Upuszczanie moczu przez psa – przyczyny i działania

0
Upuszczanie moczu przez psa

W większości przypadków niewłaściwe załatwianie potrzeb fizjologicznych wynika z braków w nauce zachowania czystości, zwłaszcza u młodych psów. Może być też spowodowane znaczeniem terenu, co zdarza się u dominujących samców lub problemami zdrowotnymi (zwykle u starszych psów).

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Jeśli pies załatwia się, gdy nie ma Cię w domu, problemem może być lęk przed samotnością [1]. Z kolei jeśli dzieje się tak, gdy witasz się z nim po powrocie do domu, możesz mieć do czynienia z poddańczym upuszczaniem moczu.

Upuszczanie moczu przez psa – działania

Najważniejsze będzie prawidłowe rozpoznanie przyczyny – możesz potrzebować do tego pomocy specjalisty.

Na samym początku odwiedź weterynarza i sprawdź czy istota problemu leży w kwestiach zdrowotnych.

U dominujących psów rozwiązaniem bywa sterylizacja, praca nad stosunkami dominacji w domu lub leczenie farmakologiczne. Stosuje się je czasem również przy lęku – najpierw jednak należy określić jego źródło. Rozpocznij odpowiedni trening, jeśli zaniedbana została nauka czystości [1].

Jak nauczyć psa czystości w domu?

Pamiętaj, że szczeniak nie wytrzyma bez załatwiania się tyle godzin co dorosły pies. Na początek wyznacz mu miejsce, w którym będzie mógł się załatwiać, może to być np. specjalna mata do nauki czystości lub gazeta.  Gdy nie ma Cię w domu najlepiej ograniczyć swobodne poruszanie się szczeniaka po całym domu, możesz np. zostawić go w jednym pomieszczeniu. Jeśli jesteś cały czas w domu, lepiej szybciej z zrezygnować z gazet czy podkładów i wychodzić na częste spacery.

Zrób wszystko, aby w ogóle nie dopuścić do załatwiania się w domu, obserwuj cały czas szczeniaka i naucz się przewidywać, kiedy będzie chciał się załatwić. Szczenięta najczęściej załatwiają się po przebudzeniu, po zabawie i po jedzeniu. O tym, że Twój pies będzie chciał się załatwić będą też świadczyć takie oznaki jak niepokój, piszczenie, kręcenie się i wąchanie podłogi. Reaguj szybko jednak uważaj, aby nie przestraszyć psa, żeby nie kojarzył załatwiania się z Twoim niezadowoleniem. Na zewnątrz pozwól psu załatwić się, nie rozpraszaj go i pochwal go na koniec.

Jeśli nie zdążysz zareagować nie krzycz na psa i nie karz go. Weź go na ręce i zanieś na dwór, a tam pochwal gdy skończy się załatwiać. Bądź cierpliwy, bądź konsekwentny  i pamiętaj, że wpadki mogą się zdarzać. Niektóre psy potrzebują więcej czasu na naukę.

Jak radzić sobie z poddańczym upuszczaniem moczu?

Jeśli problemem jest poddańcze upuszczanie moczu, umieść psa w miejscu, w którym łatwo będzie Ci posprzątać (w klatce kennelowej lub zamkniętym pomieszczeniu). Gdy po jakimś czasie nieobecności zbliżysz się do niego celem przywitania się, wykonaj to z jak najmniejszą dawką emocji, jak to możliwe. 

Jeżeli problem pojawia się już od jakiegoś czasu, prawdopodobnie Twoje nastawienie wobec psa jest niechętne, przepełnione niepokojem lub podejrzliwością. Pies to z łatwością odczytuje i również się niepokoi. Udawaj, że Twój pies to obce zwierzę, które musisz wyprowadzić na zewnątrz spokojnie i delikatnie, ale sprawnie, tak aby miało szansę załatwić swoją potrzebę od razu na zewnątrz. Jeżeli przytrafi mu się zmoczyć podczas wychodzenia – nie reaguj. 

Bądź konsekwentny. Za każdym razem pozwól psu załatwić potrzeby na zewnątrz, wróć i z powrotem zamknij go w klatce lub jego pomieszczeniu i dopiero w tym czasie zajmij się sprzątaniem. Ważne jest, aby nie reagować emocjonalnie do czasu gdy nastąpi zauważalna poprawa.

Pamiętaj, że artykuł ma charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze szkoleniowcem i weterynarzem. Jeśli nie wiesz jak pracować z psem, zwróć się o pomoc do specjalisty.

[1]  Pies, który kochał zbyt mocno. Opowieści i porady z dziedziny psychologii psa. Nicholas Dodman, Wydawnictwo Galaktyka 2006 r.

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
5/5 - (3 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *