Bory Tucholskie z psem [2024 r.]

0
Bory Tucholskie z psem

Bory Tucholskie z psem oferują wiele możliwości, a przede wszystkim spacery w pięknych lasach i odpoczynek nad wodą. Poniżej podpowiadamy gdzie z psem można wejść na teren Parku Narodowego „Bory Tucholskie” oraz dlaczego warto przyjechać do Borów Tucholskich z psem. Zapraszamy do lektury!

Bory Tucholskie to duży kompleks leśny położony w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. Ma powierzchnię około 3000 km² i przeważają w nim drzewa sosnowe. Występują tu licznie jeziora, rzeki i torfowiska. Do tej pory Bory Tucholskie kojarzyły nam się z lasem mijanym w drodze ze Śląska nad morze Bałtyckie. Gdy mieliśmy w końcu okazję je odwiedzić, zachwyciły nas bardziej niż Mazury!

Czy do Parku Narodowego „Bory Tucholskie” można wejść z psem?

Zbliżając się do granic Parku Narodowego „Bory Tucholskie” z daleka widzimy znaki zakazu wejścia z psem. Jednak nie cały PN jest niedostępny dla czworonogów.

Park Narodowy Bory Tucholskie z psem

Większość terenów Parku Narodowego „Bory Tucholskie” jest niedostępna dla psów

Zgodnie z zasadami zwiedzania i korzystania z Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, z psem możemy spacerować na drogach publicznych położonych na jego terenie. Taką drogą jest droga biegnąca obok jeziora Charzykowskiego od miejscowości Bachorze w kierunku Małych Swornychgaci oraz od północy – przy osadzie Owink.

Park Narodowy Bory Tucholskie z psem

Pies w Parku Narodowym „Bory Tucholskie” może wejść na teren dróg publicznych

Na jednej z tablic informacyjnych znaleźliśmy również informację, że psy w Parku Narodowym „Bory Tucholskie” mogą być wprowadzane na teren cumowiska łodzi wędkarskich w Bachorzu.

Oznacza to, że z psem nie odwiedzimy znanych atrakcji PN „Bory Tucholskie”, takich jak Pomnik Przyrody „Dąb Bartuś” czy Jezioro Kacze Oko i biegnąca dookoła niego drewniana kładka.

Nie oznacza to jednak, że nie warto przyjechać z psem do Borów Tucholskich. Ten duży kompleks leśny oferuje również inne ciekawe miejsca idealne na odpoczynek. Park Narodowy jest tylko jego niewielkim fragmentem.

Bory Tucholskie z psem

Co można robić w Borach Tucholskich z psem? Przede wszystkim można spacerować w lesie, odpoczywać nad wodą oraz odwiedzać miasta i wsie. Oto kilka propozycji, jak spędzić czas z psem w Borach Tucholskich i najbliższej okolicy:

  • Spacer nad jeziorem Karsińskim i Długim. Można zobaczyć również most zwodzony nad rzeką Brda łączącą te jeziora.
  • Jazda na rowerze po licznych szlakach rowerowych ( jeśli Twój pies lubi podróżować z Tobą np. w przyczepce rowerowej).
  • Odpoczynek w domu w lesie nad jeziorem. Bory Tucholskie oferują wiele miejsc noclegowych między sosnami i z widokiem na wodę, gdzie można również wspaniale spędzić czas z czworonogiem.
  • Spływ kajakowy np. rzeką Brdą do jeziora Karsińskiego.
  • Spacer na rynku w Chojnicach i w Tucholi.
Bory Tucholskie z psem

Spływ kajakowy rzeką Brdą do jeziora Karsińskiego

Pamiętaj, aby aktywność dopasować do możliwości i potrzeb Twojego psa. Zawsze warto sprawdzić lokalnie przepisy obowiązujące w czasie, w którym planujesz podróż.

Jakie miejsca na spacer z psem w Borach Tucholskich polecasz? Napisz w komentarzu!

Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcia: psiPARK.pl

Źródła: pnbt.gov.pl, wikipedia.org/wiki/Bory_Tucholskie [Dostęp 4.04.2024 r.]

 

5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *