Czy wybieg dla psów jest dobry i bezpieczny?

0
Czy wybieg dla psów jest dobry

Dla psów ważny jest swobodny ruch bez smyczy oraz kontakty z innymi psami (jeśli czują się z tym dobrze). Jednym ze sposobów zapewnienia naszemu psu radości i zdrowia jest korzystanie z wybiegu dla psów. Ale czy wybieg dla psów jest dobry dla naszego czworonoga? Otóż, odpowiedź brzmi: tak, o ile zadbamy o to, by korzystanie z niego było bezpieczne i komfortowe.

Radość w ruchu

Podobnie jak my, ludzie, psy również potrzebują ruchu, aby zachować zdrowie fizyczne i psychiczne. W mieście nie zawsze są warunki, aby nasz pies mógł biegać swobodnie bez smyczy. Z pomocą przychodzą ogólnodostępne i ogrodzone wybiegi dla psów. Nasz pupil może tu biegać, ćwiczyć, bawić się z innymi psami i w końcu zrzucić nagromadzoną energię. Regularne korzystanie z wybiegu może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi, poprawić kondycję fizyczną oraz poprawić ogólne samopoczucie psa.

Czytaj więcej: Dlaczego warto korzystać z wybiegu dla psów?

Bezpieczne przygody na psim wybiegu

Oczywiście, jak każde dobro, wybieg dla psów wymaga pewnych środków ostrożności. Zanim wprowadzimy naszego psa na teren wybiegu, upewnijmy się, że jest on odpowiednio ogrodzony i zabezpieczony. Sprawdźmy, czy nie ma miejsc, gdzie pies mógłby się wydostać, czy zranić się.

Warto również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu psa do wejścia na wybieg. Niektóre psy, zwłaszcza te młodsze czy bardziej płochliwe, mogą potrzebować trochę czasu, aby się przyzwyczaić do otoczenia. Pamiętajmy, że każdy pies jest inny, więc dostosujmy tempo i ilość bodźców do charakteru naszego pupila.

Poznaj 13 zasad bezpiecznej zabawy na wybiegu, które opisaliśmy w artykule >>

Obserwacja i uwaga na wybiegu

Czy wybieg dla psów jest dobry? Tak, o ile podczas pobytu na nim będziemy obserwować naszego psa z pełnym zaangażowaniem. Wspólna zabawa z innymi psami to świetna sprawa, ale pamiętajmy, że nie każdy pies jest tak samo zsocjalizowany. Uważajmy na sygnały, które daje nam nasz pupil. Jeśli widzimy, że staje się zestresowany, nieśmiały, czy może zbyt agresywny, natychmiast zareagujmy i weźmy go do spokojniejszego miejsca.

Zobacz też: Kiedy zabawa na wybiegu dla psów przestaje być bezpieczna?

Naszym priorytetem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa naszemu psu oraz innym czworonogom podczas korzystania z wybiegu. Pamiętajmy o dostosowaniu aktywności do kondycji zdrowotnej psa. Pies starszy czy mający problemy zdrowotne może potrzebować bardziej umiarkowanego ruchu. Zawsze miejmy pod ręką świeżą wodę, by zapobiec odwodnieniu, zwłaszcza podczas upalnych dni.

Zobacz też: Najczęstsze błędy na wybiegu dla psów

Czy wybieg dla psów jest dobry? Odpowiedzi naszych czytelników

O to czy wybieg dla psów jest dobry, zapytaliśmy naszych czytelników. Poniżej znajdziesz odpowiedzi:

 • Myślę, że ogólnie super pomysł ale sprawdza się tylko przy świadomych właścicielach psów. Ja zazwyczaj korzystam z moim psem gdy jest pusty.
 • Przy małej grupie zrównoważonych psów i świadomych opiekunów tak. Niestety to jest mega rzadkość. Fajnie też do puszczenia psa luzem jak jest pusto, a mamy psa lękliwego przejawiającego zachowania agresywne w stosunku do innych psów.
 • Nie zawsze.
 • Tylko i wyłącznie puste bez innego psa lub ze znajomym psem. Wpuszczanie psa do gromady psów o różnych zachowaniach i potrzebach, których nie znamy ani my ani nasz pies, nie wiemy, czy w razie spięcia inny opiekun potrafi odwołać psa – jest proszeniem się o problemy behawioralne w przyszłości.
 • Tylko jeśli jesteśmy tam sami, inaczej tragedia. Sytuacje, były różne poturbowane psy, połamane, pogryzione, przestraszone lub po prostu nakręcone. Wiem to od masy moich kursantów.
 • Zależy jaki wybieg dla jakiego psa i czy w środku są psy. Nie da się na to pytanie odpowiedzieć zero jedynkowo 😊 sama korzystałam mając okazję ale dużo do życzenia zostawiają osoby które z nich korzystają ale bez rozumku z psami które są niewychowane itp.
 • Zależy czy w parku są dobrze wychowane psy i czy właściciele je kontrolują, zamiast patrzeć w telefon.
 • Dla mojego psa nie są dobre.
 • Jasne. Puszczam swojego psa i może być luzem. Poza wybiegiem tylko smycz.
 • Są dobre , ale w moim mieście zdecydowanie jest ich za mało. Przynajmniej piesek może się wybiegać i wybawić w bezpiecznym miejsc.
 • Nie – dlatego że nie są monitorowane, że każdy psychol może rozrzucić tam trutkę.
 • Niekoniecznie 😒 Ja byłam parę razy ale unikam takich miejsc, dwa razy się zraziłam i dość. Ludzie nie znają zasad ..np przychodzi babcia na wybieg odpina psa i sobie idzie poza wybieg a tu niech się dzieje co chce, duży pies szczekający „zawsze jest” według niej agresywny. Niestety na psim wybiegu pies rozciął sobie łapę na rozwalonej butelce. Poza tym na wybiegach jest masa zapachów nie każdy pies tam będzie czuł się komfortowo.
 • Wybiegi są przede wszystkim za małe. Miałyby sens, gdyby były wielkości boiska – takiego standardowego orlika dla dzieciaków. Kiedyś mieszkałam w małym mieście, gdzie było nieczynne, otwarte boisko i ludzie chodzili tam z psami. Powierzchnia była idealna, bo psy mogły mieć kontakt, ale mogły go uniknąć, można było swobodnie poćwiczyć, a psy miały dużo miejsca na bezpieczne ganianie. Oczywiście nie było żadnych dziwnych przeszkód itd. Ale te malutkie wybiegi w miastach, które są wielkości przydomowych ogródków, to jest śmiech na sali 😉 Więc wybiegi by MOGŁY być dobre, ale nie są. Do tego brak kultury psiarzy – wczoraj weszłam z 3 psami na wybieg dosłownie na chwilę, żeby dać im swobodę przed końcem spaceru, przepiąć smycze itd. Pojawił się pan w słuchawkach z lagotto na flexi i bez żadnego pytania zaczął wchodzić na wybieg. Dobrze, że go zauważyłam, bo moje psy podbiegły do śluzy i byłoby stanowczo za dużo emocji, a lagotek wydawał się delikatny psychicznie. Musiałam wrzeszczeć, żeby poczekał, bo nie słyszał mnie przez muzykę w uszach 😉 Więc cóż, te małe wybiegi są dobre, gdy są puste, a to rzadkość. A prawdziwych wybiegów jest jak na lekarstwo.
 • To wiąże się jak w przedszkolu z sytuacjami kłótni jak i chorobami, ja omijam od kąt moja złapała jakiegoś wirusa i musiałam leczyć ja lekami nigdy wcześniej nie chorowała i nigdy później …także co innego psy spotykane na spacerze czy sąsiedzkie a co innego obce puszczone wolno. Także wiem że są tu podzielone poglądy ale ja tam wolę się umówić na spacer z daną osobą i jego kompanem niż borykać się z weterynarzem i innymi sytuacjami. Moja ma 10 lat a może z dwa razy w życiu była na takim miejskim wybiegu…Często jej robię bardzo długie spacery więc nie jest jej to potrzebne 😉
 • Ja ze swoją sunią staram się być codzienie na wybiegu co najmniej godzinę. Pieseł się wybiega, przyzwyczai się do obcowania z innymi psami. NMiestety niektórzy nie potyrafią korzystać z wybiegu, wnoszą alkohol, kiedyś naqwet zrobili sobie ghrilla na wybiegu (wybieg oświetlony), nie sprzątaja po swoich pupilach, nmie reagują na awantury z innymi piesełłami. Dziś miałem tego przykład – pani codzienie wyprowadza na wybieg swoje 2 psy (buldog francuski – proszę się nie śmiać), nie sprząta po nich, nmie reaguje na uwagi na ten temat, a dzisiaj jej samczyk pogryzł się do krwi z innym malutkim pieskiem… Zero reakcji, a na moją uwagę że powinna zareagować usłyszałem odpowiedź – On taki już jest, co ja mogę…
 • Trafiłam kiedyś na taki naturalny psi wybieg w Wawie, chyba to była Ochota, Szczęśliwice. Byli tam ludzie ze swoimi psiakami różnych ras i wielkości i bawiły się znakomicie. Sama byłam że swoim psiakiem (owczarek niemiecki), po porozmawianiu z pozostałymi właścicielami i mój pies mógł się dołączyć do harców. Pięknie się na to patrzyło… tak więc wydaje mi się że wpuszczanie na wybieg psa do innych jest możliwe. Nawet jak pies jest obcy.

Czy wybieg dla psów jest dobry i bezpieczny? Podsumowanie

Czy wybieg dla psów jest dobry i bezpieczny? Odpowiedź jest jednoznaczna – tak, jeśli podejdziemy do tego z zdrowym rozsądkiem. To nie tylko świetny sposób na aktywność fizyczną naszego psa, ale także okazja do budowania więzi między nami a naszym czworonogami. Pamiętajmy jednak, że nasz pies jest unikalny, i to, co dobre dla jednego, niekoniecznie będzie dobre dla drugiego. Bądźmy czujni, kochajmy swojego pupila i dostosujmy każdą przygodę do jego indywidualnych potrzeb. W końcu, szczęśliwy pies to zawsze zdrowy pies!

Co myślisz o wybiegach dla psów? Czy są dobre? Napisz w komentarzu!

Zobacz też:

Aktualizacja: 4 grudnia 2023 r. | Autor: psiPARK.pl | Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: Canva.com

5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *