
Zapytaliśmy Marka Szrejtera, założyciela i byłego prowadzącego Psi Park – Toruń, jak powinien wyglądać bezpieczny wybieg dla psów. Zapraszamy do lektury!
Jak powinien wyglądać bezpieczny wybieg dla psów?
Marek Szrejter: Bezpieczny wybieg dla psów to dość naciągane słowa. Bezpieczeństwo zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma wielkość wybiegu czy parku dla psów. Duży obszar (ponad 1500 m2) pozwala na swobodne bieganie i zabawę psów. W rejonach miejskich często trudno o powierzchnie większą niż 2000 – 3000 m2.
Innej powierzchni terenu będą potrzebować dogi niemieckie, a innego buldogi francuskie. Obie rasy mogą jednak korzystać z każdego rozmiaru terenu na którym się bawią.
Na wybiegu dla psów istotne są miejsca zacienione, dostęp do wody pitnej i kąpielowej oraz dostęp do pojemników na śmieci. Ukształtowanie terenu może być lekko pagórkowate, a powierzchnia najlepiej trawiasta, z niezbyt dużą ilością piasku. Warto, aby na wybiegu znalazły się na tunele i kładki.
Czy psi wybieg powinien mieć być wyposażony w urządzenia agility?
Marek Szrejter: Na wybiegu dla psów o powierzchni mniejszej niż 1000 m2 duża ilość różnego rodzaju urządzeń może być niebezpieczna dla psów.
Wybieg dla psów, jak sama nazwa wskazuje, służy do biegania i nie jest to tor agility. To miejsce, w którym psy biegają i są w ciągłym ruchu.
Gdy pies już pozna i przekona się do przeszkód, to korzysta z nich sam podczas zabawy. Zabawa staje się wóczas bardziej bezpieczna niż wtedy, gdy robi to z właścicielem i otrzymuje w nagrodę smakołyki w obecności innych psów. Często wtedy dochodzi do sprzeczek.
Oprócz przeszkód takich jak tunel, ściana czy wiadukt na wybiegu mogą znajdować się naturalne przeszkody typu pojedyncza gruba kłoda i połączone ze sobą opony w kształt znaku olimpiady. Przeszkody nie powinny być zbyt wysokie i posiadać ostrych kantów. Najlepiej gdy są wykonane z trwałego materiału i zabezpieczone na przykład oponami.
W Psim Parku w Toruniu, który prowadziłem i byłem jednym z jego pomysłodawców, przez trzy lata obserwowałem jak psy bawią się, którędy przebiegają i z jakim tempem poruszają się. Na podstawie zebranych informacji przeszkody w psim parku zostały ustawione w optymalny sposób.
Wszelkiego rodzaju kładki o dużej szerokości (od 60 cm do 120 cm) były ustawiane w odległości ok. 3 metrów od płotu. Tunel stał na środku parku tak, aby psy mogły go swobodnie biegać dookoła niego, wbiegać do środka i wybiegać. Czasami również ścianę przestawiałem na środek placu. Tunel i ściana to przeszkody najczęściej używane przez psy w tracie samodzielnej zabawy.
Przeszkody takie jak równoważnia stanowią duże ryzyko urazu psa i powinny być bardzo niskie i szerokie na min. 30 cm.
Natomiast stalowe hopki nie powinny być montowane. Przeszkoda w postaci metalowej hopki stanowi duże ryzyko dla wolno biegających psów, zwłaszcza na małym wybiegu, ale i na większym o powierzchni ponad 1000 m2. Hopki mogą być wykonane z opon wkopanych w ziemię i ustawione różne wysokości z zachowaniem dużych odstępów.
Na wybiegu i w parku dla psów powinien znajdować się regulamin korzystania z takiego miejsca. Regulamin powinien zawierać informacje o zasadach bezpiecznego korzystania z wybiegu, odpowiedzialności właściciela za swojego psa oraz utrzymania czystości. Przy wejściach powinna być zamieszczona dodatkowa informacja, w jakim momencie można wejść na wybieg.
Polecamy: 13 zasad bezpiecznej zabawy na wybiegu dla psów
Psy w Psim Parku w Toruniu biegały przeważnie luzem z odpowiednim wyposażeniem, ale bywały przypadki, gdy pies poruszał się na smyczy, a nawet w kagańcu. Po czasie dołączał do biegających psów. Zasady puszczania psów na wybiegach i w parkach dla psów wydają się proste, ale nie zawsze takie są dla właścicieli zwierząt.
Jak stworzyć wybieg dla psów w swoim mieście?
Marek Szrejter: Wybudowanie wybiegów, czy parków dla psów jest możliwe, jeśli tylko znajdzie się grupa prężnie działających osób. Do tej grupy trzeba jeszcze dołożyć teren, przychylnych urzędników oraz znaleźć fundusze. Nie należy patrzeć na to tak, że ktoś nam coś bez mrugnięcia oka zrobi. Trzeba samemu mrugnąć, aby ludzie chcieli do nas dołączyć i stworzyli razem z nami wybieg dla psów.
Zobacz też:
- Ulotka: Bezpieczna zabawa na wybiegu dla psów
- Broszura informacyjna: Pies na wybiegi
- 10 sygnałów uspokajających psów, które warto znać
Bogdan Cierpka
Czy u Was psi park jest ogrodzony. W Poznaniu stworzono pierwszy park psi nieogrodzony, jest tabliczka, że TU można puszczać luzem psa i to wszystko. Urzędnicy tłumaczą, że w planie zgospodarowania miejscowego nie było napisane, że można coś ogrodzić.
Anna Leśniak
W Parku Górczewska w Warszawie psy nie mogą swobodnie biegać z uwagi na zagęszczenie tego niebezpiecznego sprzętu. Więc biegają na wąskim pasku przy płocie. Mimo to nadal powstają takie miejsca. Jeśli już pomysłodawca upiera się, że takie przeszkody muszą być to niech chociaż zerknie na regulamin agility FCI i sprawdzi jakie powinny być wymiary przeszkód aby były bezpieczne dla psów. Aż dziw bierze, że władze gmin nie konsultują parametrów sprzętu z osobami, które naprawdę znają się na agility. W zamian za to projektowanie zleca się laikom. Nie kojarzę, aby Pan Marek Szrejter, był zawodnikiem czy trenerem agility. Tak naprawdę na placu wystarczyłyby jedynie tunele i slalom (odległość między tyczkami 60 cm). Tunele nie mogą być na podporach, bo grozi to urazem kolana! Metalowe hopki bez regulacji wysokości ustawione 2 m od siebie (6 m to minimum) – absolutnie nie!