Czego nie może jeść pies? Sprawdź listę zakazanych rzeczy 2024

5
Czego nie może jeść pies

Czego nie może jeść pies? To pytanie zadają sobie opiekunowie czworonogów nie tylko w świątecznym czasie. Ten artykuł przynosi cenne informacje na temat tego, czego nie powinien zjeść Twój pies. Dowiedz się, dlaczego pewne produkty mogą zaszkodzić Twojemu pupilowi oraz jakie skutki mogą wyniknąć z nieodpowiedniej diety.

Czego nie może jeść pies?

Jedzenie ludzkie

To, co znajduje się na Twoim stole nie jest przeznaczone dla psa. Wiele z ludzkich pokarmów i przetworzonego pożywienia może psu zaszkodzić.

Flagowym przykładem może być gotowany czy smażony drób, dziczyzna oraz jakiekolwiek inne gotowane kości. Rozmiękczone kości pod wpływem psich zębów łamią się na szpilki, które mogą dotkliwie pokaleczyć przewód pokarmowy psa, a nawet utknąć mu w przełyku, również przy okazji go raniąc.  Widzieliśmy już przypadki psów wymiotujących krwią właśnie z tego powodu. W takim wypadu reakcja musi być natychmiastowa, gdyż psu grozi po prostu śmierć.

Czego nie może jeść pies? Dla psa nie są wskazane również takie produkty jak grzyby, kawa czy oczywiście jakiekolwiek przyprawy.

Zobacz też: Co pies może jeść z wigilijnego stołu?

czego nie może jeść pies

Jedzenie dobre dla ludzi, może szkodzić psom.

Kości

Kości wołowe czy cielęce mogą być dobrym gryzakiem, jednak nie mogą być ani posiłkiem ani podstawą diety psa.

Warzywa i owoce

  • Cebula jest niezdrowa dla psa ze względu toksyczną substancję, którą zawiera – tiosiarczan jodu, który może być przyczyną anemii.
  • Czosnek jest mniej szkodliwy, jednak spożywany w większych dawkach może być przyczyną biegunki.
  • Warzywa strączkowe powodują wzdęcia.
  • Cytrusy są przyczyną wymiotów.
  • Rodzynki i winogrona są niezdrowe dla psich nerek.

Zobacz też: Czy pies może jeść pomarańcze?

Czekolada i inne słodycze

Słodycze, a zwłaszcza czekolada, są dla psa trucizną. Czekolada zawiera kakao, które zawiera teobrominę. Psi metabolizm sprawia, że wchłaniana jest ona znacznie wolniej, przez co zostaje przetworzona w toksyczne substancje. Te znów mają zły wpływ na mózg i serce. Podanie nawet połowy tabliczki czekolady może być dla psa dawką śmiertelną.

Mleko i jajka

Mleko dla dorosłych psów może powodować wymioty i biegunki i nie jest wskazane. Należy uważać również na białko surowych jaj.

Zobacz więcej: Czy pies może pić mleko?

Czego nie może jeść pies? Uważaj na osiedlowe trawniki

Osiedlowy trawnik jest miejscem, gdzie podczas spaceru pies może natknąć się na resztki, śmieci, a nawet przedmioty czy pokarmy niebezpieczne. Zawsze bacznie obserwuj psa węszącego w trawie, tak aby móc odpowiednio szybko zareagować.

Zobacz też: Dlaczego pies je kupy?

A co może jeść pies?

Pies powinien otrzymywać zrównoważoną dietę, bogatą w białko, tłuszcze, witaminy i minerały. Bezpieczne i wartościowe dla psa są mięso, ryby, warzywa takie jak marchewki czy szpinak. Owoce, takie jak jabłka czy jagody, mogą stanowić zdrowe przekąski. Regularne konsultacje z weterynarzem pomogą dostosować dietę do indywidualnych potrzeb psa, zapewniając mu długie i zdrowe życie.

Czytaj więcej: Co może jeść pies?

czego nie może jeść pies a co może

Dieta psa powinna być zrównoważona, bogata białko, tłuszcze, witaminy i minerały.

Więcej informacji o żywieniu psów

Spodobał Ci się nasz artykuł? Napisz komentarz!


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
4.5/5 - (15 {głos/głosy})
Komentarze 5
Czego nie może jeść pies? Sprawdź listę zakazanych rzeczy 2024
  1. Anonim

    bzdura kompletna! żadne przyprawy nie służą psu!

    • psiPARK.pl

      Chętnie dowiemy się więcej, prosimy o podanie źródła 🙂

  2. przemek

    co do czosnku, warzyw i cytrusów – podawać można tylko w granicach rozsądku, a nie jako podstawę diety 😉 z czosnku są m.in. niektóre preparaty na kleszcze i inne pasożyty. Co do przypraw, to dobrze byłoby wymienić co autor ma na myśli – wiele przypraw służy psu podobnie jak ludziom, tylko wiadomo – wszystko z umiarem

    • Agata

      „wiele przypraw służy psu podobnie jak ludziom” mógłbyś podać przykład?

      • Mariano

        też jestem ciekaw

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *