Karma dla psa – czym kierować się przy jej wyborze?

1
Karma dla psa – czym kierować się przy jej wyborze

Najedzony pies to szczęśliwy pies – trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Czworonogi uwielbiają różne przysmaki, a wysokiej jakości karmy spełniają ich zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Szeroki wybór pokarmów sprawia jednak, że właściciele nie wiedzą, który z nich będzie najlepszy. Co należy wziąć pod uwagę, kupując karmę dla pupila?

Rodzaj karmy

W sklepach zoologicznych można spotkać zazwyczaj dwie kategorie karm. Pierwszą z nich są suche, wybierane przez właścicieli czworonogów stosunkowo często. Tego typu pokarmy są przeważnie bardziej treściwe i zawierają więcej wartościowych składników. Właściciele psiaków wielokrotnie zwracają również uwagę na wygodę tego rozwiązania. W przypadku karmy granulowanej dużo łatwiej odmierzyć odpowiednią porcję i kontrolować jej dzienne spożycie. Drugi rodzaj stanowią karmy mokre, które są z reguły mniej sycące (zawierają spore ilości wody – nawet ponad 75%). Ze względu na to, czworonóg będzie musiał zjeść jej zdecydowanie więcej, aby poczuł się syty. Będzie to jednak doskonałe rozwiązanie w przypadku psiaków borykających się z otyłością. Ze względu na mniejszą kaloryczność prościej będzie utrzymać odpowiednią dietę i nie przekarmić zwierzęcia.

Karma dla psa – czym kierować się przy jej wyborze

 

Karma dla psa. Skład i zawartość

Dobrą karmę dla psów można rozpoznać przede wszystkim dzięki analizie składu. Przed ostatecznym wyborem warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże ocenić potrzeby pupila i podpowie jakich elementów należy szukać na liście składników. Jednym z najważniejszych wyznaczników jest zawartość mięsa. Przyjmuje się, że karm, które mają go mniej niż 4%, nie powinno podawać się czworonogom. W większości sklepów można dostać pokarmy o zawartości 18% mięsa (można je kupować, ale nie są one najlepszą, dostępną na rynku opcją), natomiast dobre sklepy zoologiczne oferują pożywienie dla psiaków z zawartością mięsa wynoszącą ponad 27% – są to bardzo dobre produkty, które warto podawać pupilowi. Drugim w kolejności składnikiem są zboża. Należy ich unikać, jeśli psiak jest np. uczulony na gluten, ale ich niewielkie ilości raczej nie są szkodliwe. Ostatnią grupą są wszelkiego rodzaju komponenty dodatkowe. W tym miejscu trzeba szukać przede wszystkim warzyw oraz owoców, będących źródłem m.in. antyoksydantów (np. pulpa buraczana czy cykoria), a także prebiotyków (FOS, MOS).

Karma dla psa. Specjalne potrzeby i problemy zdrowotne

Dobra karma dla psa spełnia zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Z tego powodu warto zainteresować się karmami specjalistycznymi. Czworonogi borykają się bowiem z różnymi dolegliwościami, a zminimalizowanie uciążliwych skutków choroby lub niedyspozycji związanej z wiekiem jest możliwe m.in. dzięki stałemu dostępowi do cennych witamin i minerałów. W sklepach zoologicznych istnieje szeroki wybór tego typu pokarmów, a wśród nich wyróżnić można te dedykowane m.in.:

  • szczeniętom,
  • psim seniorom,
  • czworonogom po zabiegu sterylizacji,
  • psom z wrażliwym układem kostno-stawowym,
  • pupilom mającym problemy z uzębieniem.

Należy także zwrócić szczególną uwagę na to, czy karma jest pełnoporcjowa, czy uzupełniająca. Ta pierwsza z powodzeniem może być stosowana jako ta główna, która dostarczy psiakowi wszystkich podstawowych składników odżywczych i zapewni mu prawidłowe funkcjonowanie. Karmy uzupełniające należy natomiast traktować jako dopełnienie diety, mające na celu np. suplementację konkretnych witamin.

Karma dla psa – czym kierować się przy jej wyborze

Zobacz też:


Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Źródło: materiały partnera.

5/5 - (3 {głos/głosy})
Komentarze 1
Karma dla psa – czym kierować się przy jej wyborze?
  1. BasiaZet

    Słusznie w artykule podkreślono fakt, iż powinniśmy zwracać uwagę na skład karmy… ja mam niespełna 3 miesięcznego yorka… sucha karma dla psa na [reklama do wiadomości redakcji – przyp. psiPARK.pl] sprawdza się znakomicie….kupuję tylko tą o dużej zawartości mięsa…. Pupil ją uwielbia… rośnie szybko a jego sierść nabrała wyraźnego blasku…

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *