Owczarek belgijski groenendael – opis rasy

0
Owczarek belgijski groenendael, owczarek belgijski długowłosy

Owczarki belgijskie to doskonałe psy rodzinne, przyjacielskie w kontaktach i niestrudzone w dotrzymywaniu towarzystwa. Chętne do pracy, inteligentne i stosunkowo łatwe do układania. Nadają się dla osób aktywnych, lubią sport. Powinny być prowadzone przez osoby pewne siebie i konsekwentne.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Groenendael jest jedną z czterech odmian owczarków belgijskich (zobacz: malinois, laekenois, tervueren). To owczarek belgijski długowłosy, czarny, zwinny pies o dużym temperamencie. Jego wysokość w kłębie to ok. 62 cm. W sporcie owczarek belgijski to pies obronny, często również wykorzystywany jako ratownik. Owczarki belgijskie nie są agresywne, są natomiast czujne, a w groźnych sytuacjach gotowe właśnie do obrony.

Owczarek belgijski groenendael – geneza

Owczarek belgijski groenendael pochodzi z Belgii i pojawił się ok. 1879 roku. Jego nazwa pochodzi od posiadłości na południe od Brukseli, a dokładniej od znajdującego się na niej zamku. Właścicielem posiadłości był lekarz weterynarii i hodowca psów, Nicolasa Rose.

Rodzicami pierwszego groenendaela był pies pasterski imieniem Piccard d’Uccle i długowłosa suka Petite, które dały także w miocie kilka suk, nazwanych Baronne, Mirza, Bergere i Margot.

Owczarek belgijski groenendael – utrzymanie

Są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, jednak pracochłonne. Lubią aktywność, nie boją się zimna. Ze względu na kolor włosa latem bywają łatwo podatne na udar cieplny. Najlepiej czują się mając do dyspozycji ogród.

Owczarek belgijski długowłosy – podsumowanie

W pogłębionym spojrzeniu na rasę psa, Owczarek Belgijski Groenendael, odkrywamy fascynujący świat tej eleganckiej i inteligentnej rasy. Artykuł ten kładzie nacisk na unikalne cechy Groenendaela, opisując nie tylko ich imponujący wygląd, ale także wyjątkowe zdolności i temperament. Owczarek belgijski Groenendael może być nie tylko wspaniałym towarzyszem, ale również oddanym stróżem i partnerem życiowym dla właściwego opiekuna.

Zobacz też inne rasy psów: Owczarek niemieckiOwczarek szkocki collieOwczarek belgijski malinoisYorkshire terrierAiredale terierDalmatyńczykCurly coated retrieverFlat coated retrieverGolden retrieverLabrador retriever, więcej ras psów.

Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

 

5/5 - (4 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *