Czy powinniśmy zastanawiać się ile powinien pić pies? Czy nie reguluje tego sam, a naszym obowiązkiem jest jedynie dostarczanie pełnej miski zawsze czystej i świeżej wody?
Ile powinien pić pies – czy on nie reguluje tego sam?
Na pragnienie psa wpływają różne czynniki, wliczając dietę czy poziom aktywności, a także ból czy choroby. Przyjmowanie określonych ilości wody przez psa to ogólny wskaźnik stanu zdrowia i system wczesnego ostrzegania o możliwych problemach zdrowotnych.
Bardzo istotnym jest wiedzieć ile zwykle pije nasz pies. Wtedy będziemy mogli porównać aktualnie wypijaną ilość wody i być czujnymi co do możliwych nadchodzących lub przebiegających zmian stanu zdrowia psa.
Ile zwykle wypija pies?
W dużym uproszczeniu pies przyjmuje zwykle ok 50 ml wody na kilogram masy ciała dziennie. Oznacza to, że 30 kg labrador wypije ok. 1,5 L wody dziennie, natomiast 15 kg pies ok. 0,70 L dziennie. Pamiętajmy jednak, że każdy pies jest inny. Istotnym jest znać zapotrzebowanie swojego psa, a nie psów ogólnie.
Zobacz też: Co może pić pies?
Co wpływa na to, że pies pije więcej?
Jest kilka czynników, które mają wpływ na ilość wypijanej przez psa wody, są to m.in.:
Dieta
Bez względu na zwyczaje żywieniowe czy tolerancje pokarmowe psa, powinien mieć on zawsze zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody, jednak jej wypijana ilość będzie miała odzwierciedlenie w stosowanej u psa diecie. Psy, które zjadają duże ilości suchej karmy będą wymagały więcej wody niż te, które jedzą karmę mokrą. Zatem pies jedzący regularnie surowe mięso czy karmę z puszek będzie wypijał mniej niż ten, który je jedynie karmę suchą.
Pogoda
Woda pomaga regulować temperaturę ciała. Ziejąc, psy wypuszczają z organizmu wodę w procesie wydechu i oddychania. Celem wyrównania strat wody pies będzie pił więcej, zwłaszcza podczas cieplejszych dni.
Poziom aktywności fizycznej
Ćwiczenia wywołują pocenie się i utratę wody z organizmu. Wypijamy wtedy więcej, aby straty te odrobić. Psy również będą wymagały zwiększonego nawadniania po wysiłku, gdyż będą dyszeć celem obniżenia temperatury ciała, co jak już wiemy wpłynie na utratę wody z ich organizmu. Jeżeli Twój pies ma dużo energii i lubi aktywność, będzie wymagał ogólnie więcej wody niż kanapowy śpioch.
Lekarstwa i suplementy
Skutkiem ubocznym wielu lekarstw czy suplementów jest zwiększenie lub po prostu zmiana poziomu pragnienia. Leki przeciwzapalne, lekarstwa na serce czy epilepsję mogą prowadzić do zwiększonego pragnienia oraz zwiększonego oddawania moczu. Bardzo ważnym jest, by zdawać sobie sprawę ze skutków ubocznych i skonsultować z weterynarzem to, czego można się po danym leku spodziewać.
Mój pies pije więcej niż zwykle
Jeżeli pies zaczyna pić więcej niż zwykle, a wszystkie powyższe czynniki zostały przeanalizowane i nie są powodem takiego stanu, należy przyjrzeć się psu dokładniej.
Nadmierne picie wody u psa może wskazywać na różnorakie problemy zdrowotne, takie jak np. infekcje pęcherza moczowego, cukrzycę czy zespół Cushinga. Może również być przesłanką tego, że pies cierpi i w ten sposób stara się uśmierzyć ból.
Można sądzić, że wypijanie dużych ilości wody jest nieszkodliwe, jednak przesada zawsze jest niezdrowa i może być szkodliwa, nawet w przypadku zwykłej wody.
W przypadku wypijania zbyt dużych ilości wody (zatrucie wodne) psy mogą doświadczyć obniżenia poziomu sodu we krwi i w efekcie cierpieć na jego niedobór (hyponatremia). Naddatek wody w organizmie może rozrzedzić i zmienić poziom elektrolitów krwi, co znów powoduje niekorzystne zmiany w komórkach krwi.
Nadmiar wypijanej przez psa wody może mieć nagły wpływ na jego zdrowie, a nawet zagrażać jego życiu. Konsekwentne kontrolowanie ilości wypijanej przez Twojego psa wody pozwoli Ci zareagować nawet przy niewielkich zmianach, dając możliwość jak najwcześniejszego kontaktu z weterynarzem.
Polecamy: Jak ma na imię Twój pies? Dodaj imię do rankingu imion 2023!
Ile powinien pić pies – pies wypija zbyt dużo wody
Jeżeli podejrzewasz, że Twój pies pije zbyt dużo wody i może być przewodniony, zwróć uwagę na kilka elementów charakterystycznych dla takiego stanu:
- problemy z koordynacją, chwianie się lub zataczanie,
- ospałość, apatia, letarg,
- nudności,
- wzdęcia i wymioty,
- rozszerzone źrenice, blade dziąsła,
- nadmierne ślinienie się.
Pozostawione samym sobie, objawy te mogą doprowadzić do problemów z oddychaniem i zapaści.
Czytaj więcej: Dlaczego pies pije dużo wody?
Pies wypija za mało wody
Nagłe ograniczenie ilości wypijanej wody może doprowadzić do odwodnienia. Zaprzestanie wypijania odpowiednich ilości wody może również skutkować zapaleniem trzustki czy parwowirozą. Podobnie jak picie zbyt dużych ilości wody, ograniczenie w wypijaniu odpowiednich jej ilości może także szkodliwie rozregulować działanie organizmu psa.
Woda jest niezbędna dla wielu funkcji życiowych: transportu substancji odżywczych, wspierania trawienia czy usuwania toksyn z organizmu. W przypadku odwodnienia, organizm psa nie będzie miał wystarczająco dużo wody by podtrzymywać te funkcje. Odwodnienie w swej najgorszym stadium doprowadza do zaburzenia funkcjonowania głównych organów, np. wątroby czy nerek. Zbyt długi stan odwodnienia może doprowadzić do nieodwracalnych zmian i zniszczeń w organizmie.
Zobacz też: Co pies może jeść z wigilijnego stołu?
Odwodnienie – jak rozpoznać je u psa
Proponujemy dwa łatwe, domowe sposoby kontrolowania odpowiedniego nawodnienia Twojego psa. Warto wykonać je gdy pies jest w pełni zdrowia, tak aby uzyskać punkt odniesienia w przypadku przyszłych problemów.
Unoszenie skóry
Polega na zbadaniu elastyczności skóry i wykryciu poziomu nawodnienia organizmu psa. W ramach tego badania należy delikatnie palcami unieść luźną skórę znajdującą się pomiędzy łopatkami psa, puścić i ocenić jak długo puszczona skóra będzie powracać do pierwotnego ułożenia.
U zdrowego psa uniesiona skóra powinna zaraz po jej puszczeniu wrócić praktycznie niezwłocznie do swojego normalnego ułożenia. W przypadku psa odwodnionego, puszczona skóra pozostanie samoczynnie w pozycji uniesionej, tak jakby wciąż była trzymana palcami, a do swojego pierwotnego ułożenia będzie wracać z pewnym opóźnieniem. Im dłuższe opóźnienie, tym większy stopień odwodnienia psa.
Błony śluzowe
Błony śluzowe – dziąsła, również sprawdzają się jako wskaźnik poziomu nawodnienia psiego organizmu. Dziąsła zdrowego psa są różowe i wilgotne w dotyku. Gdy pies jest odwodniony, dziąsła mogą wydać się blade, suche oraz lepkie w dotyku.
Obserwowanie ilości wody przyjmowanych przez psa
Sprawdzanie dziennie przyjmowanej przez psa ilości wody nie jest wcale skomplikowane. Pewnie nawet niespecjalnie skupiając się na psiej misce z wodą i tak odruchowo zauważasz, że jest pusta lub na wyczerpaniu. Warto zwrócić uwagę czy nie musisz wypełniać jej częściej niż zwykle.
Z uwagi na to, że często prowadzimy zabiegane życie, może nam to umknąć. Dobrym pomysłem jest zaobserwowanie ile nasz pies zwykle wypija w ciągu dnia. Da nam to przydatną skalę porównawczą.
Obserwacji takich można dokonać poprzez napełnianie miski do zawsze tego samego poziomu o tej samej porze dnia i oszacowanie ile zostało w niej przed każdym takim napełnieniem. Rutyna pozwoli Ci pozostać czujnym, a sprawdzanie poziomu wody pozostałej w misce zawsze o tej samej porze dnia (lub porach dnia) może dać w miarę precyzyjne wskazanie ile pies wypija.
Zobacz też: Pies w Sylwestra. Co robić i jak go uspokoić?
Ile powinien pić pies – podsumowanie
Ilość spożywanej wody ma duże znaczenie dla zdrowia psa. Często nie zwracamy uwagi na to ile nasz pies tak naprawdę wypija jej w ciągu dnia. Łatwo jest napełnić miskę gdy widzimy, że ubyło już dużo wody i zapomnieć o niej do kolejnej konieczności jej uzupełnienia.
Większość opiekunów psów kontrolowanie ilości spożywanej przez nie wody pozostawia samym psom, zakładając, że pies będzie pił odpowiednio dużo dla swoich potrzeb, czyli gdy będzie czuł pragnienie.
Dobrym nawykiem jest kontrolowanie ilość wypijanej przez psa wody, tworząc wcześniej punkt odniesienia wynikający ze standardowej ilości, którą nasz zdrowy pies pije w ciągu dnia. Może to posłużyć jako wskaźnik przy jakichkolwiek przyszłych dolegliwościach zdrowotnych psa.
Jeżeli zaczniesz już dziś i zaadaptujesz zwyczaj kontrolowania ilości, która pozostała w misce przed jej napełnieniem, dasz sobie największe szanse na zareagowanie na nawet niewielkie zmiany.
Zobacz też: Dlaczego mój pies nie chce jeść?
A Ty jak często sprawdzasz ilość wody w misce swojego psa? Napisz w komentarzu!
Anonim
Fajne super podoba mi sie
psiPARK.pl
Dziękujemy!