Owczarek niemiecki – opis i wymagania rasy

0 ,
Owczarek niemiecki

Psy tej rasy zdobyły swoją dużą popularność nie tylko dzięki ich przywiązaniu i wierności, ale również świetnym predyspozycjom do pracy w służbach ratowniczych oraz policji. Często pracujące jako psy obronne, pośród właścicieli są coraz bardziej popularne jako psy domowe. Rasa bardzo rozpowszechniona zarówno w Polsce jak i na świecie.

Owczarek niemiecki to pies pełen energii, żywiołowy. Szybko się uczy i jest posłuszny swemu opiekunowi, a do tego jest inteligentny i lojalny. Lubi dużo ruchu i zajęcia, zatem właściciel powinien być w stanie codziennie dostarczyć mu odpowiednią dawkę ruchu, nie tylko w formie spacerów. Źle wychowywane i nie socjalizowane z innymi psy tej rasy bywają lękliwe i histeryczne, co może znaleźć swe ujście w agresji. Opiekuńczy i tolerancyjny wobec dzieci, ostrożny i nieufny wobec obcych, bez oznak agresji. Akceptuje inne psy i zwierzęta.

Owczarek niemiecki – charakterystyka rasy

Należy do rasy psów z grupy psów pasterskich. Zalicza się go do psów obronnych.

Nazewnictwo: Deutscher Schäferhund, Alsatian, German Shepherd.

Kraj pochodzenia: Niemcy.

Masa ciała dorosłego psa: 30 do 40 kg (pies), 22 do 32 kg (suka).

Wzrost w kłębie: 60 – 65 cm (pies), 55 – 60 cm (suka).

Przeciętna długość życia to od ok. 12 do 15 lat.

Najczęściej występujące schorzenia: dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, krzywizna, przerost gruczołu krokowego, młodzieńcze zapalenie kości (enostoza), nowotwory, skręt żołądka (średnie ryzyko wystąpienia), gnilec oraz zmiany alergiczne. Wielu schorzeń układu ruchu przysporzył rasie jej typ wystawowy, gdzie kosztem zdrowia rasy dążono do jej założonego idealnego wzorca wyglądu.

Owczarek niemiecki – rodzaje umaszczenia (włosa) i ubarwienia

Można wyróżnić trzy rodzaje sierści owczarków niemieckich: długa, krótka oraz szorstka. Obecnie akceptowana jest jedynie sierść szorstka. Można również wyróżnić trzy rodzaje ubarwienia: bi-color (użytkowy i wystawowy), panda oraz o umaszczeniu wątrobianym.

Owczarek niemiecki – wzorzec dla nowych ras

Owczarek niemiecki był wzorcem dla tworzenia nowych ras, i tak dzięki jego udziałowi powstały:

  • Owczarek Shiloh – większy i silniejszy od swego protoplasty, o wysokiej inteligencji
  • Wilczak Saarlosa – krzyżówka owczarka niemieckiego z wilkiem euroazjatyckim
  • Wilczak czechosłowacki – krzyżówka owczarka niemieckiego z wilkiem europejskim

Owczarek niemiecki – wzorzec rasy

Wzorzec FCI nr 166, ważny od 5 maja 1994 roku
Data publikacji wzorca oryginalnego: 30 sierpnia 1991 roku
Pochodzenie: Niemcy
Klasyfikacja FCI: Grupa I (psy owczarskie i pasterskie), Sekcja I (owczarki)

WRAŻENIE OGÓLNE
GŁOWA
SZYJA
TUŁÓW
KOŃCZYNY
OGON
SZATA

Owczarek niemiecki  – wady

WADY POWAŻNE
WADY ELIMINUJĄCE

Zobacz inne rasy psów: Owczarek szkocki collieOwczarek belgijski malinoisOwczarek belgijski groenendaelBokserYorkshire terrierAiredale terierDalmatyńczykWyżeł niemiecki krótkowłosyCurly coated retrieverFlat coated retrieverGolden retrieverLabrador retriever, zobacz inne rasy psów.


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

Zobacz też:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *