Czy można iść z agresywnym psem do psiego parku aby socjalizował się z innymi psami?

8
agresywny pies w parku dla psów

Zapytaliśmy o to Michała Szen, instruktora szkolenia psów szkola-doberman.pl – Ogólnie psi park to ma być w swoim założeniu takie miejsce, gdzie można bezpiecznie psa puścić luzem – czyli odpinasz psu smycz i pozwalasz mu biegać. Jednak bieganie luzem samo w sobie nie jest największą zaletą psiego parku.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Bo przecież gdzieś w zwykłym parku można psu przypiąć smycz i pies może biegać z przypiętą do obroży długą smyczą i wtedy też pies biega dość swobodnie. Znam wiele psów, które na spacerach mają przypiętą 5 metrową lub 10 metrową linkę – nie musi to być gruba smycz, to może być coś w stylu linki alpinistycznej. Psy na takiej lince spacerują i mogą wtedy dość swobodnie biegać – można na takiej lince poćwiczyć przychodzenie na wołanie itp.

Przydaje się to też wtedy, gdy pies, powiedzmy, reaguje gwałtownie gdy zobaczy kota, rower lub sarnę na polu – dlatego używamy z takim psem długiej linki treningowej na spacerach, aby w razie potrzeby złapać linkę i powstrzymać psa przed ucieczką czy pogonią za sarną lub kotem.

Piszę to dlatego, żeby pokazać Wam, że psi park to nie jest jedyny sposób na zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu

Minusem używania długiej linki jest sytuacja, gdy Twój pies ma jakiegoś swojego psiego kolegę – i jeśli oba psy słabo reagują na przywołanie, to oba mogłyby mieć przypięte długie smycze – tylko wspólna zabawa takich dwóch psów łączyłaby się z notorycznym plątaniem się linek.

Także psi park to może być miejsce gdzie dwa zaprzyjaźnione ze sobą psy mogą pobiegać luzem i się pobawić. To ma swój sens w dużych miastach, gdzie ciężko znaleźć spokojną okolicę, w której moglibyśmy puścić dwa psy luzem. Oraz wtedy, gdy te psy naprawdę dobrze się razem bawią.

Druga sprawa to taka, że jeśli chcesz porzucać swojemu psu frisbee albo piłkę – to plącząca się linka może niektóre psy zniechęcać do szybkiego biegania – bo linkę może pies przydepnąć, linka może się zahaczyć o jakiś kamień czy korzeń i pies zostanie szarpnięty gdy linka się zaplącze, a pies z impetem biegnie do piłki czy frisbee. Tutaj też świetnym miejscem jest ogrodzony teren w stylu psiego parku, gdzie wchodzimy, odpinamy smycz i możemy pobawić się z psem.

Piszę o używaniu tej długiej linki – o jej plusach i minusach – bo warto o tym wiedzieć. Pozwalanie psu na bieganie i bawienie się z psami na wybiegu to powinna być tylko jedna z wielu atrakcji na spacerze. Możesz zapewnić psu dużą ilość ruchu i zabaw, nawet jeśli pies będzie cały czas na długiej smyczy.

Jeśli pies największą frajdę znajduje w zabawach z innymi psami, może to prowadzić do nadmiernej ekscytacji psa…

…pewnie wielu z was już to zauważyło, że jak tylko idzie z psem w stronę psiego parku, to pies poznaje tę drogę, zaczyna ciągnąć na smyczy i bardzo się ekscytuje; wielu ludzi mówi, że wtedy już pies przestaje się ich słuchać, bo myśli tylko o tym, że jak tam dojdzie, to odepnie mu się smycz i pozwoli na szalone gonitwy z innymi psami. Taka sytuacja nie jest dobra. Można psi park wykorzystać znacznie lepiej.

Mówiąc w skrócie – po wejściu do psiego parku najpierw ma być 5-10 minut poświęconych na ćwiczenia z opiekunem, a potem dopiero trochę biegania luzem. Czyli pies, idąc do psiego parku, niejako spodziewa się tego, że jak tam dojdzie, to najpierw będzie musiał się nas słuchać i będzie musiał wykonywać nasze polecenia przez jakiś czas, a dopiero potem będzie miał przerwę, idzie więc zatem na ten teren z innym nastawieniem niż taki pies, który gdy tylko przekroczy próg psiego parku jest od razu puszczany luzem i robi co tylko chce.

Nadmierna ekscytacja w trakcie zabaw z innymi psami, nawet u psów przyjaźnie nastawionych do całego świata, czasem powoduje problemy. Od bardzo dużej ekscytacji czasami bywa mały krok do zachowań agresywnych. Także nawet spokojne i przyjacielskie psy powinny mieć przerwy w zabawie co kilka minut. Człowiek musi to nadzorować i przerywać w razie potrzeby. 

Bywa też tak, że pies bardziej energiczny niejako trochę 'męczy’ słabszego lub spokojniejszego psa i ten słabszy pies zaczyna przejawiać agresję, aby odpędzić od siebie tego psa, który jest zbyt natarczywy. Twój pies może być natarczywym lub tym który się broni, bo zabawa jest zbyt ostra. To nie ma znaczenia po której jesteście stronie. Obie strony muszą się uczyć odpowiedniej zabawy i umiaru w tym wszystkim.

Co robić, gdy mam agresywnego psa i chcę iść do psiego parku?

Po tym dość długim wprowadzeniu myślę, że lepiej rozumiesz, że pojawienie się z agresywnym psem w psim parku i wpuszczenie go tam bez smyczy jest bardzo złym pomysłem nie możesz pozwalać na to, aby Twój pies pogryzł inne psy – nie możesz ryzykować, że Twój pies zrobi krzywdę innemu psu. Takie warunki, gdzie psy biegają luzem i są mocno nakręcone, są trudnymi warunkami do utrzymania spokoju nawet dla takich ogólnie spokojnym psów. Jeśli Twój pies jest agresywny, słabo socjalizowany, to będzie to dla niego miejsce, gdzie będzie mu się bardzo trudno uspokoić. Także jest to zły pomysł, aby wchodzić do psiego parku z agresywnym psem.

Zacznij od indywidualnego treningu z Twoim psem

Najlepsze co możesz zrobić, to wykorzystać teren wokół psiego parku jako miejsce treningów. Chodzi o to, gdy psy za siatką w psim parku, a Ty możesz ze swoim psem ćwiczyć posłuszeństwo będąc po drugiej stronie płotu. Nie musisz stać zaraz przy siatce – możesz być dużo dalej – wystarczy, aby Twój pies widział biegające tam psy. Twój pies musi być na smyczy i musisz wiedzieć co i jak ćwiczyć ze swoim psem (zasady postępowania i trenowania agresywnego psa poznasz na lekcjach szkolenia psa w psiej szkole).

Twój pies na początkowym etapie nie będzie się bawił z innymi psami – on się musi najpierw nauczyć zachowywać spokojnie w takich miejscach, gdzie są na horyzoncie inne psy.

Mając psa po przejściach czy np. ze schroniska, musisz skupić się na indywidualnych treningach ze swoim psem – możliwe, że najpierw będziecie ćwiczyć opanowanie, skupienie na przewodniku i podstawowe komendy z zakresu posłuszeństwa w takich miejscach, gdzie nie ma obcych psów.

Kolejnym krokiem jest przebywanie w okolicy psiego parku

Potem przejdziesz do etapu, gdzie zabierasz psa w takie miejsca jak okolice psiego parku – bo wiesz, że będą tam ludzie z psami i możesz ich obecność niejako wykorzystać do tego, aby ćwiczyć z Twoim psem ignorowanie innych psów i posłuszeństwo.

Dopiero dalszym etapem jest akceptowanie bliskiej obecności innych psów

Czyli potem pies bawi się z Tobą i wykonuje ćwiczenia, nawet gdy blisko Was przechodzą inne psy. Na samym końcu są interakcje Twojego psa z innymi, spokojnymi psami, w kontrolowanych warunkach. Jak zatem widzisz, proces szkolenia agresywnego psa jest dość złożony i skomplikowany. Co i jak dokładnie ćwiczyć ze swoim psem, aby przestał być agresywny, dowiesz się na zajęciach szkoleniowych – zapisz się ze swoim psem do psiej szkoły, tam dowiesz się jak postępować ze swoim psem i jakie ćwiczenia z nim wykonywać.

Jeśli masz więcej pytań – kontakt do mnie: www.szkola-doberman.pl (Wrocław, Legnica, Leszno, Zielona Góra). Polecam przeczytać także:

Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie główne: pixabay.com; Grafika w artykule: szkola-doberman.pl

 

5/5 - (2 {głos/głosy})
Komentarze 8
Czy można iść z agresywnym psem do psiego parku aby socjalizował się z innymi psami?
 1. Nn

  Dzień dobry wszystkim. Co mam zrobić gdy jestem z psem na placu zabaw i przyjdzie taka małolata ze swoim psem który nie umie funkcjonować z innymi psami ( goni mniejsze psy i szczeka) , a jak zwróci się uwagę właścicielce to i tak nic z tym nie robi. Mogę wtedy zadzwonić na Straż Miejską?

 2. i.cz

  Pies na dlugiej lince moze sie nawet zabic, a przynajmniej polamac. Osoba zaplatana w taka llinke jest w jeszcze gorszej sytuacji ze wzgledu na pionowa postawe.
  Nie przeceniala bym szkolenia – pies i tak zrobi co bedzie chcial. Jest to przyczyna wiekszosci wypadkow.

 3. ttt3333

  warto poruszać ten temat bo dużo osób wybieg traktuje jak poligon…

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *