Zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami przyjęte podczas wtorkowego posiedzenia rządu. Zgodnie z projektem w ustawie o ochronie zwierząt podwyższone miałyby być maksymalne kary – z dwóch do trzech lat pozbawienia wolności – za zabijanie, uśmiercanie lub znęcanie się nad zwierzętami. Jeśli czyny te byłyby dokonywane „ze szczególnym okrucieństwem”, górna granica kary zostałaby zwiększona z trzech do pięciu lat.
Min. @PatrykJaki: Nowe przepisy pozwolą również zakazywać wykonywania zawodów z wykorzystaniem zwierząt przez ich oprawców. #ochronazwierząt pic.twitter.com/LWZAHVEjGj
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) April 11, 2017
Uzupełniony miałby też zostać kodeks karny. Jeżeli ktoś nie będzie przestrzegał zakazów orzeczonych na podstawie ustawy o ochronie zwierząt, będzie mógł zostać za to skazany na karę do trzech lat pozbawienia wolności. „Do tej pory uchylanie się od wykonywania tych zakazów nie było objęte regulacją z Kodeksu karnego” – sygnalizowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Minister Jaki dodaje: Robimy ukłon, jako polskie państwo, w kierunku organizacji pozarządowych. Zmieniamy zakres nawiązek z fakultatywnych na obowiązkowe, które będą teraz orzekane w przypadku każdej sprawy, maksymalnie nawet do 100 tys. zł
Zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami ma swoje odbicie w przerażających statystykach
Z opublikowanego w marcu raportu MSWiA wynika, że systematycznie rośnie liczba przestępstw przeciwko zwierzętom. W 2015 r. stwierdzono 1859 przestępstw wobec zwierząt, czyli o 23,1 proc. więcej niż w roku 2014 r. (wówczas było ich 1501); podczas gdy jeszcze dekadę wcześniej – w 2004 r. odnotowano ich ok. 990. Obrońcy praw zwierząt wskazują, że przestępstwa dotyczą celowego znęcania się oraz zaniedbywania.
Źródło: Polskie Radio
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com