
Czy wiesz, że Pragę, jedno z najpiękniejszych europejskich miast, można zwiedzać komfortowo z psem? Stolica Czech jest zaskakująco przyjazna dla czworonogów — zarówno pod względem komunikacji, jak i różnych atrakcji. Podpowiadamy, jak zaplanować wyjazd do Pragi z psem.
Praga z psem – czy warto?
Praga z psem to świetny pomysł! Stolica Czech zaskakuje otwartością na czworonogi, zarówno jeśli chodzi o hotele, jak i komunikację, kawiarnie, restauracje, ogromne tereny zielone czy podejście mieszkańców. W niektórych praskich parkach znajdziemy tabliczki z informacją, że tutaj dozwolone jest bieganie luzem – oczywiście bierzemy wtedy pełną odpowiedzialność za zachowanie naszego psa. W Pradze znajdziemy też liczne psie parki i wybiegi, w których nasz pupil się na maksa wyszaleje się i pointegruje z innymi psami. By znaleźć ich lokalizację, musimy poszukać na mapach Google miejsc oznaczonych jako Psí hřiště lub Psí louka.

Liczne tereny zielone w pobliżu Pragi sa idealne na spacery z psami. Fot. Alicja Hudzik
Na co uważać? Do Pragi w wysokim sezonie oraz terminach świątecznych ściągają tłumy turystów. Jeśli zależy nam na komfortowym zwiedzaniu Pragi z psem, wybierzmy zatem mniej popularny i niewakacyjny termin, np. miesiące takie jak: kwiecień, wrzesień czy też październik. Unikajmy również spacerowania wśród największych atrakcji Pragi (np. mostem Karola) wtedy, kiedy jest tam największy tłok. Najlepszym sposobem na uniknięcie tłumów jest wybranie się tam wcześnie rano lub wieczorem.
Praga z psem – jak zaplanować pobyt? Które miejsca w Pradze są psiolubne?
Do Pragi z psem warto się wybrać na kilka dni. Miasto oferuje mnóstwo psiolubnych atrakcji i jeden weekend to stanowczo za krótko, by w pełni je odkryć! Z psem można śmiało zwiedzać np.:
- ✔️Hradczany;
- ✔️kino Aero;
- ✔️Letenské sady;
- ✔️praskie zoo;
- ✔️wzgórze Petrin;
- ✔️wzgórze Wyszehrad.
Hradczany z psem
Wzgórze Zamkowe Hradczany najlepiej zwiedzać z samego rana, gdy jeszcze nie ma tam tłumów. Wejście na zamek, poza Złotą Uliczką i katedrą Św Wita, jest darmowe, pies powinien być na smyczy i mieć założony na czas zwiedzania kaganiec. Niedostępne dla psów są ogrody, które znajdują się przy południowej elewacji zamku, miejsce to oznaczono specjalną tabliczką.
Kino Aero z psem
Wyjątkowym miejscem na mapie Pragi jest kino Aero, które znajduje się na ulicy Biskupcovej, w pobliżu tętniącej życiem dzielnicy Żiżkow. Do tego kina można bowiem przyjść na film razem z psem. W Polsce też już można znaleźć kina przyjazne psom, takie jak np. AMONDO, Kinoteka Multiplex w Pałacu Kultury i Nauki czy KinoGram w Warszawie. Gdy wybieramy się na seans z psem, pamiętajmy, by miejsca w kinie wybierać tak, by zapewnić komfort zarówno psu, jak i innym widzom. W tego typu psiolubnych obiektach zwykle obsługa sugeruje miejsca przy przejściu lub pierwsze rzędy.
Letenské sady z psem

Widok ze wzgórza Letenské Sady na Pragę. Fot. Alicja Hudzik
Park miejski na wzgórzu Letná oferuje nie tylko dużo zieleni czy możliwość odpoczynku w ogródku piwnym, lecz także wspaniałe widoki na Wełtawę i stare miasto. Na wzgórzu w latach 1955-1962 stał największy na świecie pomnik Stalina, obecnie znajduje się tutaj charakterystyczna rzeźba przedstawiająca ogromny, poruszający się metronom.
Praskie zoo z psem
W Czechach wiele ogrodów zoologicznych jest dostępnych dla psów – wystarczy kupić specjalny bilet i można wejść z psem na smyczy. Będąc w Pradze z psem także możemy zwiedzić tutejsze zoo. Bilet wstępu dla czworonoga kosztuje 150 CZK (około 25 złotych), dodatkowo na stronie internetowej praskiego zoo widnieje informacja, że każdemu psu musi zawsze towarzyszyć jedna osoba dorosła (jedna osoba nie może wprowadzić więcej niż jednego psa).
Na terenie praskiego zoo dla psów niedostępne są jedynie pawilony tematyczne i kolejka krzesełkowa. Jeśli chcemy skorzystać z tych atrakcji, ktoś musi zostać na ten czas z psem i później można się wymienić. Miłym akcentem jest obecność w różnych miejscach misek z wodą oraz licznych zacienionych ogródków piwnych. Na zwiedzanie zoo w Pradze z psem najlepiej zaplanować około 5 godzin.

Praskie zachody słońca. Fot. Alicja Hudzik
Wzgórze Petrin z psem
Podczas pobytu w Pradze z psem warto udać się na wzgórze Petrin, które skrywa mnóstwo romantycznych zakamarków. Na szczyt wzgórza można wejść pieszo lub wjechać kolejką linową. Bilet na przejazd kosztuje 60 CZK (około 10 złotych), jednak jeśli posiadamy bilet na komunikację miejską dobowy, 3-dniowy lub miesięczny, kolejka na wzgórze Petrin jest już w cenie tego biletu.
Wzgórze Petrin słynie z wieży widokowej inspirowanej słynną paryską wieżą Eiffla. Po pokonaniu 299 schodów możemy z jej szczytu nacieszyć oczy zapierającym dech w piersiach widokiem na miasto. W okolicy warto zajrzeć także do zabytkowego klasztoru norbertanów na Strahowie, który może się poszczycić najobszerniejszym, najstarszym i najcenniejszym księgozbiorem w Czechach.

Rzeźby na wzgórzu Petrin. Fot. Alicja Hudzik
Wzgórze Wyszehrad z psem
Wzgórze Wyszehrad na prawym brzegu Wełtawy to kolejne miejsce, które warto odwiedzić przy okazji pobytu w Pradze z psem. Na miejscu czekają na nas bajeczne widoki i klimatyczne ruiny zamku, możemy również odpocząć pośród zieleni w jednej z okolicznych kawiarni lub restauracji z ogródkami.
Warto wiedzieć: Podczas pobytu w Pradze z psem warto wybrać się do piekarni dla psów (Psí pekárna). Tego typu lokale oferują świeże, domowe przysmaki dla psów, np. ciasteczka, muffiny czy urodzinowe torty (bez soli i cukru). Stanowią one także popularne miejsce spotkań wśród lokalsów – właścicieli psów.

Magiczne rejsy po Wełtawie. Fot. Alicja Hudzik
Praga z psem – jak tu dojechać?
Skoro już wiemy, co zwiedzać w Pradze z psem, czas na kwestie logistyczne. Jeśli chodzi o Dojazd do Pragi, najwygodniejsza opcja to własny samochód. Z południa Polski (np. z Wrocławia) do Pragi dojedziemy samochodem w około 4 godziny.
Przed wyruszeniem w podróż warto pamiętać o tym, by:
- ✔️spakować psi paszport i książeczkę zdrowia;
- ✔️wykupić wcześniej czeską winietę (bilet wstępu na czeskie autostrady) – dostępnych jest kilka opcji – 1-dniowa, 10-dniowa, 30-dniowa oraz roczna. Ceny zaczynają się od 210 CZK (około 36 złotych). Mapa płatnych odcinków autostrad jest dostępna na stronie internetowej: https://edalnice.cz/pl/gdzie-obowiazuje/index.html#/road_map;
- ✔️zarezerwować nocleg z parkingiem – parkowanie w Pradze nie należy do najłatwiejszych, nie tylko ze względu na strefy płatnego parkowania z ograniczoną liczbą miejsc parkingowych, lecz również miejsca zarezerwowane wyłącznie dla mieszkańców (oznaczone kolorem niebieskim);
- ✔️zrobić przerwę na trasie, aby pies mógł się napić wody i załatwić swoje potrzeby.
Inna opcja dojazdu do Pragi z psem to pociąg. Bezpośrednie połączenia do Pragi oferują np. PKP Intercity i Leo Express. Warto przed zakupem biletu sprawdzić aktualny regulamin przewoźnika, by dowiedzieć się, czy pies musi mieć wykupiony bilet oraz założony kaganiec.
Sprawdź też: Podróż z psem pociągiem – co warto wiedzieć? >>

Praskie panoramy. Fot. Alicja Hudzik
Praga z psem – jak poruszać się w mieście?
W Pradze najlepiej poruszać się tramwajami, autobusami oraz metrem. Komunikacja miejska w Pradze jest bardzo przyjazna dla psów, ale obowiązują pewne zasady:
- ✔️przewóz psa jest bezpłatny we wszystkich środkach transportu oprócz pociągów podmiejskich, w których należy dokupić specjalny bilet w cenie 20 CZK (około 3 zł);
- ✔️pies musi być na smyczy i w kagańcu (nie dotyczy psów małych ras, przewożonych w transporterach);
- ✔️zalecane jest, by unikać podróżowania w Pradze z psem metrem w godzinach szczytu.
Sprawdź też: Pies w komunikacji miejskiej w Polsce i zagranicą – jakie obowiązują zasady? >>

Praga jest magiczna o każdej porze roku. Fot. Alicja Hudzik
Praga z psem – inne psiolubne atrakcje w pobliżu
Planując pobyt w Pradze z psem warto zwiedzić także inne psiolubne miejsca w Czechach. W bliskim otoczeniu Pragi możemy zwiedzić np.:
- ✔️Czeski Raj – porady, jak zorganizować pobyt w tym miejscu, idealnym na wędrówki z psem, znajdziemy na stronie internetowej: https://www.cesky-raj.info;
- ✔️Czeskie skalne miasta – unikalne formacje skalne przypominające labirynty, takie jak Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny czy Ostas są dostępne do wędrowania z psami. Czytaj więcej: Czeskie skalne miasto >>
- ✔️miasteczko Czeski Krumlov – to przepiękne, średniowieczne miasteczko, wpisane na listę UNESCO, znajduje się zaledwie 2 godziny jazdy samochodem od Pragi;
- ✔️miasteczko Kutna Hora – w ciągu zaledwie 1 godziny jazdy samochodem możemy się przenieść z Pragi do równie pięknej miejscowości Kutna Hora, wpisanej na listę UNESCO, znanej z ogromnych pokładów srebra;
- ✔️Park Narodowy Czeska Szwajcaria – w ciągu mniej niż 2 godziny jazdy samochodem dostaniemy się z Pragi do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, który zlokalizowany jest przy granicy z Niemcami. To psiolubne miejsce słynie przede wszystkim z Brány Pravčickiej – największego skalnego mostu z piaskowca w Europie. Znajdziemy tam również mniej popularne szlaki bez tłumów, idealne na wędrówki z psem.

W czeskich psich parkach pies może się porządnie wyszaleć. Fot. Alicja Hudzik
Autor: Alicja Hudzik, zdjęcia: Alicja Hudzik, aktualizacja: 16.05.2025 r.