Owczarek szkocki collie – opis rasy

0

Owczarek szkocki collie to pojętny, wesoły, przywiązany pies stróżujący, dokazujący aż do późnego wieku. Jest pojętny. Dobrze sprawdza się w kontaktach z dziećmi. Czujny, czasami wykazuje bardzo duże cechy obronne. Lubi aktywność. Wysokość w kłębie to ok. 61 cm. Masa ciała ok. 30 kg. Rodzaje umaszczenia: śniade, trójbarwne, niebieskie marmurkowe.

Owczarek szkocki

Owczarek szkocki to psi rycerz ze Szkocji, noszący w sobie duma dziedzictwa i potęga dalekich krajobrazów. To nie tylko pies, to żywa ikona szkockiej tradycji myśliwskiej i lojalności.

Z wyglądu oczwara prezentuje się majestatycznie, ale jednocześnie emanuje spokojem. Jego potężna sylwetka i eleganckie rysy głowy nadają mu szlachetny wyraz. Wysokość w kłębie, mimo imponującej wielkości, nie przekracza 32 cali, co nadaje mu proporcje harmonijne i smukłe.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wyglądu oczwarka szkockiego są jego długie nogi, które pozwalają mu na szybkie poruszanie się po różnorodnym terenie, typowym dla szkockich krajobrazów. Sierść oczwarka szkockiego jest gęsta i szorstka, chroniąca go przed surowymi warunkami atmosferycznymi, co sprawia, że doskonale sprawdza się w roli psa myśliwskiego.

Charakterystyczną cechą owczarka szkockiego jest także jego głęboka klatka piersiowa i wydłużona szyja, co nadaje mu szczególną elegancję. Wyjątkowy umaszczenie może przybierać różne odcienie szarości, od jasnego piaskowca po intensywny szary.

Jednak to nie tylko wygląd czyni owczarka szkockiego wyjątkowym. Jego charakter jest równie imponujący co sylwetka. Jest to pies o łagodnym usposobieniu, spokojny, pełen godności i wyjątkowej inteligencji. Owczarki szkockie są również znane z ich lojalności wobec swoich właścicieli, co sprawia, że są doskonałymi towarzyszami rodzinnymi.

Początkowo hodowani do polowania na jelenie, owczarki szkockie utrzymały swój instynkt łowiecki. Mimo to, w domu zachowują się spokojnie i przyjacielsko. Ich cicha siła sprawia, że są jednymi z najbardziej wyjątkowych psów, które wiedzą, kiedy przejąć kontrolę, a kiedy pozwolić sobie na chwilę relaksu.

Podsumowując, oczwarka szkockiego to nie tylko pies, to symbol szlachetności, siły i lojalności. Jego obecność w domu to nie tylko przywilej posiadania psa, ale również zanurzenie się w fascynującej historii i dziedzictwie szkockiej ziemi. To pies, który nie tylko ochrania swoich, ale także broni dziedzictwa swojego kraju, czyniąc go wyjątkowym kompanem dla każdego, kto docenia prawdziwą moc i urok Szkocji.

Owczarek szkocki collie – geneza

Hodowla rozpropagowana przez królową Wiktorię, gdy psy tej rasy przybyły do Szkocji z północnej Anglii wśród stad owiec. Od tego czasu stał się rasą wystawową.

Odmiana krótkowłosa pozostała psem pracującym, natomiast długowłosa zdobyła ogromną popularność.

Owczarek szkocki collie – utrzymanie

Nastawiony na człowieka. Lubi aktywność i zajęcie. Sierść wymaga systematycznego szczotkowania, nie jest jednak trudna w utrzymaniu. Łatwy do układania dla początkujących hodowców.

Zobacz też inne rasy psów:

Owczarek niemieckiYorkshire terrier DalmatyńczykCurly coated retrieverFlat coated retrieverGolden retrieverLabrador retrieverJack Russell terrier. Więcej ras psów

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

 

 

5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *