Owczarek belgijski groenendael – opis rasy

0
Owczarek belgijski groenendael

Owczarki belgijskie to doskonałe psy rodzinne, przyjacielskie w kontaktach i niestrudzone w dotrzymywaniu towarzystwa. Chętne do pracy, inteligentne i stosunkowo łatwe do układania. Nadają się dla osób aktywnych, lubią sport. Powinny być prowadzone przez osoby pewne siebie i konsekwentne.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Groenendael jest jedną z czterech odmian owczarków belgijskich (zobacz: malinois, laekenois, tervueren). To długowłosy, czarny, zwinny pies o dużym temperamencie. Jego wysokość w kłębie to ok. 62 cm. W sporcie owczarek belgijski to pies obronny, często również wykorzystywany jako ratownik. Owczarki belgijskie nie są agresywne, są natomiast czujne, a w groźnych sytuacjach gotowe właśnie do obrony.

Owczarek belgijski groenendael – geneza

Owczarek belgijski groenendael pochodzi z Belgii i pojawił się ok. 1879 roku. Jego nazwa pochodzi od posiadłości na południe od Brukseli, a dokładniej od znajdującego się na niej zamku. Właścicielem posiadłości był lekarz weterynarii i hodowca psów, Nicolasa Rose.

Rodzicami pierwszego groenendaela był pies pasterski imieniem Piccard d’Uccle i długowłosa suka Petite, które dały także w miocie kilka suk, nazwanych Baronne, Mirza, Bergere i Margot.

Owczarek belgijski groenendael – utrzymanie

Są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, jednak pracochłonne. Lubią aktywność, nie boją się zimna. Ze względu na kolor włosa latem bywają łatwo podatne na udar cieplny. Najlepiej czują się mając do dyspozycji ogród.

Zobacz też inne rasy psów: Owczarek niemieckiOwczarek szkocki collieOwczarek belgijski malinoisYorkshire terrierAiredale terierDalmatyńczykCurly coated retrieverFlat coated retrieverGolden retrieverLabrador retriever, więcej ras psów.

Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

 

5/5 - (4 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *