Owczarek szkocki collie – opis rasy

0 , ,

Owczarek szkocki collie to pojętny, wesoły, przywiązany pies stróżujący, dokazujący aż do późnego wieku. Jest pojętny. Dobrze sprawdza się w kontaktach z dziećmi. Czujny, czasami wykazuje bardzo duże cechy obronne. Lubi aktywność. Wysokość w kłębie to ok. 61 cm. Masa ciała ok. 30 kg. Rodzaje umaszczenia: śniade, trójbarwne, niebieskie marmurkowe.

Owczarek szkocki collie – geneza

Hodowla rozpropagowana przez królową Wiktorię, gdy psy tej rasy przybyły do Szkocji z północnej Anglii wśród stad owiec. Od tego czasu stał się rasą wystawową.

Odmiana krótkowłosa pozostała psem pracującym, natomiast długowłosa zdobyła ogromną popularność.

Owczarek szkocki collie – utrzymanie

Nastawiony na człowieka. Lubi aktywność i zajęcie. Sierść wymaga systematycznego szczotkowania, nie jest jednak trudna w utrzymaniu. Łatwy do układania dla początkujących hodowców.

Zobacz też inne rasy psów:

Owczarek niemieckiYorkshire terrier DalmatyńczykCurly coated retrieverFlat coated retrieverGolden retrieverLabrador retrieverJack Russell terrier. Więcej ras psów

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

 

 

Oceń artykuł:
[yuzo_related]

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *