Sposób żywienia szczeniaka ma decydujący wpływ na jego zdrowie i prawidłowy rozwój, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. W pierwszych tygodniach życia pieska jego podstawowym pokarmem jest mleko matki, które zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i przeciwciała chroniące przed infekcjami i chorobami. Gdy jednak szczenię trafia do nowego domu, to my stajemy się odpowiedzialni za dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także witamin i minerałów. Co jest lepsze, karma czy domowe żywienie szczeniaka? Jakie ilości karmy podawać, w zależności od wieku? Czego nie dawać szczeniakowi do jedzenia? Zapraszamy do lektury!
Karma czy domowe żywienie szczeniaka?
Decyzja o tym, czy przejść na domowe żywienie szczeniaka czy może karmić pieska karmą gotową, zależy od wielu czynników, takich jak czas, dostępność składników, doświadczenie właściciela w przygotowywaniu diety czy też specyficzne potrzeby zdrowotne psa.
Największą zaletą karmy gotowej jest fakt, iż dobrej jakości karma dla szczeniąt, zarówno sucha, jak i mokra, spełnia wszystkie potrzeby żywieniowe szczeniąt różnych ras i wielkości, na każdym etapie ich rozwoju. Kupując gotową karmę dla szczeniąt, nie musimy się przejmować proporcjami białka, tłuszczów, witamin czy też minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju szczeniaka [1].
Żywienie szczeniaka karmą jest także znacznie prostsze i mniej czasochłonne niż przygotowywanie mu codziennie domowych posiłków. W dodatku na rynku dostępne są karmy hipoalergiczne oraz karmy specjalistyczne, które wspomagają zdrowie układu pokarmowego, skóry, układu immunologicznego czy stawów – dzięki temu możemy dopasować rodzaj pożywienia do indywidulnych potrzeb oraz stanu zdrowia naszego pupila [1].
Jeśli chodzi o wady w porównaniu z domowym żywieniem szczeniaka, w przypadku karm dla szczeniąt Premium jest to przede wszystkim wysoka cena.
Domowe żywienie szczeniaka wiąże się z tym, że mamy pełną kontrolę nad tym, co dostaje pies. Możemy wybierać tylko świeże, naturalne składniki wysokiej jakości, a także eliminować potencjalne alergeny czy niepożądane sztuczne dodatki. Posiłki przygotowane samodzielnie zwykle są smaczniejsze i przez to chętniej jedzone przez szczenięta, takie rozwiązanie jest również bardziej ekonomiczne niż żywienie szczeniaka gotową karmą [2].
Jeśli chodzi o wady domowego żywienia szczeniaka, należy wymienić przede wszystkim czasochłonność tej metody oraz ryzyko wystąpienia niedoborów składników odżywczych, witamin lub minerałów i w rezultacie poważnych problemów zdrowotnych [1, 2]. Taki sposób żywienia szczeniaka wymaga dużej wiedzy o potrzebach żywieniowych psów oraz doświadczenia w komponowaniu diety. Nierzadko wiąże się także z częstymi i kosztownymi konsultacjami z weterynarzem, hodowcą lub nawet dietetykiem zwierzęcym [1, 2].
Żywienie szczeniaka – karma mokra czy sucha?
Jaki sposób żywienia szczeniaka wybrać, czy lepsza jest karma mokra czy sucha? Wysokiej jakości karma spełnia wszystkie wymagania żywieniowe szczeniaka, niezależnie od tego, czy jest to karma mokra czy sucha.
- Karma mokra dla szczeniąt stanowi dobre rozwiązanie, jeśli jesteśmy gotowi na większy wydatek i nasz pies jest niejadkiem. Dla wielu psów ten rodzaj karmy jest smaczniejszy niż karma sucha.
- Sucha karma dla szczeniąt to rozwiązanie, które jest bardziej ekonomiczne. Jeśli szczenię niechętnie zajada granulki, możemy je zwilżyć ciepłą wodą lub bulionem bez przypraw. Ciekawym alternatywnym rozwiązaniem jest także karma półmiękka – miękkie kostki są chętniej zjadane przez psy, które nie lubią gryźć twardych granulek.
O wiele ważniejsze od wyboru pomiędzy suchą czy mokrą karmą jest to, aby sposób żywienia szczeniaka był dostosowany do jego rzeczywistych potrzeb żywieniowych. Te będą inne w przypadku szczeniąt małych ras, które rosną szybko i mogą osiągnąć dorosłość w wieku 9 miesięcy a inne, jeśli mamy do czynienia ze szczenięciem dużej rasy, które rośnie i osiąga dojrzałość płciową znacznie wolniej [1].
Szczeniak – żywienie – jakie ilości karmy podawać?
W przypadku gotowej karmy ogromną zaletą są precyzyjne wskazówki producenta, nie tylko odnośnie ilości zawartych w pokarmie składników odżywczych czy też jego kaloryczności, ale także zalecanych ilości, w jakich podawać karmę, w zależności od masy ciała i wieku.
Spójrzmy np. na Alpha Spirit Puppies, czyli karmę dedykowaną szczeniętom, stanowiącą połączenie różnego rodzaju mięs (ryb, indyka, kaczki, podrobów) jaj, warzyw i ziół [3]:
- w przypadku szczeniąt małych ras o masie ciała wynoszącej 1 kg wskazane jest podawanie 58 g karmy w ciągu doby;
- w przypadku szczeniąt małych ras o masie ciała wynoszącej 5 kg wskazane jest podawanie 141 g karmy w ciągu doby;
- w przypadku szczeniąt średnich ras o masie ciała wynoszącej 5 kg wskazane jest podawanie 212 g karmy w ciągu doby;
- w przypadku szczeniąt średnich ras o masie ciała wynoszącej 10 kg wskazane jest podawanie 297 g karmy w ciągu doby;
- jeśli szczenię jest dużej lub bardzo dużej rasy i obecnie waży 10 kg – wskazane jest podawane mu 357 g karmy w ciągu doby;
- jeśli szczenię jest dużej lub bardzo dużej rasy i obecnie waży 20 kg – wskazane jest podawane mu od 533 do 600 g karmy w ciągu doby;
- jeśli szczenię jest dużej lub bardzo dużej rasy i obecnie waży 30 kg – wskazane jest podawane mu od 610 do nawet 746 g karmy w ciągu doby.
Dodatkowo należy dostosować ilość podawanej karmy do aktywności, a także ilości podawanych przekąsek, np. gryzaków lub smakołyków treningowych [1].
Częstotliwość karmienia szczeniaka zależy od etapu życia psa
W przypadku szczeniaków karmienie polega początkowo na podawaniu bardzo często niewielkich porcji jedzenia. Do 3. miesiąca życia pieska standardem są 4 karmienia dziennie, natomiast w wieku pomiędzy 3 a 6 miesięcy można stopniowo zmniejszać liczbę karmień z 4 do 3 dziennie [1]. Gdy szczenię osiągnie wiek od 6 do 12 miesięcy, można go już przestawić na karmienie 2 razy dziennie.
Szczeniak – żywienie – kiedy przejść na karmę dla dorosłych psów?
W przypadku szczeniąt karmienie karmą dla dorosłych psów należy wprowadzać stopniowo – u szczeniąt małych ras w wieku od 7 do 9 miesięcy, u szczeniąt większych ras w wieku około 12-14 miesięcy [1]. Na rynku dostępne są także tzw. karmy przejściowe, oznaczone zwykle dopiskiem Young adult lub Young Star. Zostały one opracowane specjalnie z myślą o młodych psach, które już nie są szczeniakami, ale jeszcze nie weszły w wiek dorosły. W ich przypadku sposób żywienia szczeniaka zależy od wieku i docelowej wagi psa.
Zobacz też: Kiedy pies jest dorosły i przestaje być szczeniakiem? >>
Szczeniak – karmienie – jakie przekąski są bezpieczne?
Dietę szczeniaka można wzbogacić poprzez różnego rodzaju przekąski. Smakołyki stanowią także doskonały sposób na motywowanie i nagradzanie dobrego za zachowania, a więc pomagają one w procesie szkolenia. Jakie przekąski wybrać? Bezpieczne dla szczeniaka będą [1, 4]:
- małe kawałki gotowanego jajka;
- naturalne gryzaki, np. penisy wołowe, rollsy z sarny lub uszy królicze;
- niektóre owoce, np. banany (uwaga na kaloryczność), borówki, jabłka (bez pestek), maliny;
- przysmaki naturalne przygotowane z naturalnych składników, np. suszone ryby, które nie zawierają sztucznych dodatków ani konserwantów;
- specjalne przysmaki treningowe, dostosowane do wieku szczeniaka, zbilansowane pod względem składników odżywczych;
- warzywa: np. gotowana dynia, kawałki marchewki (surowej lub gotowanej).
Sprawdź też: Przepisy na domowe smakołyki dla psa, które go ucieszą! >>
Błędy żywieniowe – czego nie podawać szczeniakowi?
Zarówno w przypadku dorosłych psów, jak i szczeniaków, żywienie nie może bazować na resztkach ze stołu. Należy także unikać podawania przekąsek, które mogą być dla psa niezdrowe lub nawet niebezpieczne, takich jak np. [1, 4, 5]:
- awokado – wskazana jest ostrożność – pestka, skórka i liście awokado zawierają toksynę persynę, która jest bezpieczna dla człowieka, natomiast u psów może wywołać poważne problemy zdrowotne;
- czekolada – występująca w ziarnach kakao teobromina może u psów powodować poważne zatrucia, a nawet prowadzić do śmierci;
- czosnek i cebula – zawarte w nich sulfotlenki są toksyczne dla psów i mogą prowadzić do uszkodzenia czerwonych krwinek;
- kości – ostre kawałki mogą uszkodzić przełyk, żołądek lub jelita psa;
- orzechy makadamia – nie ustalono, jaka substancja, zawarta w orzechach wpływa toksycznie na psy, wiadomo jednak, że 12 godzin po ich spożyciu mogą wystąpić objawy, takie jak: ból brzucha, depresja, dreszcze, hipertermia, osłabienie kończyn tylnych, sztywność, wymioty;
- rodzynki i winogrona – owoce winorośli są toksyczne i mogą powodować uszkodzenie nerek u psów, a w skrajnych przypadkach prowadzić do niewydolności nerek;
- sól – nadmiar soli w posiłkach może skutkować nadmiernym pragnieniem, zwiększonym oddawaniem moczu, a także zatruciem, którego objawy, to między innymi: biegunka, drgawki, niechęć do jedzenia, wymioty;
- wiśnie – ze względu na zawartość cyjanku w pestkach, który może negatywnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy.
Jeśli chodzi o awokado, wskazana jest ostrożność – pestka, skórka i liście awokado zawierają toksynę persynę, która jest całkowicie bezpieczna dla człowieka, natomiast u psów może wywołać poważne problemy zdrowotne [4].
Uwaga: W sytuacji, gdy podejrzewamy, że szczenię zjadło coś toksycznego (np. ze względu na apatyczne zachowanie, obecność silnych wymiotów i biegunki), należy natychmiast udać się do przychodni weterynaryjnej.
Dowiedz się więcej: Czego nie może jeść pies? Lista rzeczy zakazanych >>
Spodobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz i udostępnij!
Źródła:
[1] https://www.akc.org/expert-advice/health/puppy-feeding-fundamentals [dostęp online: 06.12.2024 r.] [2] https://www.thesprucepets.com/homemade-puppy-food-4174007 [dostęp online: 06.12.2024 r.] [3] https://wiejskazagroda.pl/pl/products/karma-sucha-dla-psa-alpha-spirit-puppies-9-kg-miekka-933 [dostęp online: 06.12.2024 r.] [4] https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/fruits-vegetables-dogs-can-and-cant-eat [dostęp online: 06.12.2024 r.] [5] https://www.medicalnewstoday.com/articles/324453#which-human-foods-can-dogs-eat [dostęp online: 06.12.2024 r.]