Lek przedłużający życie dużych psów? To coraz bliższe rzeczywistości!

0
Lek przedłużający życie dużych psów? To coraz bliższe rzeczywistości!

Firma biotechnologiczna Loyal z San Francisco pracuje nad lekiem, który ma wydłużać i poprawiać jakość życia dużych i olbrzymich psów. Odkrycie opiera się na związku między wielkością psa a jego długością życia. Obecnie lek Loyal uzyskał pozytywną opinię amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) co do jego skuteczności, co otwiera drogę do większych badań.

Duże psy, takie jak berneńskie psy pasterskie i dogi niemieckie, żyją krócej niż psy mniejsze, na przykład corgi czy chihuahua. Loyal twierdzi, że różnorodność rozmiarów psów wynika z celowej hodowli, co wpływa na ich długość życia. Firma opracowała lek, który ma obniżać poziom hormonu IGF-1 związanego z wzrostem i metabolizmem.

FDA uznała, że lek ma „uzasadnione oczekiwania co do skuteczności”, choć jeszcze nie udowodniono, że faktycznie wydłuża życie psów. Loyal planuje przeprowadzenie większego badania na 1000 psach, które ma rozpocząć się w 2024 lub 2025 roku.

Lek przedłużający życie dużych psów ma zostać wprowadzony na rynek w 2026 roku

Celine Halioua, dyrektor generalna firmy Loyal, podkreśla, że właściciele dużych psów pragną więcej czasu ze swoimi zwierzętami. Eksperymentalny lek ma być podawany weterynaryjnie co kilka miesięcy. Firma planuje wprowadzenie leku na rynek do 2026 roku, jednak musi najpierw uzyskać pełną zgodę FDA. Linda Rhodes, była dyrektor generalna firmy Aratana Therapeutics, uznaje to podejście za innowacyjne, a wyniki badań nad psami mogą mieć konsekwencje również dla ludzi.

Genetyczne badania nad długowiecznością psów wskazują na możliwe związki między genami a wiekiem. Badanie genów psów ujawniło, że pewne warianty genu ERBB4 są związane z dłuższym życiem u danej rasy. Choć to początki badań, mogą mieć wpływ na zrozumienie genetyki długowieczności zarówno u psów, jak i ludzi.

Czy skorzystałbyś z możliwości podania takiego leku Twojemu psu? Napisz w komentarzu!

Zobacz też:

Aktualizacja: 10 grudnia 2023 r. | Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie.

Źródła:

https://www.wired.com/story/a-life-extension-drug-for-big-dogs-is-getting-closer-to-reality/ [Dostęp 10.12.2023 r.]

https://www.nytimes.com/2023/11/28/science/longevity-drugs-dogs.html [Dostęp 10.12.2023 r.]

https://www.cbsnews.com/losangeles/news/longer-life-span-for-large-dogs-may-soon-be-possible-with-new-longevity-drug/ [Dostęp 10.12.2023 r.]

5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *