13 zasad bezpiecznej zabawy na wybiegu dla psów

10
13 zasad bezpiecznej zabawy na wybiegu dla psów

Wybiegi dla psów stają się coraz bardziej popularne, także w Polsce. Niestety, coraz szersze występowanie wybiegów nie zawsze idzie w parze z szeroką wiedzą opiekunów na temat tego, co jest naprawdę dobre dla psa, ani także na temat behawioryzmu i komunikacji pomiędzy psami. Tymczasem mądre korzystanie z wybiegu może sprawić mnóstwo radości wszystkim odwiedzającym go psom oraz ich opiekunom. 

W dzisiejszym wpisie zebraliśmy porady o tym jak bezpiecznie korzystać z wybiegu dla psów, na samym dole znajdziecie  bezpłatną ulotkę do pobrania . Wydrukowane ulotki można zamówić tutaj.

postaw nam kawę wsparcie dla psipark13 zasad bezpiecznej zabawy na wybiegu dla psów według psiPARK.pl

1. Przed wizytą na wybiegu dla psów zapewnij swojemu pupilowi spacer i ćwiczenia.

Pamiętaj, że jedna wizyta na wybiegu nie zastąpi spacerów na cały dzień! Unikaj sytuacji, kiedy po całym dniu siedzenia w domu bierzesz psa do samochodu i wypuszczasz na wybieg dla psów, na którym są inne psy. Jeśli pies nie będzie miał wcześniej ruchu – będzie zbyt podekscytowany, co może prowadzić do natarczywych zachowań Twojego psa, spięć, a nawet agresji.

Zabawa na wybiegu jest doskonałym dopełnieniem codziennej aktywności z psem, nie powinna być jednak jej jednorazową alternatywą ani jedynym spacerem w ciągu dnia.

2. Przed wejściem na wybieg dla psów obserwuj co dzieje się na nim. Poproś innych opiekunów o odwołanie psów sprzed wejścia.

Zwróć uwagę czy znasz psy, które właśnie odwiedziły wybieg dla psów, czy zachowują się przyjaźnie, czy opiekunowie obserwują ich zachowanie i czy w ogóle reagują w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych. Jeśli na wybiegu jest pies, który nie dogaduje się z Twoim, przemyśl czy nie lepiej pójść na spacer w inne miejsce.

Przed samym otwarciem furtki poproś innych opiekunów, aby odwołali i przytrzymali swoje psy, jeśli jeszcze tego nie zrobili. Unikaj wchodzenia bezpośrednio w grupę podekscytowanych psów, zwłaszcza jeżeli ich nie znasz. Gdy już wejdziesz, oddal się od grupy i tam puść psa ze smyczy. Jeśli furtka jest podwójna, puść psa ze smyczy już wewnątrz śluzy. Będąc już na wybiegu obserwuj otoczenie wybiegu i odwołuj swojego psa, gdy chcą wejść inni.

3. Co jakiś czas odwołuj psa z bawiącej się grupy.

Psy odwiedzające wybieg dla psów często urządzają gonitwę w koło. Dla większości opiekunów wygląda to zabawnie, jednak nie zawsze takie jest w rzeczywistości. Jeśli psy są nadmiernie podekscytowane, gonitwa może szybko przerodzić się w polowanie na jednego z nich i przestanie to być zabawą.

Jeśli natomiast role często się odwracają i pies, który jest goniony, za chwilę goni inne, to nie ma powodu do niepokoju. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w której tylko jeden jest ganiany. Odwracaj co jakiś czas uwagę swojego psa, zapewnij mu ciekawą rozrywkę: przejdźcie się dookoła wybiegu, zróbcie parę ćwiczeń i dopiero po tym pozwól mu wrócić do grupy.

4. Obserwuj swojego psa i reaguj gdy jest zbyt natarczywy w stosunku do innych lub gdy sam jest męczony.

Pamiętaj, że to Ty jesteś przewodnikiem swojego psa i Ty jesteś zobowiązany zadbać, aby zakończyć niepożądane zachowania. Nie pozwól, aby inne psy skakały po Twoim psie, jeśli widzisz, że dla niego to nie jest zabawa. Rozmawiaj z innymi opiekunami, jeśli to nie pomaga najlepiej opuść wybieg dla psów. Jeżeli to Twój pies skacze po innych i jest zbyt natarczywy – odwołaj go.

Prawdą jest, że wybieg jest dla psów i służy do zabawy, ale jest również dla innych. Nie powinieneś dopuszczać, aby inne psy czuły się źle lub nie mogły swobodnie biegać przez natarczywość Twojego. Panuje takie przekonanie, że psy trzeba pozostawić, aby się dogadały między sobą. Na wybiegu często po prostu się nie dogadają i to nasz obowiązek, aby zapewnić im bezpieczną zabawę.

5. Na wybiegu dla psów nie zakładaj swojemu pupilowi kolczatki ani uprzęży.

Unikaj wszelkich niebezpiecznych rzeczy, które mogą zrobić krzywdę innym psom obecnym na wybiegu. Dotyczy to również Twojego ubioru i przedmiotów, które wnosisz na wybieg dla psów. Kolczatka, jeżeli nosi ją Twój pies, na wybiegu może poważnie skrzywdzić inne czworonogi, m.in. uszkodzić im w zabawie oko czy ząb. Psy mogą także zahaczyć o uprzęże czy nawet obrożę półzaciskową.

6. Zawsze sprzątaj po swoim psie.

Nie tylko odchody, ale też wymioty, wyczesaną sierść czy pogryzioną butelkę. Sprzątaj też po sobie. Jeśli widzisz „niczyi” kapsel czy butelkę, naprawdę warto schylić się i wyrzucić je do kosza – wszystko dla bezpieczeństwa naszych psów.

Pamiętaj też, aby „posprzątać” dziury wykopane przez Twojego psa – wystarczy zakopać je ziemią, którą wykopał, a najlepiej nie pozwolić mu w ogóle na kopanie. Głębokie dziury mogą być niebezpieczne zarówno dla psów jak i dla ludzi. Łatwo o zwichnięcie czy złamania nogi, zwłaszcza gdy dziurę przykryły liście.

7. Nie karm psów innych opiekunów.

Nie wiesz czy nie mają alergii, co im szkodzi, czy nie są na diecie. Nie każdy też życzy sobie, aby jego pies dostawał coś obcych, choćby to był mały niewinny smakołyk, a pies byłby zupełnie zdrowy. Lepiej zawsze zapytać niż zaszkodzić. Obserwuj również czy obce osoby nie karmią psów innych opiekunów, którzy akurat mogli nie zwrócić na to uwagi. Na przykład czekolada, którą niektóre osoby potrafią wnieść na wybieg, jest dla psów trująca.

8. Nie przyprowadzaj na wybieg psa, który ma duże braki w socjalizacji.

Zwłaszcza takiego, którego zachowania nie jesteś w stanie przewidzieć. Prawdą jest, że psie wybiegi uczą socjalizacji, jednak nie może odbywać się to kosztem innych psów. Nie może być o mowy o nauce socjalizacji w przypadku psa, który przejawia niebezpieczne zachowania. Jeśli Twój pies jest agresywny lub bardzo lękliwy spotkaj się z behawiorystą czy szkoleniowcem.

Jeśli nie jesteś pewien zachowania Twojego psa, umów się najpierw w mniejszej grupie ze znajomymi, zrównoważonymi psami, zamiast przyjść od razu na duże czy dynamiczne spotkanie. Podobnie jest w przypadku takich zachowań, jak duża zaborczość w stosunku do miski, opiekuna, natarczywe witanie się z psami. Pamiętaj, że na wybieg dla psów przychodzą opiekunowie z psami, aby zapewnić im aktywność i miło spędzić czas. Nie przeszkadzaj im w tym.

9. Nie trzymaj psa na smyczy, gdy jesteście na wybiegu dla psów przeznaczonym do swobodnego biegania.

Na pewno zauważyłeś, że niektóre psy na smyczy na spacerze pod blokiem zachowują się zupełnie inaczej niż gdy są puszczone luzem. Krótka smycz sprawia, że pies czuje się ograniczony, a przez to zagrożony. Smycz zaburza także komunikację między psami – wymusza na nich inną postawę ciała, co może prowadzić do konfliktów.

Wybieg dla psów jest miejscem przeznaczonym dla psów do biegania luzem i nie powinniśmy trzymać psa zapiętego na smyczy. Zmęczmy go wcześniej spacerem i ćwiczeniami, obserwujmy psy na wybiegu i na podstawie znajomości naszego psa zadecydujmy czy wejść teraz, czy wrócić na wybieg innym razem.

10. Skupiaj się na obserwacji swojego psa i otoczenia bardziej niż na rozmowach.

Wspaniale jest poznawać innych opiekunów i wymieniać się doświadczeniami, na wybiegu jednak pamiętajmy przede wszystkim o bezpieczeństwie psów. Nie pozwólmy, aby rozmowa z innymi czy telefon sprawiły, że umkną nam ważne sygnały wysyłane przez naszego psa i inne czworonogi.

11. Zapewnij psom bezpieczną przestrzeń do biegania. Nie wprowadzaj na wybieg wózków dziecięcych, rowerów, krzeseł itp.

W czasie zabawy psom zdarza się nie widzieć gdzie biegną i wpadają na ludzi czy ogrodzenie. Tak samo mogą wpaść na wózek czy rower, robiąc sobie przy tym krzywdę. Tobie, w najlepszym przypadku, zniszczą wózek, gorzej, jeśli będzie w nim małe dziecko albo pies dozna urazu przez takie zderzenie.

12. Opiekuj się dzieckiem, które przyprowadzasz na wybieg dla psów.

To Ty jesteś odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo, natomiast wybieg dla psów jest miejscem, które służy swobodnemu bieganiu psów i nie jest placem zabaw. W trosce o bezpieczeństwo nie da się tych dwóch funkcjonalności połączyć. To wspaniałe, że spędzacie razem czas ze zwierzętami i uczysz dziecko życia z nimi. Jednak nawet jeśli jest nauczone przebywać z Twoim psem, niekoniecznie bezpiecznie będzie pozwalać biegać mu z grupą obcych psów na wybiegu. Mniejsze dziecko może nie zrozumieć, że nie każdy pies na jego zachowanie zareaguje tak samo.

Może zostać popchnięte przez psa, jeżeli weźmie patyk – rozbawiony pies może zechcieć dziecku go odebrać albo się nim przeciągać. Jeżeli w takiej sytuacji dziecko dozna urazu – na próżno szukać tu winy psa czy opiekuna psa. Zapewne nie chciałbyś, aby ktoś wprowadzał obcego psa do piaskownicy, w której bawią się dzieci. Tak samo zadbaj o przestrzeń, która jest przeznaczona dla psów, zwłaszcza, że mają jej tak mało.

13. Zabawki zachowaj na spacer poza wybiegiem dla psów.

Rzucanie piłek grupie bawiących się psów może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. W grupie nieznanych psów możemy spotkać psa zaborczego, dominującego i rzucona w dobrej wierze piłka stanie się kością niezgody. Podobnie jest w przypadku smakołyków – zwróćmy uwagę, aby nie dawać ich swojemu psu w grupie innych. Również ludzkie jedzenie, np. kanapka może doprowadzić do konfliktu.

I na koniec – na wybieg dla psów nie przyprowadzaj psów chorych, z kontuzjami, suk w czasie cieczki, ciężarnych oraz szczeniąt przed końcem szczepień. Na wybiegu powinniście czuć się dobrze – Twój pies i Ty sam. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, lepiej opuścić wybieg i mieć udany spacer gdzie indziej.

Autorem 13 zasad jest psiPARK.pl. Zasady pierwszy raz zostały opublikowany na naszym blogu AjriszZona.pl. „13 zasad bezpiecznej zabawy” zostało udostępnionych m. in. do przygotowywania materiałów informacyjnych projektu „Świadomy właściciel a rzeczywistość psich parków” realizowanego na wybiegach dla psów w Bydgoszczy w 2016 r. z grantu „Inicjuj z FIO”.

UWAGA: Tekst i ulotka są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie i publikacja tekstu przepisanego z ulotki i artykułu psiPARK.pl, jak również fragmentów i wprowadzanie modyfikacji jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody portalu psiPARK.pl. Kontakt: info@psipark.pl.

postaw nam kawę wsparcie dla psipark

Pobierz i udostępnij ulotkę

UWAGA: Tekst i ulotka są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie i publikacja tekstu przepisanego z ulotki i artykułu psiPARK.pl, jak również fragmentów i wprowadzanie modyfikacji jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody portalu psiPARK.pl. Kontakt: info@psipark.pl.

Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com; Ulotka: psiPARK.pl
4.9/5 - (9 {głos/głosy})
Komentarze 10
13 zasad bezpiecznej zabawy na wybiegu dla psów
  1. Olga

    Czy można zamówić wydrukowaną ulotkę?

  2. psipark.pl

    Artykuł w swojej pierwszej formie na naszym blogu AjriszZona został wykorzystany w materiałach szkoleniowych projektu „Świadomy właściciel a rzeczywistość psich parków” z Inicjuj z FIO.bezpieczna zabawa na wybiegu dla psów

  3. Pies Czaki

    Bardzo dobry artykuł, powinni ten tekst oraz ten o zdrowych zasadach w psim parku dawać na ulotce każdemu kto idzie do psiego parku.

  4. Wienio

    Ja jestem za wpuszczeniem psa bez smyczy tak żeby inne psy go przywitały po swojemu. A nie jakieś chocki klocki z trzymaniem na smyczach. Trochę go pogonią a po pewnym czasie wszystko się unormuje.

    • psipark.pl

      Dokładnie, na wybiegu dla psów przeznaczonym do wolnego biegania pies nie powinien być trzymany na zapiętej smyczy.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *