Gdzie z psem na spacer ŚLĄSK? Propozycje na rok 2024

0
gdzie na spacer z psem śląsk, gdzie z psem na spacer śląsk

Szukasz miejsca gdzie warto wybrać się z psem na spacer na Śląsku? Województwo śląskie oferuje wiele terenów zielonych i zrewitalizowanych parków również przy zbiornikach wodnych. Poniżej znajdziesz interesujące miejsca w województwie śląskim, które warto odwiedzić ze swoim psem zarówno na krótsze spacery jak i weekendowe wycieczki. Przedstawiamy Ci nasze ulubione spacerowe trasy wśród zieleni, które odwiedzaliśmy z naszymi psami.

Tutaj skupiamy się na znanych miejscach na spacer z psem na Śląsku, takich jak parki w Katowicach i okolicy oraz mniej popularnych ścieżkach leśnych na Śląsku. Beskidy i Jurę omawiamy w osobnych artykułach (linki znajdziesz na końcu wpisu).

gdzie z psem nad wode slask

Gdzie z psem na spacer na Śląsku? Opisy i mapy

Staw Rzęsa i Bażantarnia w Siemianowicach Śląskich

Zrewitalizowany Staw Rzęsa w Siemianowicach Śląskich otoczony jest pięknymi ścieżkami, które zachęcają do spacerów z psem (obowiązuje zakaz kąpieli psów). Niedaleko znajduje się al. Spacerowa granicząca z dużym kompleksem leśnym – Bażantarnią.  Przy niej położone są m. in. błonia, tężnia solankowa duży i ogrodzony wybieg dla psów wyposażony w tor przeszkód. Czytaj więcej o wybiegu >>

 

Starganiec i Lasy Panewnickie

 

Lasy Panewnickie położone są na granicy miast Katowice, Mikołów, Rudy Śląskiej i Chorzów. Na ich obszarze znajduje się zbiornik wodny Starganiec. To miejsce stanowiło niegdyś centralny punkt rekreacyjny Huty Baildon w Katowicach. Malownicze tereny leśne rozciągają się na obszarze dość znacznego obszaru. Znajdziemy tu wiele kilometrów pięknych leśnych ścieżek, które z pewnością zachwycą zarówno naszego psa, jak i nas samych.

Polecamy trasę trwającą 2-3 godziny: rozpoczęcie spaceru od strony Katowic (osiedle Ligota, ul. Śląska przy klubie Panorama. Sprawdź lokalizację tutaj), przejście w kierunku jeziora Starganiec (należy przejść przez ul. Owsianą do parkingu Starganiec), kontynuację w kierunku Mikołowa i powrót na osiedle Ligota. Nad brzegiem Stargańca znajduje się obszerna piaszczysta plaża, idealne miejsce do odpoczynku i kąpieli w zbiorniku.

Park Tysiąclecia w Sosnowcu

Park Tysiąclecia to duży park (102 ha) graniczący z Sosnowcem i Dąbrówką Małą w Katowicach. Ma leśny charakter. Część ścieżek jest dobrze utrzymanych, oświetlonych i z infrastrukturą typu ławki, kosze na śmieci, zadaszone altany oraz tablice edukacyjne (dzięki rewitalizacji zakończonej w 2021 roku). Inne są bardziej dzikie i mniej uczęszczane. Teren jest dość zróżnicowany ponieważ stanowi pozostałość hałd i wyrobisk po zlikwidowanej kopalni Saturn. Na terenie parku znajdują się również stawy. Na jego granicy zlokalizowane jest schronisko dla bezdomnych zwierząt i w jego okolicy znajdziemy tabliczki przypominające o obowiązku prowadzenia psa na smyczy. Przez Park Tysiąclecia prowadzi Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza wiodący wzdłuż dawnej granicy Prus i zaboru rosyjskiego.

Park Tysiąclecia łączy się z innymi terenami zielonymi w Sosnowcu i w Katowicach. Polecamy parking przy terenach zielonych przy Egzotarium w Sosnowcu (sprawdź lokalizację tutaj) i wejście do Parku Tysiąclecia przez kładkę nad drogą S86. Stąd można udać się do stawu Rów Kalny, okrążyć go i wrócić inną ścieżką do parkingu. Spacer można wydłużyć o pętlę do Stawików – więcej informacji w kolejnym punkcie.

Stawiki w Sosnowcu i alejki wzdłuż Brynicy

Staw otoczony jest zielenią i alejkami spacerowymi ciągnącymi się wzdłuż Brynicy. Znajduje się tu dobrze rozwinięta infrastruktura, punkty gastronomiczne oraz piaszczysta plaża z pomostem (kąpiel psów jest zakazana). Staw jest dość mały i jego linia brzegowa ma długość 1200 m. Powstał w miejscu dawnego wyrobiska piasku i ma czystą wodę. Atutem miejsca jest dobry dojazd i parking. Można tu przyjechać na krótszy spacer w tygodniu lub rozpocząć stąd dłuższą wyprawę po okolicznych terenach zielonych.

Zaparkować możemy na Parkingu Stawiki (sprawdź lokalizację tutaj), następnie iść wzdłuż stawu Stawiki ciągiem pieszo-rowerowym i skręcić w prawo przed Stadionem Ludowym. Tu możemy wrócić drugą stroną stawu lub wydłużyć spacer alejką wzdłuż Brynicy i dalej do Parku Tysiąclecia, który opisaliśmy we wcześniejszym punkcie. Spacer można wydłużyć o drogę nad Borki i dalej stawy Morawa i Hubertus (Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Szopienice-Borki). Jest tu spokojniej i krajobraz jest bardziej naturalny, a w czystych wodach mogą kąpać się psy. Więcej zdjęć i informacji pojawi się już niedługo na naszej stronie.

Las Murckowski

Dookoła obszaru ochronnego „Rezerwat Murckowski” rozciągają się kompleksy leśne, które stanowią doskonałe miejsce do spacerów z psem.

Sam obszar rezerwatu obejmuje powierzchnię ponad 100 ha i charakteryzuje się urozmaiconym ukształtowaniem terenu – usytuowany jest na zboczach Wzgórza Wandy (350 m n.p.m.) oraz wzdłuż falistych dolin potoków. W tym obszarze rośnie bukowy starodrzew, liczący sobie ponad 150 lat, wzbogacony licznie występującymi pomnikowymi egzemplarzami buków i dębów. Rezerwat stanowi ochronę dla zachowanych fragmentów Puszczy Śląskiej.

Zgodnie z postanowieniami ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r., dopuszcza się spacerowanie z psem na smyczy wzdłuż drogi otaczającej rezerwat, która już nie podlega restrykcjom rezerwatu. Precyzyjne granice obszaru ochronnego można znaleźć na mapie lasów RDLP Katowice. Lasy Murckowskie są jednym z najurokliwszych obszarów zielonych w regionie Katowic. Możemy tu podziwiać stare drzewa, zwłaszcza buki – idealne miejsce na długie spacery z psem.

Park KWK Staszic, Staw Janina i Barbara w Katowicach

Dwa zbiorniki wodne znajdują się w katowickiej dzielnicy Giszowiec, w obrębie parku leśnego (Park KWK Staszic) przy trasie Katowice – Tychy. Przy jednym z nich usytuowany jest kompleks sportowo-rekreacyjny z restauracjami i placem zabaw. Działa tu Koło PZW nr 89 KWK Staszic, przyciągając wielu pasjonatów wędkarstwa. W lesie przeplatają się liczne ścieżki, trasy rowerowe (wykorzystywane zimą do narciarstwa biegowego), 4 szlaki turystyczne PTTK oraz malowniczy potok Bolina. W stawach obowiązuje zakaz kąpieli dla psów. Teren obfituje w liczne trasy rowerowe, po których szybko przemieszczają się miłośnicy jazdy na rowerze.

Na spacer z psem można wybrać się np. trasą od stawu Janina do stawu Barbara lub obejść park leśny mniej uczęszczanymi ścieżkami.

Park Bogucki (Park Bogucicki) w Katowicach i Strefa Kultury, Muzeum Śląskie

To propozycja o bardziej miejskim charakterze wśród tras spacerowych w naszym zestawieniu. Znalazła się tu dzięki rewitalizacji Parku Boguckiego, który w 2019 roku zyskał odnowione alejki spacerowe, ławki i ogrodzony wybieg dla psów.

Park Bogucki sąsiaduje ze Strefą Kultury w Katowicach, w której możemy spacerować z psem przy Muzeum Śląskim, siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i przejść do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, wieżowca KTW i Spodka. W Parku Boguckim rosną stare drzewa (dęby i klony – dwa mają status pomników przyrody), co umożliwia spacerowanie z psem w cieniu i otoczeniu pięknej przyrody. W 2019 r. został tu wybudowany wybieg dla psów wyposażony w urządzenia do ćwiczeń oraz psią toaletę. Czytaj więcej o wybiegu dla psów w Parku Boguckim w Katowicach >>

Strefa Kultury może być ciekawym urozmaiceniem spaceru w otoczeniu wyjątkowej architektury. Zarówno w parku, jak i w okolicach Muzeum Śląskiego ustawione są liczne kosze z woreczkami na psie odchody. Po spacerze możemy usiąść z psem w ogródku jednej z restauracji zlokalizowanych w Strefie Kultury.

Dolina 3 Stawów w Katowicach i Katowicki Park Leśny, Muchowiec

To park i kompleks rekreacyjno-sportowy usytuowany w Katowicach, w dzielnicy osiedla Ignacego Paderewskiego−Muchowiec. Dolina Trzech Stawów zajmuje obszar o powierzchni 86 ha, z czego 9 ha to powierzchnia wodna. Dolina sąsiaduje z cywilnym lotniskiem sportowym Katowice-Muchowiec. Na obszarze parku znajduje się parking, liczne ścieżki rowerowe i przystań wodna.

Chociaż spotkania katowickich psiarzy na Muchowcu należą już do przeszłości, to nadal warto przechadzać się trasami wokół lotniska. Mamy tu dostęp do pięknych ścieżek, licznych stawów i łąk, a przede wszystkim – łatwo i szybko można dotrzeć na to miejsce zarówno samochodem jak i komunikacją miejską. Od niedawna jest tu również ogrodzony wybieg dla psów z torem przeszkód. Czytaj więcej o wybiegu dla psów na Dolinie 3 Stawów >>

Park Śląski z psem

W przeszłości to Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka, znany skrótem WPKiW – kompleks parkowy usytuowany w całości w granicach administracyjnych Chorzowa, zajmujący obszar o powierzchni 620 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie, którego budowę rozpoczęto w 1952 roku. Park ten nazywany jest zielonymi płucami Górnego Śląska. Znajdują się w nim różnorodne atrakcje, takie jak Parkowa Kolej Wąskotorowa (obecnie nieczynna od 2017 roku, jednak torowisko i perony pozostają jako interesujący element krajobrazu), Kolejka Linowa Elka (można zabrać psa do gondoli), Planetarium, Rosarium, Śląski Ogród Zoologiczny, Wesołe Miasteczko, Stadion Śląski, a także stawy i przestrzenne rzeźby kwiatowe. W sezonie letnim park gości wiele wydarzeń.

Spotkania psiarzy często odbywają się również na Polach Marsowych oraz na lądowisku dla helikopterów (helipad). W parku jest wiele miejsc przyjaznych psom – nie tylko w restauracjach (gdzie miski z wodą dla czworonogów są standardem), ale także w miejscach takich jak Parkowa Kolej Wąskotorowa (obecnie nieczynna od 2017 roku i od 2018 roku do odwołania). W Parku Śląskim znajduje się obszerny, ogrodzony, dostępny dla wszystkich wybieg dla psów. Czytaj więcej o wybiegu dla psów w Parku Śląskim >>

Gdzie z psem na spacer Śląsk? Podsumowanie

Spacer z psem na Śląsku to nie tylko przyjemność, ale także szereg korzyści zarówno dla czworonoga, jak i jego opiekuna. Bogactwo terenów spacerowych na Śląsku sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Las, park czy malownicza ścieżka nad wodą  – wybór zależy od preferencji. Wspólne spacery z psem nie tylko umożliwiają aktywność fizyczną, ale także wzmacniają więź między właścicielem a zwierzakiem. Korzyści zdrowotne płynące z regularnych spacerów są niezaprzeczalne, zarówno dla psa, jak i dla opiekuna. Ruch na świeżym powietrzu sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. W lesie pies powinien być prowadzony na smyczy. Warto również zawsze sprawdzić lokalne przepisy dotyczące spacerów z psem. Czasem istnieją specjalne oznaczenia, których nie można ignorować. Czytaj też: Mandat za psa bez smyczy – kiedy można dostać i ile wynosi?

Śląsk – więcej propozycji na spacer z psem

Inne miejsca na spacer z psem na Śląsku, które polecamy, to:

  • Zalew Zielona w Kaletach
  • Park Świerklaniecki w Świerklańcu
  • Park Zielona i Pogorie w Dąbrowie Górniczej
  • Pustynia Błędowska
  • Zalew Sosina w Jaworznie
  • Arboretum w Jaworznie
  • Park Wełnowiecki i Park Kościuszki w Katowicach

Zobacz też nasze artykuły:

Jakie jest Twoje ulubione miejsce na spacer z psem na Śląsku? Napisz w komentarzu!

Aktualizacja: 02.06.2024 r. | Autor: psiPARK.pl | Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie główne: Canva.com Zdjęcia w artykule: AjriszZona.pl, psiPARK.pl

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

wybiegi dla psów Śląsk

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Tysi%C4%85clecia_(Sosnowiec) [Dostęp 02.06.2024 r.]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stawiki [Dostęp 02.06.2024 r.]

5/5 - (4 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *