Owczarek belgijski malinois – opis rasy

0
owczarek belgijski malinois

Owczarki belgijskie to doskonałe psy rodzinne, przyjacielskie w kontaktach i niestrudzone w dotrzymywaniu towarzystwa. Chętne do pracy, inteligentne i stosunkowo łatwe do układania. Nadają się dla osób aktywnych, lubią sport. Powinny być prowadzone przez osoby pewne siebie i konsekwentne.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Malinois jest jedną z czterech odmian owczarków belgijskich (zobacz: groenendael, laekenois, tervueren). To krótkowłosy, czerwonobrązowy pies o czarnej masce i kwadratowej sylwetce. U malinois maska musi być bardzo wyraźna i obejmować dolne i górne wargi, kąciki warg i powieki jedną czarną strefą. Ostateczne umaszczenie pies osiąga dopiero w wieku osiemnastu miesięcy.

Jego wysokość w kłębie to ok. 62 cm (suki do ok. 58 cm). Waga to średnio 28 – 30 kg (suki 20 – 25 kg). Owczarki belgijskie są bliskimi kuzynami owczarków niemieckich. W sporcie owczarek belgijski malinois to pies obronny. Jako ratownik częściej wykorzystywany jest groenendael. Malinois jest jednak chętnie wykorzystywany do pracy w szeregach policji i wielu innych służb mundurowych, w tym w oddziałach antyterrorystycznych. Owczarki belgijskie nie są agresywne, są natomiast czujne, a w groźnych sytuacjach gotowe właśnie do obrony.

Owczarek belgijski malinois – geneza

Owczarek belgijski malinois pochodzi z okolic Malines, miasta zlokalizowanego na południu Belgii.

Owczarek belgijski malinois – utrzymanie

Malinois lubi aktywność i zajęcie. Są to psy wrażliwe dla swojego stada (rodziny), ale broniące domu. Uwielbiają towarzystwo opiekuna, który powinien być stanowczy i konsekwentny. Ze względu na dużą potrzebę pracy, ewentualne problemy wychowawcze mogą pojawić się z powodu zapewniania zbyt małej jej dawki oraz zbyt małej dawki ruchu.

Błyskawicznie reagują na polecenia przewodnika i bodźce z otoczenia. Wśród tych psów bywają osobniki bardzo agresywne i ostre dlatego szczenięta trzeba wybierać z dobrych hodowli.

Problemem bywa wypadający cały rok krótki włos, który wczepia się w dywany i tapicerkę mebli i jest dość trudny do usunięcia. Czytaj też: Sposoby na pozbycie się sierści w domu

Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

 

4.7/5 - (3 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *