Owczarki belgijskie to doskonałe psy rodzinne, przyjacielskie w kontaktach i niestrudzone w dotrzymywaniu towarzystwa. Chętne do pracy, inteligentne i stosunkowo łatwe do układania. Nadają się dla osób aktywnych, lubią sport. Powinny być prowadzone przez osoby pewne siebie i konsekwentne. Wykorzystywane przez służby ratownicze, w tym do przeszukiwania lawin.
Tervueren jest jedną z czterech odmian owczarków belgijskich (zobacz: groenendael, laekenois, malinois). To długowłosy, czerwonobrązowy lub szary pies o czarnym nalocie na końcach włosów i czarnej masce. Maska u owczarka belgijskiego tervuerena jest wyraźna i obejmuje dolne i górne wargi, kąciki warg i powieki jedną czarną strefą. Sylwetka tervuerena wpisuje się w kształt kwadratu. Osiąga ok. 64 cm wysokości w kłębie. Masa do 29 kg. Owczarki belgijskie są bliskimi kuzynami owczarków niemieckich, owczarków holenderskich, białych owczarków szwajcarskich itp.
Owczarek belgijski tervueren – geneza
Nazwa pochodzi od miasteczka Tervueren położonego na wschód od Brukseli. Historia rasy to pies Toma i suki Poes. Ich właścicielem był F. Corbel. Z tego skojarzenia urodziła się suka Miss, którą skojarzono z Duciem de Groenendael. Związek ten dał protoplastę rasy, psa o nazwie Milsart.
Owczarek belgijski tervueren – utrzymanie
To psy o dobrym zdrowiu. Przytrafiają się problemy okulistyczne, skórne, żołądkowe oraz dysplazja stawów biodrowych. Wymagają regularnego szczotkowania. Posiadają podszerstek. Przyzwyczajone do zmiennych warunków pogodowych.
Lojalne i rodzinne. Obronne w obliczu zagrożenia. Należy je socjalizować, aby wykluczyć podatność na lęki w późniejszych latach. Również od wieku szczenięcego należy je szkolić, gdyż przejawiają cechy dominacji. Szybko się uczą. Lubią nieskrępowaną przestrzeń, bardzo dobrze czują się w domu z ogrodem.
Odpowiednio wyszkolone biorą udział w konkursach typu flyball, śledzenie czy agility.
Nie lubią osób obcych czy zmian. Szczenięta mogą takich osób nawet unikać. Bywa nadpobudliwy, zwłaszcza gdy brak mu zajęcia. Zaborczy o uwagę swojego opiekuna.
Zobacz też: