Jak bezpiecznie zmienić karmę u psa? Praktyczne wskazówki dla właścicieli

0
jak bezpiecznie zmienic karme u psa

Modyfikacje w psiej diecie są nieuniknione. Potrzeby żywieniowe czworonogów zmieniają się wraz z wiekiem czy stanem zdrowia. Zmiana karmy u psa musi odbywać się jednak w przemyślany sposób. Zbyt szybkie wprowadzenie nowego pokarmu może bowiem spowodować u pupila problemy żołądkowo-jelitowe. Podpowiadamy, jak bezpiecznie zmienić psu karmę.

Kiedy należy zmienić psu karmę?

Większość psów nie potrzebuje częstych zmian w diecie. Wysokiej jakości pełnoporcjowe karmy dla psów, dostępne m.in. w ofercie: https://fera.pl/karmadlapsa/, są w stanie w pełni zaspokoić zróżnicowane potrzeby czworonogów. Jeśli więc zwierzakowi dopisuje zdrowie, a swoje pożywienie zjada ze smakiem, można bez przeszkód karmić go tą samą karmą nawet przez wiele lat.

Głównym wskazaniem do zmiany karmy u psa jest rozpoczęcie przez niego nowego etapu życia. Przełomowym momentem dla czworonogów jest zakończenie okresu szczenięctwa, co wiąże się z przejściem na karmę dla psów dorosłych. Psy małe i średnie wchodzą w dorosłość około 12. miesiąca życia, natomiast duże i olbrzymie — dopiero po ukończeniu 20.-24. miesiąca. Również czworonożni seniorzy powinni otrzymywać karmę dostosowaną do ich wieku. Pokarmy dla psów seniorów rekomendowane są dla czworonogów, które ukończyły 7.-8. rok życia.

Zmianę karmy u psa warto rozważyć również w przypadku:

  • alergii lub nietolerancji pokarmowej — wykluczenie niektórych składników z diety psa może zahamować występujące u niego dolegliwości;
  • przewlekłych chorób — psy chore mają szczególne potrzeby żywieniowe i często potrzebują karm weterynaryjnych;
  • kastracji — czworonogi po kastracji mogą przybierać na wadze, dlatego powinny otrzymywać karmy o obniżonej wartości energetycznej;
  • utraty apetytu — długotrwałe żywienie psa jednym pokarmem może z czasem sprawić, że przestanie on być dla zwierzaka atrakcyjny;
  • problemów związanych z żywieniem — pogorszenie stanu okrywy włosowej, biegunki czy kłopoty z gryzieniem mogą świadczyć o tym, że wybrana karma nie jest odpowiednia dla czworonoga.

jak bezpiecznie zmienic karme u psa

O czym pamiętać przy zmianie psiej karmy?

Radykalne zmiany w diecie nie służą czworonogom. Aby uniknąć dolegliwości żołądkowo-jelitowych u psa, nową karmę zawsze należy wprowadzać do jego menu stopniowo. W zależności od potrzeb psa okres przejściowy między dwoma typami pokarmów powinien trwać 7-14 dni.

Lepiej jednorazowo nie wprowadzać kilku zmian w psim jadłospisie. Jeśli więc planujesz zmienić markę karmy, nie zmieniaj przy tym smaku pożywienia. Postaraj się też zachować dotychczasową rutynę żywienia psa (np. pory posiłków, sposób karmienia). Unikaj ponadto łączenia modyfikacji żywieniowych z wszelkimi stresującymi dla psa sytuacjami. Jeżeli pies dopiero przybył do nowego domu, powinien być karmiony dotychczasowym pożywieniem jeszcze przez minimum 1-2 tygodnie.

Jeśli chcesz zmienić psu karmę z mokrej na suchą, możesz zacząć od podawania pupilowi karmy półpłynnej (np. w formie musu lub namoczonych w wodzie suchych granulek). Przydatne będzie również dodawanie sosów do pokarmu. Aby pies szybciej zaakceptował nowy rodzaj pożywienia, wybierz karmę o wysokiej smakowitości (np. z dodatkiem ziół). Smakowite karmy suche dla psów znajdziesz w ofercie: https://fera.pl/karmasuchadlapsa/.

jak bezpiecznie zmienic karme u psa

Jak wprowadzić nową karmę do diety psa?

Nową karmę należy wprowadzać do diety psa stopniowo, dodając ją w coraz większych ilościach do aktualnie podawanej. Jednocześnie należy zmniejszać dawki starej karmy, aż do jej całkowitego wycofania.

Podstawowy schemat zmiany karmy u psów wygląda następująco:

  1. 25% nowej karmy + 75% starej karmy (2-3 dni),
  2. 50% starej karmy + 50% nowej karmy (2-3 dni),
  3. 25% starej karmy + 75% nowej karmy (2-3 dni).

Jeśli podczas zmiany karmy u psa wystąpią niepokojące objawy (m.in. biegunki, wymioty, utrata apetytu, wzdęcia, bóle brzucha, intensywne drapanie się), należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Czasami problemy te są jedynie przejściowe, ale w niektórych przypadkach konieczny może być wybór innej karmy lub powrót do dotychczas podawanego pożywienia. Szeroki wybór suchych i mokrych pokarmów dla psów o różnych potrzebach proponuje sklep fera.pl.

Artykuł sponsorowany fera.pl, zdjęcia Envato Stock

 

5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *