Pies na wybiegu dla psów [CZĘSTE PYTANIA]

6
Pies na wybiegu [CZĘSTE PYTANIA]

Wybiegi i parki dla psów stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Jednocześnie jest ogromna potrzeba edukacji opiekunów czworonogów, aby korzystanie z tego typu obiektów było dla wszystkich bezpieczne. Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące parków i wybiegów dla psów.

Jeśli masz więcej pytań, napisz do nas w komentarzu, na info@psipark.pl lub na Facebooku www.facebook.com/psiPARKpl.

postaw nam kawę wsparcie dla psipark


psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

1. Czy każdy pies może korzystać z psiego parku?

Psi park (lub wybieg dla psów) zdecydowanie nie jest dla każdego psa. Z wizyty w tym miejscu najbardziej skorzystają psy młodsze i zdrowe, dobrze socjalizowane i lubiące towarzystwo innych psów. Jeśli Twój pies jest starszy, chory (np. po kontuzji, operacji), ma duże braki w socjalizacji, jest agresywny czy lękliwy, jeżeli masz suczkę w czasie cieczki lub szczenię przed zakończeniem szczepień – lepiej wybierz się w inne miejsce na spacer.

Żeby ocenić, czy wybieg dla psów będzie odpowiednim miejscem dla Twojego czworonoga, wybierz się tam bez niego i obserwuj zachowania psów oraz ludzi. Upewnij się, że potrafisz odczytać to, jak psy komunikują się oraz rozpoznać kiedy należy interweniować, aby zapewnić im bezpieczną zabawę.

2. Jak zorientować się, że zabawa na wybiegu dla psów przestaje być bezpieczna?

Sygnały alarmowe, na które należy reagować, to grupowa gonitwa (jest bezpieczna jedynie gdy realizują ją dwa psy, a nie cała grupa) i zapasy (aby były bezpieczne wymagają zwrotów rozgrywki – jeżeli jeden z psów blokuje innego na pięć sekund lub dłużej, należy interweniować). Oznaką zbyt intensywnej zabawy jest przewracanie i tarzanie się, czy to wywołane poprzez wpływ innego psa, czy po prostu przez bieganie bez opamiętania. Inne sygnały, na które należy reagować, to m.in skowyt, chowanie się pod ławkę i między nogami oraz nadmierna ekscytacja (np. w momencie wchodzenia na wybieg – w grupę psów). Przeczytaj więcej.

3. Czy można iść z agresywnym psem do psiego parku aby socjalizował się z innymi psami?

Pojawienie się z agresywnym psem w psim parku to bardzo zły pomysł. Nie możesz pozwolić na to, aby Twój pies pogryzł inne psy – nie możesz ryzykować, że Twój pies zrobi krzywdę innemu psu. Takie warunki, gdzie psy biegają luzem i są mocno nakręcone, są trudnymi warunkami do utrzymania spokoju, nawet dla zwykle spokojnych psów. Jeśli Twój pies jest agresywny, słabo socjalizowany, to będzie to dla niego miejsce, gdzie będzie mu się bardzo trudno uspokoić. W tej sytuacji najlepiej zacząć od indywidualnego treningu w psiej szkole. Przeczytaj więcej.

4. Jak bezpiecznie korzystać z wybiegu dla psów?

Przed korzystaniem z wybiegu zapoznaj się z jego regulaminem. Uważnie obserwuj co dzieje się na wybiegu i w jego najbliższym otoczeniu (odłóż telefon i rozmowy na później). Wcześniej zapewnij swojemu psu aktywność, aby uniknąć nadmiernego podekscytowania. Co jakiś czas odwołuj swojego psa z bawiącej się grupy, reaguj, jeśli jest zbyt natarczywy w stosunku do innych psów lub sam jest przez nie męczony.

Nie zakładaj psu kolczatki i nie trzymaj go na smyczy w grupie innych psów na wybiegu, który jest przeznaczony do swobodnego biegania. Zawsze sprzątaj po swoim psie i po sobie. Pamiętaj o zabraniu wody dla pupila oraz o tym, żeby nie karmić psów innych opiekunów. Pamiętaj też o bezpieczeństwie dziecka, jeżeli takowe przyprowadzasz na wybieg – opiekuj się nim i pamiętaj, że przeszkody dla psów nie są placem zabaw dla ludzi. Nie wprowadzaj tu wózków i rowerów, które zabierają psom przestrzeń do swobodnego biegania. Nie przynoś też zabawek na wybieg, na którym bawią się inne psy. Poznaj 13 zasad bezpiecznej zabawy na wybiegu dla psów.

5. Na wybiegu dla psów jest uszkodzone wyposażenie, wykopane są dziury, porozrzucane szkło i inne śmieci. Gdzie mogę to zgłosić?

W regulaminie wybiegu czy parku dla psów jest zawsze napisane, kto jest jego administratorem.  Znajdziemy tu też dane kontaktowe do odpowiednich służb (Policja, Straż Miejska). Wszelkie usterki powinno się zgłaszać bezpośrednio administratorowi danego wybiegu dla psów (w przypadku wybiegów miejskich jest to zwykle Urząd Miasta lub Gminy, Zakład Zieleni Miejskiej czy Zarząd Usług Komunalnych). Jeżeli na tablicy z regulaminem nie zapisano danych administratora, skontaktuj się z lokalnym Urzędem Miasta lub Gminy celem ustalenia tej informacji.

6. W moim mieście nie ma wybiegu dla psów. Co mogę zrobić, żeby powstał?

Możesz zgłosić projekt wybiegu do Budżetu Obywatelskiego działającego w Twoim mieście lub zorganizować petycję mieszkańców. Niektóre wybiegi powstają też w ramach inicjatywy miasta oraz firm (np. akcja “Pies w wielkim mieście” we Wrocławiu lub Dog Park Wilanów w Warszawie) czy programów grantowych (zobacz: głosowanie na wybieg dla psów w programie LECHSTARTER). Zdarza się, że prywatni właściciele udostępniają wybieg, który związany jest z prowadzonymi przez nich szkołami czy hotelami dla psów (warto więc zapytać, czy można skorzystać z wybiegu). Zapraszamy do dołączenia do naszej grupy na Facebooku Psie parki i wybiegi, która ma na celu ułatwić znalezienie osób zainteresowanych powstaniem wybiegu w danej okolicy. Czytaj więcej >>

7. Jak powinien wyglądać bezpieczny wybieg dla psów?

Na wybiegu ważny jest przede wszystkim duży teren do swobodnego biegania i interakcji, o odpowiednim podłożu (najlepiej trawiastym), bezpieczne i szczelne ogrodzenie oraz kosze na psie odchody.  Warto, aby wybieg wyposażony był w źródło wody oraz śluzę, czyli podwójną bramkę, która uniemożliwia przypadkową ucieczkę bawiących się czworonogów. Z kolei zacienione obszary i oświetlenie ważne są, aby psy mogły bawić się w różnych warunkach. Istotna jest również wydzielona strefa dla małych psów.

Zobacz wyniki ankiety, w której użytkownicy wybiegów odpowiadają, co jest dla nich najważniejsze, a co zniechęca ich do korzystania z wybiegu: Jak korzystamy z wybiegów dla psów? [WYNIKI ANKIETY].

8. Dlaczego warto korzystać z parków i wybiegów dla psów?

Podstawową funkcją wybiegu jest możliwość bezpiecznego biegania psa bez smyczy na ogrodzonym terenie. W miastach brakuje miejsc, gdzie psy mogą biegać swobodnie, z dala od samochodów i dużego ruchu pieszych. Wiele problemów behawioralnych psów spowodowana jest niedostateczną aktywnością fizyczną i psychiczną. Wybiegi dla psów mogą stanowić uzupełnienie codziennej aktywności oraz miejsce na naszej spacerowej trasie, w którym pies może swobodnie pobiegać, obwąchać teren i wejść w interakcje z innymi psami oraz z ludźmi.

Aby Twój pies był szczęśliwy i zdrowy powinien mieć zapewnioną aktywność fizyczną i umysłową. Jeśli lubi towarzystwo innych psów, wizyta w psim parku pozwoli mu zaspokoić naturalną potrzebę kontaktów z innymi czworonogami i zabawy z nimi. Będzie miał możliwość polepszyć swoje zdolności komunikacji z nimi.

Wybiegi dla psów dają też dużo radości samym opiekunom psów, którzy mogą widzieć, jak ich czworonogi cieszą się ze swobodnego biegania,  zabawy i poznawania nowych zapachów.

Jeżeli park dla psów jest wyposażony w przeszkody, wówczas możemy dodatkowo ćwiczyć z naszym pupilem (oczywiście jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych).

postaw nam kawę wsparcie dla psipark

Zobacz też:

Jak bezpiecznie korzystać z wybiegu dla psów

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
5/5 - (2 {głos/głosy})
Komentarze 6
Pies na wybiegu dla psów [CZĘSTE PYTANIA]
  1. Nina

    Jestem ze Szczecina i jestem szczęśliwa posiadaczką bardzo łagodnej suczki rasy Samoyed.Niestety mało jest wybiegów na które mogę pójść,ze względu na jej bezpieczeństwo.Na niektórych wybiegach jest multum właścicieli agresywnych i bardzo dominujacych psów w typie amstafa, czy roznej maści dogów. Za kazdym razem jak moj pies biega po „przeszkodach”, rampach albo bawi się z innymi mniejszymi psami jest torpedowany przez masywne psy i dominujące psy.Często przyduszana do ziemi,podgryzana czy zaganinana w kąt.Mam tego dosyć! Właściciele nie reagują i sie cieszą,że to ich „zabawa”!Przeciez muszą gdzies spożytkować energie.Ja rozumiem ale od tego są biegi,długie spacery a nie puszczanie wolno po wybiegu by pies maltretowal inne psy.Za każdym razem wizyta kończy się tak,że te słabsze opuszczają wybieg bo jeden amstafa zaprowadzi swoje rządy na wybiegu.Najgorsze jeszcze są paniusie ,które spacerują po wybiegu a ich pies rzuca się na każdego,który pobiegnie na 5 metrów do właścicielki albo przetnie jej drogę.Boli mnie to,bo mój pies kocha towarzystwo innych psów i umie sie swietnie bawić a nie jest mu to dane w obawie przed pogryzieniem albo poturbowaniem.Ostatnia wizyta skończyła się wyrwana sierścia i naderwanym uchem,gdzie moja suka wyślą z bólu i próbowała sie schować gdzies na wybiegu przed agresywną suka w typie amstafa.

    • psiPARK.pl

      Znamy podobne doświadczenia i dlatego edukujemy o bezpiecznej zabawie dla psów. M. in. udostępniamy bezpłatną ulotkę z 13 zasadami bezpiecznej zabawy. Można ją zamówić kontaktując się z nami mailowo. Pozdrawiamy serdecznie

  2. dog owner

    Zamyslem wybiegu jest to, zeby psy mgly bawic sie miedzy soba. Na wybieg nie powinno wnosic sie zasobow, tj. jedenia ani zabawek, wiec aportowanie automatcznie odpada, gdyz moze prowokowac obrone zasobow. Lepiej nadzorowac zabawe psow i pozwolic im pobyc we wlasnym towarzystwie.

    • psiPARK.pl

      Zamysłem jest również bezpieczne bieganie psa na ogrodzonym terenie – niekoniecznie w towarzystwie innych psów (stąd również podziały wybiegów na zamknięte strefy). Zabawki jak najbardziej odpadają – ich miejsce nie jest na wybiegu, na którym przebywają inne psy.

  3. A.L

    Szkoda tylko, że większość tych miejsc nie spełnia kryteriów wybiegu, gdyż często cały teren usłany jest niebezpiecznym sprzętem do pseudoagility. Psy nie mogą swobodnie biegać, bo wpadają na te metalowe buble. 🙁 Dlaczego nie wspiera się budowy pustych wybiegów, które nie dość że bardziej odpowiadają potrzebom i są 4 x tańsze? Wystarczy trawa, piach do kopania i miejsce do biegania. Nie da się też swobodnie pobawić ze swoim psem w aportowanie, żeby nagle nie zleciała się zgraja innych psów, bo wybiegi są po prostu za małe.

    • psiPARK.pl

      Zgadzamy się, że wiele wybiegów posiada nieodpowiednio rozplanowane przeszkody i brakuje na nich bezpiecznej przestrzeni do biegania. Zawsze doradzamy, aby budując wybieg korzystać z konsultacji z doświadczonymi trenerami i osobami, które profesjonalnie zajmują się agility.
      Takie uwagi warto zgłaszać też administratorom wybiegów – bez tego nic się nie zmieni.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *