Dlaczego pies je trawę?

1
Dlaczego pies je trawę

Jeśli zastanawiasz się dlaczego pies je trawę, w pierwszej kolejności zastanów się, czy często sięga po wyselekcjonowane źdźbła, czy po prostu zjada całą trawę na swojej drodze? A może podgryza kępki trawy kiedy tylko ma taką możliwość?

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Powodów dla których pies je trawę może być kilka, najważniejszym jest fakt, że jedzenie trawy nie jest dla psa szkodliwe, a do tego jest to jego normalne zachowanie. Powody, nie do końca wyjaśnione, dają się jednak podzielić na kilka kategorii.

Pamiętaj, aby nie zabraniać psu jedzenia trawy, ale uważać na jej jakość. Należy uważać na trawę pryskaną środkami ochrony roślin, pestycydami, traktowaną nawozami. Wiele z takich preparatów jest niebezpiecznych dla zwierząt.

Dlaczego pies je trawę?

Powód 1 – zachowanie instynktowne

Jedzenie trawy może być próbą poradzenia sobie przez psa z problemami trawiennymi. Jeżeli Twój pies zjada niewielkie ilości trawy, po czym ją zwraca – instynktownie próbuje tą metodą wywołać u siebie wymioty. Powodem mogą być zaburzenia żołądkowe spowodowane czymś, co wcześniej zjadł lub połknął.

W takim przypadku psy zazwyczaj zjadają trawę jak szybko to możliwe, nie skupiając się nawet na jej gryzieniu. Uznaje się, że długie źdźbła drażnią przełyk psa, co wywołuje u niego właśnie odruch wymiotny.

Uwaga! Jeżeli Twój pies ma problemy ze zwymiotowaniem i nie może wyrzucić z siebie treści pokarmowej lub jedzenie trawy i wymiotowanie powtarza się, należy udać się z psem do weterynarza. Jeżeli zjada trawę, zwraca, a potem zachowuje się i czuje normalnie, raczej nie ma powodów do obaw.

Powód 2 – zapędy behawioralne, przyjemność

Pies może chętnie zjadać trawę podczas spaceru czy przebywania na świeżym powietrzu z czystych przyczyn lubienia jej smaku, zabijania czasu, ciekawości. Jeżeli w takich przypadkach nie występują żadne negatywne skutki takiego zachowania psa – nie ma się czym martwić. Jeżeli jednak problem bywa uciążliwy lub występują skutki takiego jedzenia trawy, należy skonsultować się z weterynarzem.

Powód 3 – niedobory pokarmowe

Pomimo tego, że pies może być karmiony odpowiednio dla siebie zbilansowaną karmą w odpowiednich dawkach, samodzielnie próbuje uzupełnić swoją dietę dodatkowo gryząc trawę. W opinii weterynarzy to najczęstszy powód takiego zachowania. Może jednak być to sygnał, że warto przemyśleć dietę naszego psa i wzbogacić ją o niezbędne dla niego lub jego trybu życia (lub pracy!) elementy.

Powód 4 – nieznane przyczyny

W wielu przypadkach niewiadomą pozostaje pociąg psa do trawy. W takich sytuacjach należy bacznie obserwować psa i konsultować wszelkie zmiany jego zdrowia lub zachowania z weterynarzem.

Zobacz też: Dlaczego pies wymiotuje?

Pytania, które warto zadać sobie w przypadku zjadania trawy przez psa:

  • Czy pies je trawę łapczywie?
  • Czy pies wymiotuje po zjedzeniu trawy?
  • Czy da się zauważyć w tym zachowaniu jakiś schemat? Na przykład czy pies je trawę także wtedy, gdy nie zjada swoich codziennych posiłków?

Jeżeli Twoje odpowiedzi na dwa pierwsze pytania brzmią „nie” – prawdopodobnie nie ma powodów do zmartwień. Jeżeli jednak odpowiedziałeś/odpowiedziałaś „tak”, a zwłaszcza na trzecie pytanie, należy bacznie obserwować psa i skonsultować jego zachowanie i stan zdrowia z lekarzem weterynarii.

Zobacz też:

Pytania pomocnicze zaczerpnięto ze strony e-lecznica.pl.


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
5/5 - (4 {głos/głosy})
Komentarze 1
Dlaczego pies je trawę?
  1. Jolanta

    W Bydgoszczy sasiadka zglosila sprawe bicia psa przez pana ktory prawie codziennie przechodzil pod jej blokiem i bil l psa po glowie.Gdy reagowala ,to szedl za blok i robil to samo.Pies byl potulny,wiec niewiadomo ,chyba dla zasady go lał.Policja przyjela zgloszenie i po kilku wizytach sasiadki sprawe umorzono..Chcieli najlepiej swiadka,wiec go im podala,swiadek zeznawal,potem chcieli najlepiej drugiego..Pomoglam nawet jej w odszukaniu adresu gdzie facet mieszka..Mieli podane wszystko na tacy,a my zylysmy nadzieja ze „uratujemy”psa,i wiara w prawo!!!!I cooo,za 2-3 mies sprawe umorzono…Co Panstwo na to…I jak mozna pomagac,!!!jak organ odpowiedzialny,tak postepuje…Mi to w glowie sie nie miesci!!!Pzdr.Jolanta.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *