10 rzeczy, które ludzie źle robią na wybiegu dla psów

0
rzeczy, które ludzie źle robią na wybiegu dla psów

Wielu opiekunów psów, mieszkających w miastach, spotyka się z problemem ograniczonej przestrzeni, gdzie mogą bezpiecznie puścić psa bez smyczy. Rozwiązaniem są ogólnodostępne wybiegi dla psów.

Korzystanie z nich daje wiele korzyści, takich jak swobodne bieganie, wspólne ćwiczenia na przeszkodach oraz zabawa z innymi psami. Niemniej jednak miejsca te bywają odwiedzane przez osoby, których zachowania mogą prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji.

Poniżej wymieniamy je w oparciu na doświadczenia nasze oraz naszych Czytelników oraz podpowiadamy, dlaczego i jak warto ich unikać.

10 rzeczy, które ludzie źle robią na wybiegu dla psów

1.Karmienie psów

Nie zawsze jesteśmy pewni, czy nieznane nam psy nie cierpią na alergie, nie mają określonych przeciwwskazań żywieniowych i czy nie są na diecie. Nie każdy także życzy sobie, aby jego pies otrzymywał smakołyki od obcych. Warto zawsze zapytać zanim coś podasz obcemu psu, aby uniknąć potencjalnych szkód.

A najlepiej całkowicie zrezygnować z karmienia psów (również własnych) na wybiegu pełnym innych zwierząt, ponieważ może to być źródłem konfliktów.

Karmienie psów na wybiegu może zaszkodzić zwierzętom i powodować konflikty

Karmienie psów na wybiegu może szkodzić zwierzętom i powodować konflikty

2.Niesprzątanie po swoim psie i po sobie

Dotyczy to nie tylko psich kup, ale i wymiotów, wyczesanej sierści oraz śmieci. Bądź zawsze przygotowany i idąc na wybieg weź ze sobą woreczki na psie odchody.

Dbaj również o porządek wokół siebie. Zwróć też uwagę na leżące kapsle czy butelki. Warto je uprzątnąć dla bezpieczeństwa czworonogów.

Pamiętaj o zasypaniu dziur wykopanych przez Twojego psa, a najlepiej nie dopuszczaj do ich powstawania. Głębokie dziury mogą stanowić zagrożenie zarówno dla psów, jak i ludzi. Łatwo o skręcenie czy złamanie nogi, zwłaszcza gdy dziurę zasłonią liście.

3. Niepilnowanie dzieci przyprowadzanych na wybieg, pozwalanie im na bieganie między psami i wchodzenie na przeszkody dla psów

Psi wybieg nie jest placem zabaw dla dzieci! To przestrzeń dla swobodnego biegania i zabaw psów. Szanuj ich przestrzeń w mieście, której mają tak niewiele. 

Nawet jeśli Twoje dziecko jest zaznajomione z Waszym psem, nie zawsze bezpieczne jest pozwalanie mu biegać swobodnie w towarzystwie innych zwierząt na wybiegu. Nie pilnując swojego dziecka na wybiegu narażasz je na wywrócenie i inne obrażenia. Ponadto, może ono przeszkadzać samym psom i stresować je sprawiając, że wybieg nie będzie mógł spełniać swoich funkcji.

rzeczy ktore ludzie zle robia na wybiegu dla psow 3

Bieganie niepilnowanych dzieci razem z psami na wybiegu może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji

4. Wprowadzanie na wybieg wózków dla dzieci, rowerów itd., które zabierają miejsce do swobodnego biegania psów i są narażone na wywrócenie

Podczas zabawy i gonitw psów na wybiegu może zdarzyć się przypadkowe zderzenia z ludźmi czy ogrodzeniem. Podobnie, psy mogą niespodziewanie uderzyć w Twój wózek czy rower, narażając siebie na potencjalne obrażenia. Uszkodzeniu może ulec również sprzęt, a szkody mogą być jeszcze większe jeśli w wózku jest Twoje dziecko.

5.Wprowadzanie psa na smyczy na wybieg, gdzie są puszczone luzem psy oraz proszenie innych opiekunów o zapięcie psów na smycz

Wybieg dla psów stanowi specjalne miejsce, gdzie czworonogi mogą swobodnie biegać, dlatego nie powinniśmy trzymać ich na smyczy. Krótka smycz sprawia, że pies czuje się ograniczony, a przez to zagrożony. Zaburza także komunikację między psami, co może prowadzić do konfliktów.

rzeczy ktore ludzie robia zle na wybiegach dla psow

Krótka smycz może zaburzać komunikację psów oraz sprawiać, że czują się zagrożone

Wiele wybiegów wyposażonych jest w bezpieczne śluzy, wewnątrz których można puścić psa ze smyczy jeszcze przed dołączeniem do innych zwierząt na wybiegu. Już na tym etapie możesz porozmawiać z innymi opiekunami i obserwować psy bawiące się na wybiegu, aby ocenić, czy dołączenie do nich będzie dobre dla Twojego czworonoga.

Tutaj warto poruszyć również problem wnoszenia psa na rękach między biegające czworonogi. Pies niesiony na rękach wzbudza duże zainteresowanie innych zwierząt. W niektórych przypadkach może prowokować atak psów, które w innej sytuacji zachowałyby się przyjaźnie.

Korzystasz ze smyczy lub wnosisz psa na rękach, gdyż nie czujesz się pewnie na wybiegu? Być może to nie jest dla Was odpowiedni moment na taką aktywność.

6.Wchodzenie na wybieg bez obserwowania wcześniej co się na nim dzieje i czy nasz pies może bezpiecznie dołączyć do innych zwierząt

Przed wejściem na wybieg obserwuj zachowanie innych psów na tym terenie. Unikaj wchodzenia bezpośrednio w grupę podekscytowanych psów, zwłaszcza jeżeli ich nie znasz!

Obserwuj uważnie psy, szczególnie te, które niedawno weszły na wybieg. Sprawdź, czy zachowują się przyjaźnie, czy ich opiekunowie są czujni i reagują na potencjalnie niebezpieczne sytuacje.

W oparciu o znajomość własnego psa, podejmij decyzję, czy teraz jest odpowiedni moment, czy może lepiej wrócić na wybieg innym razem. Jeśli zauważysz psa, który nie dogaduje się z twoim pupilem, zastanów się, czy nie byłoby lepiej udać się na spacer w inne miejsce.

7.Zajęcie rozmową i telefonem zamiast obserwowania i nadzorowania psów

Wielu opiekunów po wejściu na wybieg odpinana psa ze smyczy i idzie usiąść na ławkę, gdzie zajmuje się rozmowami i telefonem. Jest to podstawowy błąd!

Korzystanie z wybiegu dla psów nie zwalnia Cię z obowiązku sprawowania opieki nad Twoim psem.

Nie pozwól, aby rozmowa z innymi osobami czy zabawa na telefonie sprawiły, że umkną Ci ważne sygnały wysyłane przez Twojego psa i inne zwierzęta. Zawsze powinieneś na nie reagować i nadzorować zachowanie Twojego psa, tak aby był bezpieczny i nie stwarzał zagrożenia dla innych zwierząt.

8.Brak umiejętności rozpoznania psiej mowy i sygnałów, które nam wysyłają

Brak obserwacji psów to jedno, ale drugim problemem jest brak umiejętności rozpoznania komunikatów, które psy nam wysyłają. Zanim odwiedzisz wybieg dla psów, dowiedz się więcej o sygnałach, jakie wysyłają psy i jak komunikują się za pomocą mowy ciała. Nauczenie się ich języka pomoże Ci unikać konfliktów. 

rzeczy ktore ludzie zle robia na wybiegu dla psow 6

Brak rozpoznawania komunikatów psów i reagowania na nie może być przyczyną potencjalnie niebezpiecznych sytuacji

9.Przynoszenie piłek i innych zabawek na wybieg, na którym biegają inne psy

Rzucanie piłek wśród grupy psów bawiących się może stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo. W grupie obcych psów na wybiegu istnieje ryzyko spotkania psa dominującego lub zaborczego, co może spowodować, że pozornie niewinna zabawa piłką zamieni się w przyczynę konfliktu.

rzeczy ktore ludzie zle robia na wybiegu dla psow

Zabawa piłką na wybiegu dla psów pełnym innych zwierząt nie jest dobrym pomysłem

10.Zostawianie psu na wybiegu kolczatki czy obroży zaciskowych, o które łatwo mogą zahaczyć bawiące się psy.

Unikaj wszystkich przedmiotów, które mogą zaszkodzić innym psom przebywającym na wybiegu. To dotyczy również tego co ma na sobie Twój pies i Ty. Na przykład, jeśli twój pies nosi kolczatkę, może to poważnie zranić inne czworonogi, takie jak uszkodzenie oka czy zęba podczas wspólnej zabawy. Psy mogą także zaczepić się o szelki lub półzaciskową obrożę.

Co jeszcze możesz zrobić aby zadbać o bezpieczeństwo?

Udostępnij ten artykuł innym opiekunom psów!

Zapraszamy też do zamówienia naszej bezpłatnej ulotkiPies na wybiegu. 13 zasad bezpiecznej zabawy”. Kliknij w baner poniżej aby dowiedzieć się więcej.

bezpłatna ulotka psipark

Rzeczy, które ludzie źle robią na wybiegu dla psów. Podsumowanie

Na koniec podkreślamy ważną zasadę, którą warto stosować na ogólnodostępnych wybiegach dla psów: obserwuj swojego psa i inne zwierzęta oraz upewnij się, że inni opiekunowie także obserwują swoje psy.

Obserwacja psów oraz znajomość psiej mowy umożliwia szybką reakcję, a to może zapobiec wielu nieprzyjemnym i potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom.

Więcej informacji

Zachęcamy do lektury naszych innych artykułów w kategorii Bezpieczna zabawa na wybiegu dla psów„:

Czy korzystasz ze swoim psem z wybiegów dla psów? Napisz w komentarzu i podziel się swoim doświadczeniem!

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

 

5/5 - (3 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *