Park Narodowy z psem – gdzie możemy wejść?

0
park narodowy z psem

W Parkach Narodowych w Polsce obowiązują surowe zasady ochrony przyrody. Co przepisy mówią na temat wstępu do Parków Narodowych z psem? Czy są parki, w których czworonogi są mile widziane? Odpowiadamy na te ważne pytania.

Dlaczego do wielu Parków Narodowych nie można wejść z psem?

Przepisem, który reguluje to, że do wielu Parków Narodowych z psem nie wejdziemy, jest Art. 15, pkt. 16 ustawy o ochronie przyrody [1]. Zgodnie z tym aktem prawnym wprowadzanie psów na teren parków narodowych i rezerwatów przyrody jest zabronione na obszarach objętych ścisłą i czynną ochroną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony [1].

Obszerną odpowiedź na pytanie, dlaczego do wielu Parków Narodowych nie można wejść z psem, znajdziemy w regulaminach PN oraz materiałach publikowanych przez PN. Przykładowo, na stronach internetowych Drawieńskiego Parku Narodowego oraz Pienińskiego Parku Narodowego przeczytamy, że [2, 3]:

  • szczekanie i ujadanie psów może także wpływać negatywnie na populacje dzikich zwierząt w okresie związanym z rozrodem i wyprowadzaniem młodych;
  • wprowadzanie psów do Parków Narodowych stwarza duże ryzyko płoszenia dzikich zwierząt przez psa. Spłoszone dzikie zwierzę może zaatakować psa, jego właściciela lub inne osoby przebywające na terenie PN.
  • wprowadzanie psów do Parków Narodowych wiąże się z ryzykiem zaburzenia naturalnego rytmu aktywności u gatunków zwierząt terytorialnych, ze względu na wydzielane przez psa substancje zapachowe. Może także poskutkować podwyższeniem poziomu hormonu stresu we krwi;
  • zwierzęta towarzyszące mogą być rezerwuarem chorób bakteryjnych, pasożytniczych i wirusowych, które są niebezpieczne dla dzikich, niezaszczepionych zwierząt. Ogromne zagrożenie stanowią także odchody zwierząt towarzyszących, które mogą być bezobjawowymi nosicielami pierwotniaków i bakterii groźnych dla populacji zwierząt dziko żyjących na obszarach chronionych.

park narodowy z psem gdzie

Park Narodowy z psem – gdzie obowiązują zakazy?

Zgodnie z Art. 127 ustawy o ochronie przyrody umyślne naruszenie zakazów, czyli w tym przypadku wchodzenie do Parku Narodowego z psem, może poskutkować mandatem [1]. Dlatego też przed wędrówką z psem należy zawsze zapoznać się z regulaminem danego parku narodowego oraz informacjami udostępnionymi dla turystów.

Całkowity zakaz wstępu do Parku Narodowego z psem obowiązuje w [2-6, 17]:

  • Drawieńskim Parku Narodowym;
  • Magurskim Parku Narodowym;
  • Narwiańskim Parku Narodowym;
  • Pienińskim Parku Narodowym;
  • Roztoczańskim Parku Narodowym;
  • Wolińskim Parku Narodowym.

Tymczasem częściowy zakaz wstępu do Parku Narodowego z psem obowiązuje w [7-14]:

  • Babiogórskim Parku Narodowym – z psem możemy spacerować wyłącznie po ścieżce krajobrazowej “Mokry Kozub”;
  • Białowieskim Parku Narodowym – psy możemy wprowadzać tylko na teren objętego ochroną krajobrazową Parku Pałacowego;
  • Bieszczadzkim Parku Narodowym – z psem możemy wejść wyłącznie na obszary ochrony krajobrazowej oraz odcinki prowadzące wzdłuż dróg publicznych (mapa odcinków dróg i szlaków udostępnionych do zwiedzania z psem została opublikowana na stronie internetowej PN);
  • Gorczańskim Parku Narodowym – w planie ochrony Gorczańskiego Parku Narodowego wyznaczono 6 odcinków szlaków, na których dopuszczalne jest wędrowanie z psami, zostały one opisane na stronie internetowej PN;
  • Kampinoskim Parku Narodowym – z psem możemy się poruszać na obszarze ochrony krajobrazowej, tj. po szlaku niebieskim na odcinku od Brochowa do Famułek Brochowskich, możemy także wejść na wybrane polany wypoczynkowe (Granica, Lipków, Jakubów, Roztoka, Zaborów Leśny, Dąbrowa Leśna) oraz drogi publiczne;
  • Parku Narodowym Bory Tucholskie – z psem możemy poruszać się drogą „pilską” Bachorze – Owink, możemy także wejść na cumowisko łodzi wędkarskich w Bachorzu. Zobacz też: Bory Tucholskie z psem >>
  • Świętokrzyskim Parku Narodowym – z psem możemy wędrować na odcinku szlaku czerwonego Huta Szklana – Łysa Góra wzdłuż drogi na Święty Krzyż. Wprowadzanie psów jest dozwolone także na ścieżce pieszo-rowerowej między Świętą Katarzyną a Podgórzem;
  • Tatrzańskim Parku Narodowym – dla psów dostępna jest Dolina Chochołowska oraz Droga pod Reglami, na pozostałe obszary PN nie wolno wprowadzać psów.

Parki Narodowe w Polsce z psem

Parki Narodowe w Polsce – gdzie możemy wejść z psem?

Poniżej zebraliśmy listę Parków Narodowych przyjaznych psom, wraz z zasadami wprowadzania psów na teren PN.

Biebrzański Park Narodowy z psem

Spacerowanie z psem w Biebrzańskim Parku Narodowym jest dozwolone na smyczy nie dłuższej niż 1,5 metra. Dostępnych do wędrowania jest 5 szlaków pieszych, 5 szlaków rowerowych oraz 3 ścieżki edukacyjne (więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej PN) [15].

Karkonoski Park Narodowy z psem

Zakaz wędrówek po Karkonoskim Parku Narodowym z psem dotyczy jedynie 10 wyznaczonych odcinków szlaków. Na pozostałych szlakach (97 km) dozwolone są wędrówki z psami prowadzonymi na smyczy (mapę szlaków do wędrówek z psami oraz odcinków szlaków, gdzie jest zakaz, można znaleźć na stronie internetowej PN) [16].

Ojcowski Park Narodowy z psem

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego można poruszać się z psem prowadzonym na smyczy [18]. Niedostępne dla psów są: Jaskinie Ciemna oraz Zamek na Pieskowej Skale, natomiast rekomendowane są trasy [19]:

  • na Pieskową Skałę z Widokiem na Maczugę Herkulesa;
  • przez Dolinę Sąspowską;
  • z Widokami na Dolinę Prądnika.

Zobacz też: Jura Krakowsko-Częstochowska z psem >>

Park Narodowy Gór Stołowych z psem

W Parku Narodowym Gór Stołowych możemy wędrować z psem w miejscach wyznaczonych przez Dyrektora PN [20]. Zakaz wejścia z psami obowiązuje na trasach turystycznych Błędne Skały i Szczeliniec Wielki.

Dowiedz się więcej: Góry Stołowe z psem >>

Park Narodowy Ujście Warty z psem

Park Narodowy Ujście Warty z psem na smyczy można zwiedzać w północnej części (Polder Północny – Witnica), w pozostałej części Parku, na terenie O.O. Słońsk i O.O. Chyrzyno, obowiązuje zakaz wprowadzania psów [21].

Poleski Park Narodowy z psem

Na stronie internetowej Poleskiego Parku Narodowego, a także w regulaminie PN brak informacji odnośnie możliwości wędrowania z psem. W Planie Ochrony PPN znajdziemy jednak informację, że spacerowanie z psem jest możliwe, na smyczy i w kagańcu [22].

Słowiński Park Narodowy z psem

Słowiński Park Narodowy z psem możemy zwiedzać na szlakach przebiegających przez obszary ochrony krajobrazowej [23]. Na stronie internetowej PN znajdziemy mapę szlaków udostępnionych dla turystów z psami.

Czytaj więcej: Ruchome wydmy czyli Słowiński Park Narodowy z psem >>

Wielkopolski Park Narodowy z psem

Wielkopolski Park Narodowy z psem możemy zwiedzać na smyczy, w ciągu całego roku, od świtu do zmierzchu [24].

Wigierski Park Narodowy z psem

Wigierski Park Narodowy z psem możemy zwiedzać na smyczy, wędrowanie z psem jest dozwolone na obszarach ochrony krajobrazowej oraz po drogach publicznych [25].

Park Narodowy z psem – gdzie możemy wejść?

Alternatywy dla spacerów po Parkach Narodowych z psem

Jeśli szukamy alternatywy dla wędrowania po Parkach Narodowym z psem, pamiętajmy o tym, że parki krajobrazowe w Polsce są przyjazne psom i na ich terenie obowiązują mniej restrykcyjne zasady. Z pupilem możemy odwiedzić np.:

  • Dolinę Baryczy;
  • Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny;
  • Park Krajobrazowy Gór Sowich;
  • Park Krajobrazowy Puszcza Piska na Mazurach;
  • Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich;
  • Ślężański Park Krajobrazowy;
  • Śnieżnicki Park Krajobrazowy;
  • Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

Dostępne dla psów są także Obszary Natura 2000, w tym między innymi: Dolina Krąpieli, Puszcza Niepołomicka czy Wzgórza Krzymowskie.

Zobacz też: Gdzie na spacer z psem na Śląsku? >>

Spodobał Ci się artykuł? Napisz komentarz!

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcia: Canva.com| Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. | Aktualizacja: 08.11.2024 r.

Źródła:

[1] Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Dz. U. z 2020 r. poz. 55, 471, 1378 z późn. zm.

[2] https://dpn.gov.pl/psy-w-dpn [Dostęp: 22.10.2024 r.] [3] https://piepn.gov.pl/do-pieninskiego-pn-nie-wolno-wprowadzac-psow [Dostęp: 22.10.2024 r.] [4] https://mpn.gov.pl/wejscie-z-psem [Dostęp: 22.10.2024 r.] [5] https://rpn.gov.pl/udostepnianie-parku [Dostęp: 22.10.2024 r.] [6] https://wopn.gov.pl/zasady-obowiazujace-w-parku-narodowym [Dostęp: 22.10.2024 r.] [7] https://bgpn.gov.pl/informacje-praktyczne [Dostęp: 22.10.2024 r.] [8] https://bdpn.gov.pl/pies-w-parku [Dostęp: 22.10.2024 r.] [9] https://gpn.gov.pl/wprowadzanie-psow [Dostęp: 22.10.2024 r.] [10] https://kampn.gov.pl/pies-w-parku [Dostęp: 22.10.2024 r.] [11] https://pnbt.gov.pl [Dostęp: 22.10.2024 r.] [12] https://www.swietokrzyskipn.org.pl/informacja-o-wprowadzaniu-psow-na-teren-parku [Dostęp: 22.10.2024 r.] [13] https://tpn.gov.pl/zakaz-wprowadzania-psow-do-tpn [Dostęp: 22.10.2024 r.] [14] https://bpn.gov.pl/pies-w-bpn [Dostęp: 22.10.2024 r.] [15] https://bbpn.gov.pl/wprowadzanie-psow [Dostęp: 22.10.2024 r.] [16] https://kpnmab.pl/mapa-szlakow-dopuszczonych-do-wedrowek-z-psami-1977/n [Dostęp: 22.10.2024 r.] [17] https://npn.gov.pl/regulamin-udostepniania-parku [Dostęp: 22.10.2024 r.] [18] https://opn.gov.pl/komunikat-turystyczny [Dostęp: 22.10.2024 r.] [19] https://ojcow.malopolska.pl/ojcowski-park-narodowy-z-psem  [Dostęp: 22.10.2024 r.] [20] https://pngs.gov.pl/zasady-obowiazujace-na-terenie-parku [Dostęp: 22.10.2024 r.] [21] https://pnuw.gov.pl/turystyka [Dostęp: 22.10.2024 r.] [22] http://www.poleskipn.pl/index.php/historia-i-przyroda/ochrona-przyrody/147-plan-ochrony [Dostęp: 22.10.2024 r.] [23] https://spn.gov.pl/pies-w-spn [Dostęp: 22.10.2024 r.] [24] https://wpn.gov.pl/regulamin [Dostęp: 22.10.2024 r.] [25] https://wigpn.gov.pl/z-psem [Dostęp: 22.10.2024 r.]
5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *