Pracują 6 godzin dziennie, patrolując ulice i zabezpieczając imprezy. Ich najmocniejszą stroną jest posłuszeństwo i obrona. Poznajcie czworonożnych funkcjonariuszy katowickiej Straży Miejskiej i zobaczcie galerię zdjęć.
Owczarek niemiecki Hektor ma 7 lat i pracuje w Straży Miejskiej od 2013 roku. Razem z owczarkami Balu (w wieku 6,5 roku) i Rico (również 6,5 roku) są służbowymi psami patrolowo-interwencyjnymi. Pozostała dwójka – Ares i Dragon – ma po niecałe dwa lata i jest w trakcie szkolenia przygotowującego do atestacji i rozpoczęcia służby.
Psy w Straży Miejskiej są środkiem przymusu bezpośredniego. Atestacja jest wymagana, aby mogły patrolować ulice. Przygotowanie do egzaminu trwa około czterech miesięcy. Do pracy w Straży Miejskiej psy wybierane są za pośrednictwem Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. – tłumaczy Dariusz Zaczyński, Naczelnik Referatu Dyżurnych i Obsługi Mieszkańców. – Mają wtedy mniej niż 2 lata i są oceniane pod kątem poziomu agresji i zdolności obronnych. Po szkoleniu następuje atestacja, powtarzana następnie co roku. Sprawdza posłuszeństwo psa, pokonywanie przeszkód, zatrzymanie przestępcy i obronę przewodnika.
Ćwiczenia na torze
W czasie naszych odwiedzin Straży Miejskiej możemy obserwować jak Hektor pracuje ze swoim przewodnikiem Dariuszem Pilorzem. Skupiony i wpatrzony w niego pokonuje wysokie przeszkody i wykonuje komendy optyczne na odległość. Ich znajomość jest istotna szczególnie w czasie głośnych imprez, kiedy usłyszenie głosu przewodnika nie zawsze jest możliwe. Psy trenują regularnie, aby zachować kondycję i ćwiczyć posłuszeństwo.
Hektor, na początku niezainteresowany, po ćwiczeniach podbiega do nas przywitać się i pozwala się wygłaskać, wywołując dużo radości. Psy Straży Miejskiej budzą respekt, ale są przyjazne, posłuszne oraz opanowane. Odwiedzają też szkoły i przedszkola, gdzie biorą udział w pokazach dotyczących m.in. zachowania się w czasie ataku psa.
Każdy pies ma swojego indywidualnego przewodnika należącego do Zespołu Przewodników Psów Służbowych. – opowiada młodszy strażnik Dariusz Pilorz – Przewodnik pracuje ze swoim psem na co dzień, dba o niego i trenuje z nim, a w określonych sytuacjach może zabrać go do domu. Ma także pierwszeństwo adopcji psa po zakończeniu przez niego służby, co następuje najczęściej w okolicach 9 roku życia. Jeśli pies nie zostanie adoptowany, organizowany jest przetarg, który umożliwia jego zakup. O stanowisko przewodnika psa można ubiegać się po 3 latach służby.
W czasie gdy rozmawiamy, niedaleko nas piłkę aportuje Rico, który wcześniej przyglądał nam się z wybiegu. Towarzyszy nam też w czasie robienia zdjęć i notatek.
Jak mieszkają psy służbowe?
Do dyspozycji mają obszerne kojce z ocieplanymi budami wyłożonymi słomą. 10 kojców oraz budynek Zespołu Przewodników Psów Służbowych to osobna część siedziby Straży Miejskiej. Obok zabudowań dostępne są tory przeszkód oraz dwa ogrodzone wybiegi, na których psy mogą swobodnie biegać i bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu.
W budynku Zespołu Przewodników Psów Służbowych znajduje się wygodna i zadbana kuchnia. Przygotowywane są w niej psie posiłki – gotowa karma dla psów pracujących oraz surowe mięso. Jak w niemal każdym innym miejscu, kuchnia wzbudza szczególne zainteresowanie psów. Hektor co jakiś czas zerka w tę stronę i podbiega sprawdzić, co dzieje się w środku.
Dalej są specjalne kabiny prysznicowe, w których psy są kąpane. Kabiny posiadają płaskie brodziki z płytek, zatem psy mogą samodzielnie do nich wchodzić, a duża przestrzeń pozwala na swobodne przebywanie w kabinie psa z opiekunem. Do transportu psów służbowych wykorzystywane są klatki transportowe, montowane w pojazdach operacyjnych.
Wideo z wybiegów i toru przeszkód dla psów służbowych katowickiej Straży Miejskiej
Dziękujemy Straży Miejskiej w Katowicach, w szczególności Naczelnikowi Referatu Dyżurnych i Obsługi Mieszkańców, panu Dariuszowi Zaczyńskiemu i młodszemu strażnikowi, panu Dariuszowi Pilorzowi, przewodnikowi psa służbowego imieniem Hektor, za oprowadzenie i prezentację oraz za rozmowę i poświęcony czas.