W większości przypadków niewłaściwe załatwianie potrzeb fizjologicznych wynika z braków w nauce zachowania czystości, zwłaszcza u młodych psów. Może być też spowodowane znaczeniem terenu, co zdarza się u dominujących samców lub problemami zdrowotnymi (zwykle u starszych psów).
Jeśli pies załatwia się, gdy nie ma Cię w domu, problemem może być lęk przed samotnością [1]. Z kolei jeśli dzieje się tak, gdy witasz się z nim po powrocie do domu, możesz mieć do czynienia z poddańczym upuszczaniem moczu.
Upuszczanie moczu przez psa – działania
Najważniejsze będzie prawidłowe rozpoznanie przyczyny – możesz potrzebować do tego pomocy specjalisty.
Na samym początku odwiedź weterynarza i sprawdź czy istota problemu leży w kwestiach zdrowotnych.
U dominujących psów rozwiązaniem bywa sterylizacja, praca nad stosunkami dominacji w domu lub leczenie farmakologiczne. Stosuje się je czasem również przy lęku – najpierw jednak należy określić jego źródło. Rozpocznij odpowiedni trening, jeśli zaniedbana została nauka czystości [1].
Jak nauczyć psa czystości w domu?
Pamiętaj, że szczeniak nie wytrzyma bez załatwiania się tyle godzin co dorosły pies. Na początek wyznacz mu miejsce, w którym będzie mógł się załatwiać, może to być np. specjalna mata do nauki czystości lub gazeta. Gdy nie ma Cię w domu najlepiej ograniczyć swobodne poruszanie się szczeniaka po całym domu, możesz np. zostawić go w jednym pomieszczeniu. Jeśli jesteś cały czas w domu, lepiej szybciej z zrezygnować z gazet czy podkładów i wychodzić na częste spacery.
Zrób wszystko, aby w ogóle nie dopuścić do załatwiania się w domu, obserwuj cały czas szczeniaka i naucz się przewidywać, kiedy będzie chciał się załatwić. Szczenięta najczęściej załatwiają się po przebudzeniu, po zabawie i po jedzeniu. O tym, że Twój pies będzie chciał się załatwić będą też świadczyć takie oznaki jak niepokój, piszczenie, kręcenie się i wąchanie podłogi. Reaguj szybko jednak uważaj, aby nie przestraszyć psa, żeby nie kojarzył załatwiania się z Twoim niezadowoleniem. Na zewnątrz pozwól psu załatwić się, nie rozpraszaj go i pochwal go na koniec.
Jeśli nie zdążysz zareagować nie krzycz na psa i nie karz go. Weź go na ręce i zanieś na dwór, a tam pochwal gdy skończy się załatwiać. Bądź cierpliwy, bądź konsekwentny i pamiętaj, że wpadki mogą się zdarzać. Niektóre psy potrzebują więcej czasu na naukę.
Jak radzić sobie z poddańczym upuszczaniem moczu?
Jeśli problemem jest poddańcze upuszczanie moczu, umieść psa w miejscu, w którym łatwo będzie Ci posprzątać (w klatce kennelowej lub zamkniętym pomieszczeniu). Gdy po jakimś czasie nieobecności zbliżysz się do niego celem przywitania się, wykonaj to z jak najmniejszą dawką emocji, jak to możliwe.
Jeżeli problem pojawia się już od jakiegoś czasu, prawdopodobnie Twoje nastawienie wobec psa jest niechętne, przepełnione niepokojem lub podejrzliwością. Pies to z łatwością odczytuje i również się niepokoi. Udawaj, że Twój pies to obce zwierzę, które musisz wyprowadzić na zewnątrz spokojnie i delikatnie, ale sprawnie, tak aby miało szansę załatwić swoją potrzebę od razu na zewnątrz. Jeżeli przytrafi mu się zmoczyć podczas wychodzenia – nie reaguj.
Bądź konsekwentny. Za każdym razem pozwól psu załatwić potrzeby na zewnątrz, wróć i z powrotem zamknij go w klatce lub jego pomieszczeniu i dopiero w tym czasie zajmij się sprzątaniem. Ważne jest, aby nie reagować emocjonalnie do czasu gdy nastąpi zauważalna poprawa.
Pamiętaj, że artykuł ma charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze szkoleniowcem i weterynarzem. Jeśli nie wiesz jak pracować z psem, zwróć się o pomoc do specjalisty.
[1] Pies, który kochał zbyt mocno. Opowieści i porady z dziedziny psychologii psa. Nicholas Dodman, Wydawnictwo Galaktyka 2006 r.