Dlaczego mój pies nie chce jeść?

8
Dlaczego mój pies nie chce jeść?

Przyczyny niejedzenia mogą być związane z trybem życia, sposobem żywienia lub nawet charakterem samego psa. Mogą też wynikać ze stanu zdrowia psa. Dlatego jeśli wykluczyliśmy błędy w żywieniu, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem i poddać psa badaniu. Może okazać się, że przyczyna jest błaha, może jednak też okazać się, że problem jest poważny, nawet zagrażający zdrowiu psa.

Niejedzenie nie jest dla psa normalne, zatem sprawy nie należy ignorować.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Dlaczego mój pies nie chce jeść? Przyczyny na tle trybu życia, sposobu żywienia i charakteru samego psa.

Pies jest wybredny

Warto ograniczyć smakołyki i jakiekolwiek dokarmianie psa pomiędzy jego regularnymi porami karmienia. Można również spróbować innej, zbilansowanej odpowiednio dla potrzeb danego psa karmy, raz na jakiś czas stosować ją wymiennie z tą podawaną regularnie.

Należy zwrócić jednak uwagę, że organizm psa przyzwyczaja się do danego typu pokarmu, nie zastępujmy zatem karm suchych mokrymi, czy jedzeniem gotowanym. Jeżeli chcemy to uczynić, to należy wykonać ten proces cierpliwie, mając na względzie nawet chwilową trawienną nadaktywność psa, sukcesywnie podmieniając coraz większe porcje poprzedniej karmy nową, aż do karmienia psa w pełni nowym rodzajem pokarmu.

Regularne karmienie to regularny apetyt

Kolejnym powodem, dla którego pies nie chce jeść, może być jego nieregularne karmienie. Pory podawania posiłków psu powinny być niezmienne i dopasowane do jego potrzeb. Najlepiej jest karmić psa min. dwa razy dziennie – i pod ilość dziennych serwowań karmy podzielić jej obliczoną, dzienną dawkę.

Nie należy karmić dużymi porcjami psów, które narażone są na skręt żołądka. Również należy zwrócić uwagę, by ziarna karmy nie były zbyt duże dla mniejszego bądź średniego psa. W takim przypadku skręt żołądka również jest możliwy. Również naturalnym dla psa jest jedzenie z ziemi, a nie podwyższenia.

Pamiętajmy, by nie karmić psa przed wysiłkiem lub podróżą, najlepiej również nie podawać posiłku przed samym spacerem czy latem przed pływaniem. Częste karmienie małymi porcjami jest również zalecane dla psów pracujących lub takich o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym, np. jeżeli uprawiasz z psem sport: rower, bieganie, aktywność na świeżym powietrzu – kopanie piłki, rzucanie frisbee itp.

Spacer wzmaga apetyt

Jeżeli pies jest wybredny, zawsze korzystniej dla niego będzie przed karmieniem zabrać go na spacer i zapewnić odpowiednią dla niego dawkę ćwiczeń. Zmęczenie wzbudzi apetyt, a wtedy pies chętniej sięgnie po podany mu posiłek.

Konsekwencja w karmieniu

Prócz regularnych pór karmienia i takich samych dziennych dawek karmy (nie dot. psów starszych) ważnym jest, by zabierać psu miskę gdy ten od niej odchodzi. Zrozumie wtedy, że daje Tobie znak, że nie będzie już jadł, a Twoja konsekwencja w takim postępowaniu pozwoli mu nabrać nawyku dojadania.

Ważnym jest by nie przyzwyczajać psa, że zamiast karmy ma szansę dostać coś innego – smakołyk, szynkę (która ze względu na dużą zawartość przypraw i konserwantów i tak jest dla niego po prostu niezdrowa) czy inne psie frykasy. Najważniejsze, by pies zjadał specjalnie przeznaczone dla niego i dobrane pożywienie, a nie liczył na wymianę na smakołyk.

Nigdy nie dawaj psu ludzkich smakołyków: cukierków, czekolady – jest to dla psa trucizna. Owoce cytrusowe również nie są przeznaczone dla psów, natomiast niektóre warzywa są elementem, który można w odpowiednim stopniu wprowadzić do psiej diety.

Nie udostępniaj pożywienia przez cały dzień

Pies powinien mieć regularne pory karmienia, zatem nie powinien mieć dostępu do zapełnionej miski przez cały dzień. Jeżeli pies nie chce jeść, karm go o stałych porach, jeżeli do tej pory jadł nieregularnie, a niezjedzony pokarm zabieraj. 15 minut od podania psu miski to okres, po którym należy mu ją zabrać.

Pozwoli to nie tylko zniechęcić psa do wybrzydzania, ale również ugruntuje Twoją pozycję przewodnika domowego stada. Dodatkowo, zwłaszcza w upalne dni, w zależności od rodzaju podanego pożywienia może się ono szybko zepsuć, a jeżeli pies jest karmiony np. w ogrodzie – zachęcić niechcianych gości.

Zachęć psa do jedzenia skojarzeniem

Karmienie dobrze jest połączyć z sygnałem, który pies zapamięta i skojarzy z tą czynnością. Będzie wówczas gotowy do jedzenia, a nawet zachęcony przybiegnie z innego pokoju czy ogrodu. Może być to komenda, sygnał dźwiękowy, a nawet dźwięk naczyń używanych do przygotowania posiłku – pies szybko się nauczy i skojarzy, nawet samodzielnie, że uderzenie np. jego plastikowej miski o podłogę o tej porze dnia znaczy tylko jedno.

Miska powinna być zawsze czysta

Pamiętajmy, aby miska psa była zawsze czysta. Nie podawaj psu pożywienia, wkładając je do miski oblepionej resztkami z poprzedniego posiłku, dziwiąc się następnie, dlaczego mój pies nie chce jeść. To nic przyjemnego jeść z brudnego naczynia, również dla psa.

Niechęć do jedzenia może wynikać z nietolerancji pokarmowej

Podobnie jak ludzie, psy bywają uczulone na pewne rodzaje pokarmu. Jedne bardziej, drugie mniej – może jednak dać to wrażenie wybrzydzania i stworzyć pytanie – dlaczego mój pies nie chce jeść? W rzeczywistości podawany pokarm może psu szkodzić, co często można też zaobserwować w sposobie załatwiania się na spacerach. W tym wypadku jak i od samego początku należy prześledzić problematykę chorób i nietolerancji pokarmu, opisaną poniżej.

Dlaczego mój pies nie chce jeść? Zdrowotne przyczyny niejedzenia przez psa

Nie zawsze postawienie jednoznacznej czy szybkiej diagnozy jest możliwe, dlatego każdy problem należy konsultować z weterynarzem. Można jednak wyodrębnić pewne ogólne, często występujące przyczyny.

  • Problemy z zębami i dziąsłami to kwestia bólu, który pies może odczuwać podczas jedzenia.
  • Infekcje wirusowe również przytrafiają się psom i mogą być powodem tymczasowych zmian węchowych i zmian odczuwania smaku przez psa.
  • Problemy z trawieniem czy choroby układu pokarmowego to kolejny element mający wpływ na to dlaczego pies nie chce jeść.
  • Przegrzanie oraz nagłe zmiany temperatury mają również wpływ na psie łaknienie.
  • Wpływ na to, dlaczego mój pies nie chce jeść, mają również problemy gospodarki hormonalnej.
  • Zwłaszcza u starszych psów, powodem niejedzenia mogą być także nowotwory.
  • Z przyczyn psychologicznych, pies może cierpieć na depresję. Należy zwrócić uwagę i dokładnie przyglądać się psom, które przeżyły traumę, śmierć opiekuna, żyły w schronisku lub na ulicy. Takie psy potrzebują większej opieki i wyrozumiałości, aby móc wrócić do pełni sił.

Zobacz też: Czego nie może jeść pies? Lista produktów, które mogą zaszkodzić naszemu psu


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
4.9/5 - (9 {głos/głosy})
Komentarze 8
Dlaczego mój pies nie chce jeść?
  1. Monika

    Uważam, że u zdrowego psa, który wcześniej był łakomczuchem, brak apetytu u psa odznacza jakąś chorobę. Ja zawsze wtedy bacznie obserwuję psa, a jak problem nie znika, to idę z nim do weterynarza. Pies nie chce jeść i pić jest osowiały, weterynarz dokładnie go zbada.

    • psiPARK.pl

      Oczywiście, warto wyeliminować najpierw przyczynę leżącą w stanie zdrowia.

  2. Natalia

    Czemu pies nie chce jesc

    • psiPARK.pl

      Postaraliśmy się odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule. Zapraszamy do lektury

  3. max

    A gdy dwa psy nie chcą jeść?

    • psiPARK.pl

      Może problem jest wspólny, np. nieregularne karmienie, pokarm dostępny przez cały dzień czy brak mycia misek.

  4. Anna Frycz

    No mój Ringo to jest chyba po prostu rozpieszczony…

    • psiPARK.pl

      To jedna z możliwych przyczyn niejedzenia u psów 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *