziej bezpieczna niż wtedy, gdy robi to z właścicielem i otrzymuje w nagrodę smakołyki w obecności innych psów. Często wtedy dochodzi do sprzeczek.

Oprócz przeszkód takich jak tunel, ściana czy wiadukt na wybiegu mogą znajdować się naturalne przeszkody typu pojedyncza gruba kłoda i połączone ze sobą opony w kształt znaku olimpiady. Przeszkody nie powinny być zbyt wysokie i posiadać ostrych kantów. Najlepiej gdy są wykonane z trwałego materiału i zabezpieczone na przykład oponami.

W Psim Parku w Toruniu, który prowadziłem i byłem jednym z jego pomysłodawców, przez trzy lata obserwowałem jak psy bawią się, którędy przebiegają i z jakim tempem poruszają się. Na podstawie zebranych informacji przeszkody w psim parku zostały ustawione w optymalny sposób.

Wszelkiego rodzaju kładki o dużej szerokości (od 60 cm do 120 cm) były ustawiane w odległości ok. 3 metrów od płotu. Tunel stał na środku parku tak, aby psy mogły go swobodnie biegać dookoła niego, wbiegać do środka i wybiegać. Czasami również ścianę przestawiałem na środek placu.  Tunel i ściana to przeszkody najczęściej używane przez psy w tracie samodzielnej zabawy.

Przeszkody takie jak równoważnia stanowią duże ryzyko urazu psa i powinny być bardzo niskie i szerokie na min. 30 cm.

Natomiast stalowe hopki nie powinny być montowane. Przeszkoda w postaci metalowej hopki stanowi duże ryzyko dla wolno biegających psów, zwłaszcza na małym wybiegu, ale i na większym o powierzchni ponad 1000 m2Hopki mogą być wykonane z opon wkopanych w ziemię i ustawione różne wysokości z zachowaniem dużych odstępów.

Na wybiegu i w parku dla psów powinien znajdować się regulamin korzystania z takiego miejsca. Regulamin powinien zawierać informacje o zasadach bezpiecznego korzystania z wybiegu, odpowiedzialności właściciela za swojego psa oraz utrzymania czystości. Przy wejściach powinna być zamieszczona dodatkowa informacja, w jakim momencie można wejść na wybieg.

Psy w Psim Parku w Toruniu biegały przeważnie luzem z odpowiednim wyposażeniem, ale bywały przypadki, gdy pies poruszał się na smyczy, a nawet w kagańcu. Po czasie dołączał do biegających psów. Zasady puszczania psów na wybiegach i w parkach dla psów wydają się proste, ale nie zawsze takie są dla właścicieli zwierząt.

Jak stworzyć wybieg dla psów w swoim mieście?

Marek Szrejter: Wybudowanie wybiegów, czy parków dla psów jest możliwe, jeśli tylko znajdzie się grupa prężnie działających osób. Do tej grupy trzeba jeszcze dołożyć teren, przychylnych urzędników oraz znaleźć fundusze. Nie należy patrzeć na to tak, że ktoś nam coś bez mrugnięcia oka zrobi. Trzeba samemu mrugnąć, aby ludzie chcieli do nas dołączyć i stworzyli razem z nami wybieg dla psów.

Więcej na ten temat piszemy w artykule: W moim mieście nie ma wybiegu dla psów. Co mogę zrobić?

Masz pytania o to, jaki powinien być wybieg dla psów? Napisz w komentarzu lub wyślij do nas wiadomość e-mail: info@psipark.pl

Więcej artykułów:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

realizacja wybiegu dla psow

5/5 - (5 {głos/głosy})
Komentarze 4
Jak powinien wyglądać bezpieczny wybieg dla psów? Jaki powinien być wybieg dla psów?
  1. Bogdan Cierpka

    Czy u Was psi park jest ogrodzony. W Poznaniu stworzono pierwszy park psi nieogrodzony, jest tabliczka, że TU można puszczać luzem psa i to wszystko. Urzędnicy tłumaczą, że w planie zgospodarowania miejscowego nie było napisane, że można coś ogrodzić.

    • psiPARK.pl

      Prawie wszystkie wybiegi dla psów, które znamy i opisujemy, mają ogrodzenie. Znamy może jeden wybieg dla psów, który był nie ogrodzony (ale po kilku latach ogrodzenie zostało dodane). Według nas ogrodzenie jest obowiązkowym elementem wyposażenia wybiegu. Najlepiej wysokie, z podmurówką i bezpieczną śluzą wejściową.

  2. Anna Leśniak

    W Parku Górczewska w Warszawie psy nie mogą swobodnie biegać z uwagi na zagęszczenie tego niebezpiecznego sprzętu. Więc biegają na wąskim pasku przy płocie. Mimo to nadal powstają takie miejsca. Jeśli już pomysłodawca upiera się, że takie przeszkody muszą być to niech chociaż zerknie na regulamin agility FCI i sprawdzi jakie powinny być wymiary przeszkód aby były bezpieczne dla psów. Aż dziw bierze, że władze gmin nie konsultują parametrów sprzętu z osobami, które naprawdę znają się na agility. W zamian za to projektowanie zleca się laikom. Nie kojarzę, aby Pan Marek Szrejter, był zawodnikiem czy trenerem agility. Tak naprawdę na placu wystarczyłyby jedynie tunele i slalom (odległość między tyczkami 60 cm). Tunele nie mogą być na podporach, bo grozi to urazem kolana! Metalowe hopki bez regulacji wysokości ustawione 2 m od siebie (6 m to minimum) – absolutnie nie!

    • psiPARK.pl

      Zgadzamy się z tym, że wybiegi dla psów często są zastawione przeszkodami, które nie nadają się do ćwiczeń i jednocześnie zabierają miejsce do swobodnego biegania. Za każdym razem gdy po porady zwraca się do nas podmiot planujący budowę wybiegu, prosimy o konsultację projektu przeszkód z doświadczonym trenerem psów.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *