3-miesięczny szczeniak to ogromna radość w domu, ale też wiele wyzwań. Co powinien umieć 3-miesięczny szczeniak? Czy można go zostawiać samego w domu? Ile razy dziennie powinien jeść 3-miesięczny szczeniak? Podpowiadamy w artykule.
Jak rozwija się piesek w 3. miesiącu życia?
3. miesiąc to bardzo ekscytujący czas w życiu szczeniaka. To właśnie wtedy większość piesków poznaje swoje nowe, ludzkie stado. 3-miesięczny szczeniak przechodzi również przez różne zmiany fizyczne – ciągle rośnie i zaczyna się u niego wymiana zębów mlecznych na uzębienie stałe [1-3].
Co potrafi 3-miesięczny szczeniak?
3-miesięczny szczeniak [1-3]:
- jest bardzo podatny na pozytywne doświadczenia;
- ma ogromną, wręcz obsesyjną potrzebę żucia i gryzienia, ponieważ zaczynają mu się wyrzynać zęby stałe;
- odnosi coraz większe sukcesy w nauce sygnalizowania swoich potrzeb fizjologicznych i załatwiania się w przeznaczonych do tego miejscach, potrafi także przesypiać noce bez wpadek;
- wciąż jest niezdarny;
- nie potrafi długo utrzymać skupienia.
Sprawdź: Nauka czystości szczeniaka – jak przebiega? Od czego zacząć? >>
Na tym etapie opiekun powinien nadal kontynuować krótkie sesje szkoleniowe (około 10-minutowe) – to odpowiedni czas na naukę reagowania na swoje imię, chodzenia na smyczy i przywołania, a także utrwalanie podstawowych komend, takich jak siad, zostań, podaj łapę czy waruj [1-4]. W 3. miesiącu życia pieska można także zacząć wprowadzać stopniowo klatkę kennelową [3].
Jak długo śpi 3-miesięczny szczeniak?
3-miesięczny szczeniak nadal potrzebuje dużo snu i może przesypiać nawet do 18-20 godzin w ciągu doby [3]. Kiedy piesek odpoczywa, nikt nie powinien się wokół niego kręcić, ani go rozpraszać czy dotykać. Warto zorganizować w domu miejsce, w którym szczeniak będzie zawsze czuł się bezpiecznie i będzie miał zapewniony spokój.
3-miesięczny szczeniaka – żywienie. Ile razy dziennie powinien jeść?
3-miesięczny szczeniak powinien jeść 3 razy dziennie [1, 3]. Dopiero w wieku około 6. miesięcy będzie można przestawić pieska na jedzenie dwa razy dziennie. Wskazane są niewielkie porcje dobrze zbilansowanej karmy dla szczeniąt – aby ustalić najlepszy plan żywienia w oparciu o rasę i docelową wielkość psiaka, warto porozmawiać z hodowcą lub lekarzem weterynarzem. Bardzo ważne jest także kontrolowanie wydawania smakołyków podczas sesji treningowych – przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego spożycia pokarmu [2].
Karma dla 3-miesięcznego szczeniaka powinna być dobrze opracowana i odżywcza, jakości premium. W sytuacji zauważenia objawów alergii lub wrażliwego żołądka, należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii lub hodowcy, od którego mamy pieska.
Zobacz też: Jak wybrać karmę dla psa? >>
3-miesięczny szczeniak – spacery. Ile razy dziennie trzeba wychodzić?
Jeśli 3-miesięczny szczeniak nie jest jeszcze w pełni zaszczepiony, należy się wstrzymać ze spacerami do miejsc, w których malec mógłby mieć kontakt z nieznanymi zwierzętami [1, 2]. Możemy zabierać psa do domów, co do których mamy pewność, że zwierzęta domowe są zaszczepione i zdrowe. To także dobry czas, aby zapraszać do siebie rodzinę i znajomych, by piesek mógł stopniowo zapoznawać się z nowymi osobami.
W oczekiwaniu na zakończenie serii szczepień i zielone światło od weterynarza warto uczyć pieska czystości w prywatnym ogrodzie. 3-miesięczny szczeniak powinien być regularnie wyprowadzany, mniej więcej co 4 godziny [6]. Wciąż jeszcze mogą mu się zdarzać wpadki, na przykład zsikanie się po sesji treningowej lub wypiciu zbyt dużej ilości wody – uzbrójmy się zatem w cierpliwość.
Jeśli nasz 3-miesięczny szczeniak jest już w pełni zaszczepiony i odrobaczony, warto pomyśleć o udziale w zajęciach dla szczeniąt, tzw. psim przedszkolu. Podczas zajęć szczenię nie tylko bawi się z rówieśnikami, ale także uczy się komunikacji ze swoim opiekunem oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami, w mniejszym i większym rozproszeniu. Regularne spotkania z profesjonalistą w zakresie szkolenia psów stwarzają także świetną okazję do nauki samokontroli i utrwalenia komend.
Czy 3-miesięcznego szczeniaka można zostawiać samego w domu?
Z 3-miesięcznym szczeniakiem, który czuje się coraz bardziej komfortowo w naszym domu, powinniśmy kontynuować naukę zostawania samemu w domu. Aby ułatwić 3-miesięcznemu szczenięciu naukę zostawania samemu w domu, warto zapewnić mu specjalne, bezpieczne zabawki i gryzaki, którymi psiak może się zająć, gdy nas nie ma [7, 8]. Dobrze sprawdzi się np. Kong wypełniony pysznym jedzonkiem, możemy także włączyć szczenięciu biały szum lub uspokajającą muzykę. Jeśli obawiamy się tego, co się dzieje, gdy młody pies zostaje sam w domu, możemy zainwestować w kamerkę i z jej pomocą monitorować sytuację.
3-miesięczny szczeniak może zostawać sam w domu przez około 3 godziny [7]. Dopiero w wieku powyżej 6 miesięcy możemy zostawiać psa samego w domu na około 6 godzin, a w wieku dorosłym – jeszcze dłużej [7].
Spodobał Ci się artykuł? Napisz komentarz!
Zobacz też:
- Szczeniaki do adopcji >>
- 2 tygodniowy szczeniak >>
- 2 miesięczny szczeniak >>
- Dzień szczeniaka >>
- Sennik szczeniak >>
Źródła:
[1] https://wagwalking.com/lifestyle/dog-ownership/puppyhood-what-to-expect-at-2-to-3-months [Dostęp: 26.11.2024 r.] [2] https://www.thesprucepets.com/puppies-three-to-six-months-4570930 [Dostęp: 26.11.2024 r.] [3] https://www.dogster.com/lifestyle/3-month-old-puppy [Dostęp: 26.11.2024 r.] [4] https://www.akc.org/expert-advice/puppy-information/3-months-old [Dostęp: 26.11.2024 r.] [5] https://www.akc.org/expert-advice/training/setting-schedules-and-developing-a-routine-for-your-new-puppy [Dostęp: 26.11.2024 r.] [6] https://www.thesprucepets.com/how-often-do-puppies-poop-2805076 [Dostęp: 26.11.2024 r.] [7] https://www.akc.org/expert-advice/training/how-long-leave-puppy-alone [Dostęp: 26.11.2024 r.]