Jura Krakowsko-Częstochowska z psem. Gdzie na spacer?

0
Jura Krakowsko-Częstochowska z psem

Jura Krakowsko-Częstochowska z psem oferuje wiele możliwości. Możemy odpocząć nad wodą, spacerować w pięknych sosnowych lasach i wśród wyjątkowych wapiennych skał oraz zwiedzać ruiny zamków. Sprawdź nasze propozycje na spacer z psem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Jura Krakowsko-Częstochowska z psem – nad wodą

Plaża nad Zalewem Porajskim (Zbiornikiem Porajskim) z psem

Na rozległą piaszczystą plażę można dojechać od strony parkingu przy Plaża Masłońskie (sprawdź lokalizację) lub parkingu w Poraju przy drodze nr 791 (obok Plaży Poraj, lokalizację sprawdzisz tutaj). Znajdziemy tu liczne drzewa i krzewy, które dają cień oraz wiele łagodnych zejść do wody.

gdzie z psem na spacer jura krakowsko częstochowska, Jura Krakowsko-Częstochowska z psem

Z psem nad Zalewem Porajskim. Fot. AjriszZona.pl

gdzie z psem na spacer jura krakowsko częstochowska, Jura Krakowsko-Częstochowska z psem

Plaża nad Zalewem Porajskim. Fot. AjriszZona.pl

Spacer z psem dookoła Zalewu Porajskiego

Dla bardziej aktywnych polecamy spacer z psem dookoła Zalewu Porajskiego. Trasa o długości 15 km (około 4-5 godzin). jest łatwa i prowadzi blisko wody. Można ją rozpocząć na parkingu przy Plaży Masłońskie (sprawdź lokalizację).

Szlak prowadzi m. in. przez zapory na Zbiorniku Porajskim, most nad Wartą, piękne sosnowe lasy oraz przy hotelu „Leśna radość”, Mariny Poraj i Jurajskiej Przystani, gdzie możemy zatrzymać się na kawę i obiad. Drogę kończymy na parkingu Masłońskie, skąd wyruszyliśmy.

Jura Krakowsko-Czestochowska z psem zalew porajski

Spacer z psem dookoła Zalewu Porajskiego – piękny sosnowy las i zapory na zbiorniku wodnym. Fot. psiPARK.pl

Jura z psem – skałki i lasy

Góra Białko z psem

Krótki i malowniczy szlak prowadzi przez około jeden kilometr od parkingu pod Górą Białko (sprawdź lokalizację) pod Olsztynem. To fragment szlaku im. Barbary Rychlik. Góra Białko, zwana również Małym Giewontem, ma wysokość 340 m n.p.m. i charakterystyczny krzyż na szczycie. Szlak jest dość łatwy, tylko na końcu znajdują się skalne schodki i metalowa poręcz. Na samym szczycie czeka nas piękny widok i zobaczymy m. in. ruiny zamku w Olsztynie.

Góra Białko z psem

Góra Białko (Mały Giewont). fot. psiPARK.pl

Trzebniów i okolice

Na Jurze jest wiele mniej znanych, nieoznaczonych ścieżek i ta z pewnością jest jedną z nich. Trasa 7 km zajmuje niecałe 2,5 godziny. Jest bardziej wymagająca niż na na Górę Białko, jednak bez problemu pokonamy ją z aktywnym psem. Wędrówkę rozpoczynamy na parkingu boisku pod skałą (Trzebniów, gmina Niegowa. Sprawdź lokalizację). Po drodze mijamy jaskinie: Wierna, Wiercica i Trzebniowska oraz podziwiamy widoki z Gór Bukowych (434 m n.p.m.) zlokalizowane między Trzebniowem i Czatachową. Na koniec wracamy do boiska.

Jura krakowsko-czestochowska z psem Trzebniow

Okolice Trzebniowa i jaskinia Trzebniowska (z prawej strony), fot. psiPARK.pl

Zamki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej z psem (Orle Gniazda)

Zamek w Olsztynie

Jeden z najbardziej charakterystycznych zamków na Jurze możemy odwiedzić razem z psem. Wstęp na zamek i błonia jest płatny, a pies powinien być na smyczy (więcej informacji w regulaminie tutaj). Warto wiedzieć, że na terenie wzgórza zamkowego można spotkać wypasające się owce. Na spacer po wzgórzu i błoniach warto zarezerwować sobie więcej czasu i wybrać mniej słoneczny dzień (ze względu na brak cienia).

Jura Krakowsko-Częstochowska z psem

Zamek w Olsztynie można odwiedzić razem z psem. Fot. Canva.com

Zamek w Olsztynie to nie jedyny jurajski zamek, na który wejdziemy z naszym psem. Z pupilem można odwiedzić też m. in. zamek w Mirowie i Ogrodzieńcu.

Szlaki na Jurze niedostępne dla psów

Planując wyjazd z psem na Jurę Krakowsko-Częstochowską zwróć uwagę na zakaz wstępu z czworonogiem do popularnych rezerwatów przyrody. Należą do nich:

  • Rezerwat „Sokole Góry” – leśny rezerwat położony niedaleko Olsztyna jest chętnie odwiedzany przez turystów. Są tu piękne wapienne skały oraz jaskinie. Chociaż sam rezerwat nie jest dostępny dla czworonogów, możemy wybrać się na spacer z psem skrajem rezerwatu, z Olsztyna do Zrębic (szlak żółty i czarny).
  • Rezerwat „Ostrężnik” – leśny rezerwat, w którym znajdziemy wapienne skały i tajemnicze ruiny warowni pokryte mchem. Teren porośnięty jest wysokimi drzewami (m. in. bukiem).
  • Rezerwat „Parkowe” – rezerwat leśno-krajobrazowy położony pod Złotym Potokiem.
  • Rezerwat „Góra Zborów” –  to niezwykle malownicze miejsce wśród lasów i wapiennych skał. Wstęp na teren rezerwatu Góra Zborów jest płatny i cennik oraz regulamin znajdziesz tutaj. Sama Góra Zborów ma wysokość 462 m i prowadzi na nią piękny dość łatwy szlak. Rezerwat NIE jest udostępniony do zwiedzania z psem (stan na rok 2024 r.), wbrew informacjom dostępnym w Internecie. Informuje o tym tablica dostępna na wejściu do rezerwatu.
Jura Krakowsko-Czestochowska z psem Gora Zborow

Góra Zborów na Jurze, fot. psiPARK.pl

Jura Krakowsko-Częstochowska z psem – noclegi

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest dostępnych wiele miejsc noclegowych przyjaznych psom. Polecamy przede wszystkim domki, również w lesie i blisko zamków (m. in. w Mirowie, Olsztynie i Kępinie-Zdrój). Zapewnią one przyjemny odpoczynek blisko natury po całym dniu zwiedzania i aktywności z naszym pupilem.

Gdzie na spacer z psem Jura Krakowsko-Częstochowska, Jura Krakowsko-Częstochowska z psem

Na Jurze jest wiele noclegów przyjaznych psom. Na zdjęciu domki w Mirowie. Fot. AjriszZona.pl

Co jeszcze można zobaczyć z psem na Jurze?

  • Parku Krajobrazowy Dolinek Krakowskich,
  • Ojcowski Park Krajobrazowy (Pieskowa Skała, Maczuga Herkulesa),
  • Złoty Potok.

Jura Krakowsko-Częstochowska – informacje

Jura Krakowsko-Częstochowska (Wyżyna Krakowsko-Częstochowską) jest częścią Wyżyny Krakowskiej. Zbudowano na niej średniowieczne zamki (tzw. Orle Gniazda) strzegące granicy Królestwa Polskiego. Na jej terenie znajduje się Park Krajobrazowy Orlich Gniazd oraz liczne rezerwaty przyrody. Jura pokryta jest pięknymi sosnowymi lasami i wapiennymi skałami, które sprawiają, że ma wyjątkowy krajobraz. Jednocześnie wciąż jest tu wiele mniej popularnych ścieżek, które pozwalają na odpoczynek z psem poza zatłoczonymi szlakami.

Pamiętaj aby zawsze sprawdzić aktualne lokalne przepisy dotyczące spacerów z psem w danym miejscu!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Zostaw komentarz!

Zobacz też:

wybiegi dla psów Śląsk

Aktualizacja: 1.06.2024 r. | Autor: psiPARK.pl | Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcia: AjriszZona.pl, psiPARK.pl, wlesienajlepiej.pl, Canva.com

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%BCyna_Krakowsko-Cz%C4%99stochowska [Dostęp 1.06.2024 r.]

https://jura.slaskie.travel/ [Dostęp 1.06.2024 r.]

http://www.podlesice.org.pl/rezerwat-gora-zborow/ [Dostęp 1.06.2024 r.]

5/5 - (3 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *