Gdzie z psem na spacer ŚLĄSK? Propozycje na rok 2024

0
gdzie na spacer z psem śląsk, gdzie z psem na spacer śląsk

Szukasz miejsca gdzie warto wybrać się z psem na spacer na Śląsku? Poniżej znajdziesz interesujące miejsca w województwie śląskim, które warto odwiedzić ze swoim psem zarówno na krótsze spacery jak i weekendowe wycieczki.

Tutaj skupiamy się na znanych miejscach na spacer z psem na Śląsku, takich jak parki w Katowicach i okolicy oraz mniej popularnych ścieżkach leśnych na Śląsku. Beskidy i Jurę omówimy w osobnych artykułach.

Gdzie z psem na spacer na Śląsku? Opisy i mapy

Starganiec i Lasy Panewnickie

Lasy Panewnickie położone są na granicy miast Katowice, Mikołów, Rudy Śląskiej i Chorzów. Na ich obszarze znajduje się zbiornik wodny Starganiec. To miejsce stanowiło niegdyś centralny punkt rekreacyjny Huty Baildon w Katowicach. To malownicze tereny leśne rozciągają się na obszarze dość znacznego obszaru. Znajdziemy tu wiele kilometrów pięknych leśnych ścieżek, które z pewnością zachwycą zarówno naszego psa, jak i nas samych.

Polecamy szczególnie trasę trwającą 2-3 godziny: rozpoczęcie spaceru od strony Katowic (osiedle Ligota, ul. Śląska przy Panoramie), przejście w kierunku jeziora Starganiec (należy przejść przez ul. Owsianą do parkingu Starganiec), kontynuację w kierunku Mikołowa i powrót na osiedle Ligota. Nad brzegiem Starganca znajduje się obszerna piaszczysta plaża, idealne miejsce do odpoczynku i kąpieli w zbiorniku.

Starganiec przeszedł niedawno rewitalizację i nowe zdjęcia opublikujemy już niedługo.

Las Murckowski

Dookoła obszaru ochronnego „Rezerwat Murckowski” rozciągają się kompleksy leśne, które stanowią doskonałe miejsce do spacerów z psem.

Sam obszar rezerwatu obejmuje powierzchnię ponad 100 ha i charakteryzuje się urozmaiconym ukształtowaniem terenu – usytuowany jest na zboczach Wzgórza Wandy (350 m n.p.m.) oraz wzdłuż falistych dolin potoków. W tym obszarze rośnie bukowy starodrzew, liczący sobie ponad 150 lat, wzbogacony licznie występującymi pomnikowymi egzemplarzami buków i dębów. Rezerwat stanowi ochronę dla zachowanych fragmentów Puszczy Śląskiej.

Zgodnie z postanowieniami ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r., dopuszcza się spacerowanie z psem na smyczy wzdłuż drogi otaczającej rezerwat, która już nie podlega restrykcjom rezerwatu. Precyzyjne granice obszaru ochronnego można znaleźć na mapie lasów RDLP Katowice. Lasy Murckowskie są jednym z najurokliwszych obszarów zielonych w regionie Katowic. Możemy tu podziwiać stare drzewa, zwłaszcza buki – idealne miejsce na długie spacery z psem.

Park KWK Staszic, Staw Janina i Barbara w Katowicach

Dwa zbiorniki wodne znajdują się w katowickiej dzielnicy Giszowiec, w obrębie parku leśnego (Park KWK Staszic) przy trasie Katowice – Tychy. Przy jednym z nich usytuowany jest kompleks sportowo-rekreacyjny z restauracjami i placem zabaw. Działa tu Koło PZW nr 89 KWK Staszic, przyciągając wielu pasjonatów wędkarstwa. W lesie przeplatają się liczne ścieżki, trasy rowerowe (wykorzystywane zimą do narciarstwa biegowego), 4 szlaki turystyczne PTTK oraz malowniczy potok Bolina. W stawach obowiązuje zakaz kąpieli dla psów. Teren obfituje w liczne trasy rowerowe, po których szybko przemieszczają się miłośnicy jazdy na rowerze.

Na spacer z psem można wybrać się np. trasą od stawu Janina do stawu Barbara lub obejść park leśny mniej uczęszczanymi ścieżkami.

Park Bogucki (Park Bogucicki) w Katowicach i Strefa Kultury, Muzeum Śląskie

To propozycja o bardziej miejskim charakterze wśród tras spacerowych w naszym zestawieniu. Znalazła się tu dzięki rewitalizacji Parku Boguckiego, który w 2019 roku zyskał odnowione alejki spacerowe, ławki i ogrodzony wybieg dla psów.

Park Bogucki sąsiaduje ze Strefą Kultury w Katowicach, w której możemy spacerować z psem przy Muzeum Śląskim, siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i przejść do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, wieżowca KTW i Spodka. W Parku Boguckim rosną stare drzewa (dęby i klony – dwa mają status pomników przyrody), co umożliwia spacerowanie z psem w cieniu i otoczeniu pięknej przyrody. W 2019 r. został tu wybudowany wybieg dla psów wyposażony w urządzenia do ćwiczeń oraz psią toaletę. Czytaj więcej o wybiegu dla psów w Parku Boguckim w Katowicach >>

Strefa Kultury może być ciekawym urozmaiceniem spaceru w otoczeniu wyjątkowej architektury. Zarówno w parku, jak i w okolicach Muzeum Śląskiego ustawione są liczne kosze z woreczkami na psie odchody. Po spacerze możemy usiąść z psem w ogródku jednej z restauracji zlokalizowanych w Strefie Kultury.

Dolina 3 Stawów w Katowicach i Katowicki Park Leśny, Muchowiec

To park i kompleks rekreacyjno-sportowy usytuowany w Katowicach, w dzielnicy osiedla Ignacego Paderewskiego−Muchowiec. Dolina Trzech Stawów zajmuje obszar o powierzchni 86 ha, z czego 9 ha to powierzchnia wodna. Dolina sąsiaduje z cywilnym lotniskiem sportowym Katowice-Muchowiec. Na obszarze parku znajduje się parking, liczne ścieżki rowerowe i przystań wodna.

Chociaż spotkania katowickich psiarzy na Muchowcu należą już do przeszłości, to nadal warto przechadzać się trasami wokół lotniska. Mamy tu dostęp do pięknych ścieżek, licznych stawów i łąk, a przede wszystkim – łatwo i szybko można dotrzeć na to miejsce zarówno samochodem jak i komunikacją miejską. Od niedawna jest tu również ogrodzony wybieg dla psów z torem przeszkód. Czytaj więcej o wybiegu dla psów na Dolinie 3 Stawów >>

Park Śląski z psem

W przeszłości to Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka, znany skrótem WPKiW – kompleks parkowy usytuowany w całości w granicach administracyjnych Chorzowa, zajmujący obszar o powierzchni 620 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie, którego budowę rozpoczęto w 1952 roku. Park ten nazywany jest zielonymi płucami Górnego Śląska. Znajdują się w nim różnorodne atrakcje, takie jak Parkowa Kolej Wąskotorowa (obecnie nieczynna od 2017 roku, jednak torowisko i perony pozostają jako interesujący element krajobrazu), Kolejka Linowa Elka (można zabrać psa do gondoli), Planetarium, Rosarium, Śląski Ogród Zoologiczny, Wesołe Miasteczko, Stadion Śląski, a także stawy i przestrzenne rzeźby kwiatowe. W sezonie letnim park gości wiele wydarzeń.

Spotkania psiarzy często odbywają się również na Polach Marsowych oraz na lądowisku dla helikopterów (helipad). W parku jest wiele miejsc przyjaznych psom – nie tylko w restauracjach (gdzie miski z wodą dla czworonogów są standardem), ale także w miejscach takich jak Parkowa Kolej Wąskotorowa (obecnie nieczynna od 2017 roku i od 2018 roku do odwołania). W Parku Śląskim znajduje się obszerny, ogrodzony, dostępny dla wszystkich wybieg dla psów. Czytaj więcej o wybiegu dla psów w Parku Śląskim >>

Gdzie z psem na spacer Śląsk? Podsumowanie

Spacer z psem na Śląsku to nie tylko przyjemność, ale także szereg korzyści zarówno dla czworonoga, jak i właściciela. Bogactwo terenów spacerowych na Śląsku sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Las, park czy malownicza ścieżka nad wodą  – wybór zależy od preferencji. Wspólne spacery z psem nie tylko umożliwiają aktywność fizyczną, ale także wzmacniają więź między właścicielem a zwierzakiem. Korzyści zdrowotne płynące z regularnych spacerów są niezaprzeczalne, zarówno dla psa, jak i dla opiekuna. Ruch na świeżym powietrzu sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Jednak, przechodząc do natury, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. W lesie pies powinien być prowadzony na smyczy. Warto również zawsze sprawdzić lokalne przepisy dotyczące spacerów z psem. Czasem istnieją specjalne oznaczenia czy restrykcje, których nie można ignorować. Dbałość o otoczenie oraz poszanowanie zasad lokalnych społeczności to klucz do harmonijnego spaceru. Czytaj też: Mandat za psa bez smyczy – kiedy można dostać i ile wynosi?

Śląsk: Beskidy z psem

Jakie jest Twoje ulubione miejsce na spacer z psem na Śląsku? Napisz w komentarzu!

Zobacz też:

Aktualizacja: 28.01.2024 r. | Autor: psiPARK.pl | Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie główne: Canva.com Zdjęcia w artykule: AjriszZona.pl

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl
5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *