Puppy joga – tak czy nie?

0
Puppy joga

Puppy joga to forma aktywności, która łączy ćwiczenia z zakresu jogi z wzmacnianiem więzi pomiędzy właścicielem i jego psem. Jak wprowadzić szczeniaka bezpiecznie do świata jogi? Jakie korzyści płyną ze wspólnych ćwiczeń dla psa i jego właściciela? Czy to bezpieczne? Podpowiadamy.

Czym jest puppy joga? Jakie są korzyści ze wspólnych ćwiczeń dla psa i jego właściciela?

Puppy joga, czyli „joga z szczeniaczkami”, to połączenie zajęć z jogi i spędzania czasu ze swoim psem. Jak można się łatwo domyśleć, dla właściciela jest to bardzo relaksujące doświadczenie, które znacznie poprawia samopoczucie. Czy jednak puppy joga wiąże się z korzyściami dla psa? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista, ponieważ nie przeprowadzono wystarczająco dużo badań na ten temat [1].

Argumenty, które przemawiają za puppy jogą to przede wszystkim poprawa komunikacji i więzi pomiędzy człowiekiem i jego psem [1]. Wspólne ćwiczenia sprzyjają także przyzwyczajaniu się szczenięcia do dotyku i utrzymaniu równowagi emocjonalnej, a jeśli zaplanujemy dobrze trening – również nauce sztuczek i utrwalaniu różnych komend [1].

Na co trzeba uważać? Szczenięta potrzebują aktywności fizycznej, jednak z treningami nie należy przesadzać, między innymi ze względu na wciąż rozwijający się kościec [2]. Trzeba im zapewnić ćwiczenia fizyczne dostosowane do wieku i rasy, nie mniej ważne są również ćwiczenia umysłowe, które mogą być równie wyczerpujące, jak te fizyczne [2].

Sprawdź też: Zabawy z psem. Jak bawić się z psem? 10 pomysłów na wspólną zabawę w domu >>

Przygotowanie do puppy jogi

Przygotowania szczeniaka do puppy jogi najlepiej zacząć od wizyty u doświadczonego lekarza weterynarza, hodowcy lub zoofizjoterapeuty. Specjalista doskonale zna psią anatomię i fizjologię, a co za tym idzie, pomoże nam dobrać plan treningowy do rzeczywistych możliwości i potrzeb szczenięcia, tak aby obyło się bez kontuzji i innych poważniejszych problemów zdrowotnych [2].

Sprawdź też:

W przypadku psów chorych lub będących w starszym wieku, przed rozpoczęciem wspólnych ćwiczeń bardzo ważne jest także zbadanie pod kątem schorzeń układu ruchu i wykluczenie przeciwwskazań do niektórych aktywności fizycznych.

Puppy joga – szkodliwe zjawisko w przestrzeni publicznej?

Puppy joga ze swoim własnym psem, z planem treningowym opracowanym przez specjalistów, może być pozytywną formą aktywności. W ostatnim czasie jednak sporo się mówi o zajęciach z puppy joga, w których biorą udział szczenięta i całkowicie im obce osoby nieposiadające psa. Zjawisko to wiąże się z pewnymi zagrożeniami – wskutek jego komercjalizacji,  niemałych dochodów płynących z organizacji zajęć typu puppy joga oraz braku zorientowania na rzeczywiste potrzeby szczeniąt, może dochodzić do wielu nadużyć [3-5].

Przeciwko puppy joga wypowiada się np. organizacja charytatywna działająca w Anglii i Walii RSPCA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals). Jej przedstawiciele obawiają się, że popularność tego typu zajęć może się przyczynić do rozwoju nielegalnych hodowli psów [3].

Inne zagrożenia które mogą się wiązać z puppy joga, omawiane przez RSPCA to także [3-6]:

  • nadmierny stres dla szczeniąt, jeśli zajęcia nie są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów i zgodnie z zasadami prawidłowej socjalizacji. Szczenięta dopiero uczą się radzenia sobie z nowymi sytuacjami i powinny być socjalizowane stopniowo oraz w indywidualny sposób. Hałas, nowe miejsce, a także duża liczba obcych ludzi i obcych psów w jednej, ciasnej przestrzeni to zbyt wiele bodźców naraz. Takie przebodźcowanie może się przełożyć na stany lękowe w życiu dorosłym, a w skrajnych przypadkach nawet skutkować agresywnym zachowaniem;
  • narażenie szczeniąt na niebezpieczne choroby zakaźne. Jeśli wiele psów w młodym wieku spotyka się po raz pierwszy w obrębie niewielkiej sali do ćwiczeń, istnieje ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych. Ryzyko to jest duże zwłaszcza w kontekście tych szczeniaków, które nie zakończyły jeszcze pełnego programu szczepień (czego organizator wydarzenia mógł nie skontrolować);
  • utrwalanie niewłaściwych zachowań u szczeniąt (takich jak np. gryzienie ludzi), które mogą skutkować długotrwałymi problemami behawioralnymi w późniejszym życiu;
  • złe warunki podczas ćwiczeń – brak możliwości załatwienia swoich potrzeb na sali, brak dostępu do czystej i świeżej wody pitnej, brak odpoczynku i drzemek, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju szczenięcia, brak bezpiecznych miejsc, gdzie szczeniąt mogłyby uciec od ludzi, pozostawianie szczeniąt bez nadzoru i tym samym narażanie ich na różne urazy (w tym również śmiertelne), a także zabieranie na zajęcia zbyt młodych szczeniąt pochodzących z jednej hodowli, które powinny ten czas spędzać jeszcze z matką. Tych wszystkich rzeczy dowiodło śledztwo na temat puppy joga, przeprowadzone przez ITV News.

Organizacja RSPCA sugeruje, że zajęcia jogi dla szczeniąt powinny być objęte licencją, tak jak to jest w przypadku komercyjnych hodowli czy profesjonalnych ośrodków szkoleniowych dla psów [3]. Najważniejszym celem organizatorów tego typu wydarzeń nie powinna być rozrywka ani też atrakcyjność eventu dla uczestników, lecz zapewnienie odpowiedniej ochrony i opieki zwierzętom [3].

RSPCA apeluje również do uczestników tego typu zajęć, aby, zamiast udziału w puppy joga, zaangażować się w inne aktywności, które nie zagrażają dobrostanowi zwierząt. Może to być np. wolontariat w schronisku dla psów czy też pomoc starszym osobom z sąsiedztwa w wyprowadzaniu ich psa na spacery.

Przeciwko puppy joga wypowiadają się także: The Kennel Club (największa organizacja kynologiczna w Wielkiej Brytanii, zajmująca się zdrowiem, dobrostanem i szkoleniem psów oraz propagowaniem hodowli psów rasowych), British Veterinary Association (krajowy organ zrzeszający lekarzy weterynarii w Wielkiej Brytanii) oraz Blue Cross (brytyjska organizacja charytatywna zajmująca się dobrostanem zwierząt) [4].

A Wy czytelnicy, co sądzicie o puppy joga? Wzięlibyście udział w takich zajęciach?

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcia: Canva.com| Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. | Aktualizacja: 10.12.2024 r.

Źródła:

[1] https://www.dailypaws.com/dogs-puppies/dog-exercise-play/doga-practice-yoga-with-your-dog [dostęp online: 09.12.2024 r.] [2]  https://www.akc.org/expert-advice/training/keep-your-puppy-active-and-out-of-trouble-with-stimulation-and-exercise [dostęp online: 09.12.2024 r.] [3]

https://www.rspca.org.uk/-/news-rspca-urges-animal-lovers-to-say-no-to-puppy-yoga-classes [dostęp online: 09.12.2024 r.] [4] https://vethelpdirect.com/vetblog/2023/10/21/puppy-yoga-is-the-latest-wellness-trend-is-it-a-good-thing/#h-what-might-the-positives-be [dostęp online: 09.12.2024 r.] [5] https://www.itv.com/news/2023-07-03/is-puppy-yoga-ethical-the-dark-side-of-a-growing-wellness-trend [dostęp online: 09.12.2024 r.] [6] https://www.avma.org/resources-tools/pet-owners/petcare/disease-risks-dogs-social-settings [dostęp online: 09.12.2024 r.]

5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *