Gdzie jechać w góry z psem?

0
Gdzie jechać w góry z psem?

Góry z psem warto planować nie tylko pod kątem kondycji czworonożnego przyjaciela, ale również biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujące w Parkach Narodowych przepisy. Gdzie z psem w góry można śmiało jechać? Które szlaki są niedostępne? Podpowiadamy.

Z psem w góry? Nie w polskich Tatrach

Jeśli chcemy jechać z psem w góry, niestety Tatry nie będą dobrym pomysłem, w Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązuje bowiem zakaz wprowadzania psów, nawet prowadzonych na smyczy [1]. W polskich Tatrach wędrowanie z psem jest dozwolone jedynie na terenie Doliny Chochołowskiej, a konkretnie na 6-kilometrowym odcinku od Siwej Polany do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej.

Alternatywą są Tatry Słowackie, jednak słowacki Tatrzański Park Narodowy także wprowadził bardziej rygorystyczne przepisy dla ruchu turystycznego. Do niedawna po Słowacji można było wędrować z psem po wszystkich szlakach. Z końcem 2023 roku wprowadzono zmiany i z psem można odwiedzić jedynie niektóre obszary słowackich Tatr. Lista miejsc i szlaków turystycznych, do których nie można wchodzić ze zwierzętami, została ujęta w nowym Regulaminie słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego [2] [3].

Wynika z niej, że psa w góry można zabrać np. na [3]:

  • 38-kilometrowy czerwony szlak, prowadzący od Rozdroża pod Tokarnią (słow. Tokariny lub Rázcestie na Tokárinách) do Szczyrbskiego Jeziora (słow. Štrbské Pleso – na zdjęciu poniżej);
  • 4-kilometrowy niebieski szlak, prowadzący od Szczyrbskiego Jeziora do Chaty pod Soliskiem (słow. Horská Chata Pod Soliskom), szlak ten jest jednak zamknięty w sezonie zimowym, od 1 listopada do 31 maja.
Gdzie jechac w gory z psem Strbske Pleso

Štrbské Pleso. Zdjęcie: Alicja Hudzik

Propozycje innych szlaków w Słowackich Tatrach, po których można nadal poruszać się z psem, można znaleźć na Portalu Tatrzańskim. Oczywiście warto co jakiś czas sprawdzać regulamin TANAP, ponieważ sytuacja może ulec zmianie.

Chcesz zabrać psa w góry? Bieszczady są dostępne dla psów częściowo

Gdzie jechać w góry z psem? Jeśli marzą nam się Bieszczady, pamiętajmy, że wprowadzanie psów jest dozwolone w tych pasmach górskich wyłącznie w obszarze ochrony krajobrazowej [4].

Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcemy wybrać się w góry z psem, możemy spacerować poza granicami Parku Narodowego. Dostępne dla psów są np. następujące szlaki turystyczne:

  • od Przełęczy Wyżnianskiej do bacówki PTTK pod Małą Rawką (914 metrów n.p.m., trasa w jedną stronę liczy 1,3 km);
  • od miejscowości Zatwarnica do Dwernika Kamienia (1004 metrów n.p.m., trasa w jedną stronę liczy 6,5 km);
  • od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego (trasa w jedną stronę liczy około 4 kilometry).

Oczywiście pupil powinien być prowadzony na smyczy. Należy także uważać na niedźwiedzie, których w Bieszczadach nie brakuje. Przed wyruszeniem na wycieczkę warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak postępować w przypadku spotkania oko w oko z niedźwiedziem.

W góry z psem – Pieniny są dostępne dla psów częściowo

Gdzie z psem w góry można jechać? Pieniny to dobry pomysł, pod warunkiem, że zapoznamy się wcześniej z regulaminem Pienińskiego Parku Narodowego. Zgodnie z nim wprowadzanie psów na teren Pienińskiego Parku Narodowego jest zabronione [5]. Zatem z psem nie wejdziemy na Trzy Korony (zdjęcie poniżej) czy na Sokolicę. Obowiązuje również zakaz wprowadzania psów na teren Wąwozu Homole, mimo że kanion jest położony poza terenem Pienińskiego Parku Narodowego.

Gdzie jechac w gory z psem Pieniny Szlak na Trzy Korony

Szlak na Trzy Korony w Pieninach. Zdjęcie: Alicja Hudzik

Szlaki w Pieninach, które są dostępne dla psów, znajdziemy po stronie słowackiej, należy do nich np. trasa na Wysoki Wierch z miejscowości Wielki Lipnik (niecałe 4 km w jedną stronę).

Psa w góry możemy zabrać także na:

  • grzbiet Małych Pienin, np. ze Szlachtowej;
  • widokową Górę Wdżar położoną na granicy Pienin i Gorców;
  • Żar (Branisko), np. z miejscowości Frydman, Niedzica lub Dursztyn.

Podczas pobytu w Pieninach możemy odwiedzić przyjazne psom schroniska górskie, mianowicie PTTK Trzy Korony oraz PTTK Orlica (na zdjęciu poniżej). W obu schroniskach pobyt z psem wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 45 złotych za noc [6]. Obowiązuje także bezwzględny zakaz pozostawiania psów w pokoju bez nadzoru, natomiast poza pokojem czworonogi powinny być na smyczy [6].

Gdzie jechac w gory z psem schronisko pttk Orlica

Schronisko PTTK Orlica. Zdjęcie: Alicja Hudzik

Gdzie z psem w góry? Postaw na Sudety

Z psem w góry możemy się udać w Sudety. Należy jednak mieć na uwadze liczne zmiany, jakie wprowadzono w ostatnim czasie w regulaminach niektórych Parków Narodowych. Dotyczy to np. Karkonoskiego Parku Narodowego czy też Parku Narodowego Gór Stołowych.

Karkonoski Park Narodowy udostępnia turystom mapę szlaków do wędrówek z psami oraz szlaków wyłączonych z wędrówek z psami ze względów przyrodniczych [7]. Dodatkowo na szlakach z zakazem wprowadzania psów oraz przy odcinkach, którymi można wędrować z psem, postawiono tabliczki informacyjne. Po zmianach z psem wciąż można wejść na Śnieżkę (zdjęcie poniżej), oczywiście biorąc pod uwagę porę roku i aktualne warunki pogodowe panujące na szczycie.

Gdzie jechac w gory z psem Sniezka Krolowa Karkonoszy

Śnieżka Królowa Karkonoszy. Zdjęcie: Alicja Hudzik

W Górach Stołowych wprowadzono zakaz poruszania się z psami po Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim (poza szlakiem prowadzącym z Karłowa do schroniska na Szczelińcu) [8]. Trasy na Radkowskie Skały czy też na Łężyckie Skałki lub do schroniska Pasterka nadal są dostępne [8]. Pisaliśmy o tym w artykule Góry Stołowe z psem.

Miejsc w Sudetach, gdzie pies w górach jest mile widziany, nie brakuje. Są to np.:

  • Góry Kaczawskie, których najwyższy szczyt to Skopiec (724 metrów n.p.m.);
  • Góry Wałbrzyskie, a wśród nich najsłynniejsze szczyty, czyli Borowa (853 metrów n.p.m.) oraz Chełmiec (850 metrów n.p.m.);
  • Góry Złote na czele z ich najwyższym szczytem, oferującym przepiękne widoki, Górą Borówkową (900 metrów n.p.m.);
  • Góry Sowie wraz z najwyższym szczytem, którym jest Wielka Sowa (1015 metrów n.p.m.);
  • Góry Orlickie razem z najwyższym szczytem, jakim jest Orlica (1084 metrów n.p.m.);
  • Masyw Śnieżnika włącznie ze Śnieżnikiem (1425 metrów n.p.m., na zdjęciu poniżej);
  • Rudawy Janowickie, na czele ze Skalnikiem (945 metrów n.p.m.);
  • Góry Opawskie, których najwyższym szczytem jest Biskupia Kopa (890 metrów n.p.m.).
Gdzie jechac w gory z psem Masyw Snieznika

Masyw Śnieżnika. Zdjęcie: Alicja Hudzik

Psa w góry możemy śmiało zabrać także na obszary Izer, objęte programem Natura 2000, w tym między innymi Halę Izerską czy Wysoki Kamień. Pisaliśmy o tym w artykule Góry Izerskie z psem. Przyjazne dla czworonogów są również niższe górzyste obszary Dolnego Śląska, np. Wzgórza Włodzickie w Sudetach Środkowych (godne polecenia są np. szlaki na Włodzicką Górę (757 metrów n.p.m.) lub Górę Wszystkich Świętych (648 metrów n.p.m.)) czy też Przedgórze Sudeckie i Wzgórza Strzelińskie, na czele z Gromnikiem (393 metrów n.p.m., zdjęcie poniżej).

Gdzie w góry z psem Wzgorza Strzelinskie i Gromnik z psem

Wzgórza Strzelińskie i Gromnik z psem. Zdjęcie: Alicja Hudzik

Planujesz wyjazd w góry z psem? Beskidy zapraszają

W góry z psem można się wybrać niemal wszędzie w Beskidach. Uważać trzeba na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, ponieważ nie jest on dostępny dla psów, włączając w to Babią Górę [9]. Słynny szczyt można jednak zdobyć z pupilem od strony słowackiej. Pisaliśmy o tym w artykule Beskid Żywiecki z psem. Zakaz wprowadzania psów obowiązuje także w Magurskim Parku Narodowym, w sercu Beskidu Niskiego [10] oraz niektórych rezerwatach.

Naszego psa w góry lepiej nie brać, jeśli planujemy odwiedzić Gorczański Park Narodowy. Na terenie Parku Narodowego obowiązuje bowiem zakaz wprowadzania psów [11]. To nie oznacza jednak, że całe pasmo górskie Gorce jest dla nas całkowicie niedostępne. Z psem wciąż możemy wejść przez Stare Wierchy na najwyższy szczyt Gorców, czyli Turbacz (1310 metrów n.p.m., na zdjęciu poniżej).

Gdzie jechac w gory z psem Turbacz najwyzszy szczyt Gorcow

Turbacz, najwyższy szczyt Gorców. Zdjęcie: Alicja Hudzik

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcia: Alicja Hudzik | Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie.| Aktualizacja: 24.03.2024 r.

Źródła:

[1] https://tpn.pl/nowosci/zakaz-wprowadzania-psow-do-tpn [Dostęp: 13.03.2024 r.]

[2] https://tpn.pl/nowosci/regulamin-tanap [Dostęp: 13.03.2024 r.]

[3] https://tpn.pl/pobierz-plik/0dfa9f21475c3d201ea764d038b0d123/regulamin-tanap-calosc.pdf [Dostęp: 13.03.2024 r.]

[4] https://www.bdpn.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1109&Itemid=54 [Dostęp: 13.03.2024 r.]

[5] https://piepn.gov.pl/do-pieninskiego-pn-nie-wolno-wprowadzac-psow [Dostęp: 13.03.2024 r.]

[6] https://www.orlica.com/schronisko/faq [Dostęp: 13.03.2024 r.]

[7] https://kpnmab.pl/mapa-szlakow-dopuszczonych-do-wedrowek-z-psami-1977/n [Dostęp: 13.03.2024 r.]

[8] https://pngs.gov.pl/pies-w-parku [Dostęp: 13.03.2024 r.]

[9] https://bgpn.gov.pl/informacje-praktyczne [Dostęp: 13.03.2024 r.]

[10] http://www.magurskipn.pl/index.php?d=artykul&kat=67&art=735 [Dostęp: 13.03.2024 r.]

[11] https://www.gorczanskipark.pl/page,art,id,108,kategoria,Regulamin_dla_zwiedzajacych.html [Dostęp: 13.03.2024 r.]

 

5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *