Owczarek belgijski tervueren – opis rasy

0
Owczarek belgijski tervueren

Owczarki belgijskie to doskonałe psy rodzinne, przyjacielskie w kontaktach i niestrudzone w dotrzymywaniu towarzystwa. Chętne do pracy, inteligentne i stosunkowo łatwe do układania. Nadają się dla osób aktywnych, lubią sport. Powinny być prowadzone przez osoby pewne siebie i konsekwentne. Wykorzystywane przez służby ratownicze, w tym do przeszukiwania lawin.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Tervueren jest jedną z czterech odmian owczarków belgijskich (zobacz: groenendael, laekenois, malinois). To długowłosy, czerwonobrązowy lub szary pies o czarnym nalocie na końcach włosów i czarnej masce. Maska u owczarka belgijskiego tervuerena jest wyraźna i obejmuje dolne i górne wargi, kąciki warg i powieki jedną czarną strefą. Sylwetka tervuerena wpisuje się w kształt kwadratu. Osiąga ok. 64 cm wysokości w kłębie. Masa do 29 kg. Owczarki belgijskie są bliskimi kuzynami owczarków niemieckich, owczarków holenderskich, białych owczarków szwajcarskich itp.

Owczarek belgijski tervueren – geneza

Nazwa pochodzi od miasteczka Tervueren położonego na wschód od Brukseli. Historia rasy to pies Toma i suki Poes. Ich właścicielem był F. Corbel. Z tego skojarzenia urodziła się suka Miss, którą skojarzono z Duciem de Groenendael. Związek ten dał protoplastę rasy, psa o nazwie Milsart.

Owczarek belgijski tervueren – utrzymanie

To psy o dobrym zdrowiu. Przytrafiają się problemy okulistyczne, skórne, żołądkowe oraz dysplazja stawów biodrowych. Wymagają regularnego szczotkowania. Posiadają podszerstek. Przyzwyczajone do zmiennych warunków pogodowych.

Lojalne i rodzinne. Obronne w obliczu zagrożenia. Należy je socjalizować, aby wykluczyć podatność na lęki w późniejszych latach. Również od wieku szczenięcego należy je szkolić, gdyż przejawiają cechy dominacji. Szybko się uczą. Lubią nieskrępowaną przestrzeń, bardzo dobrze czują się w domu z ogrodem.

Odpowiednio wyszkolone biorą udział w konkursach typu flyball, śledzenie czy agility.

Nie lubią osób obcych czy zmian. Szczenięta mogą takich osób nawet unikać. Bywa nadpobudliwy, zwłaszcza gdy brak mu zajęcia. Zaborczy o uwagę swojego opiekuna.

Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *