Jak sobie poradzić po śmierci psa?

0
Jak sobie poradzić po śmierci psa

Strata  przyjaciela to jedno z najcięższych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się opiekunowie psów. Proces poradzenia sobie z żałobą po ukochanym psie może być długotrwały i pełen trudnych emocji. Jak sobie poradzić po śmierci psa? Jakie kroki podjąć, by przejść przez ten trudny czas szybciej i z większym spokojem? Zapraszamy do lektury.

Jak sobie poradzić po śmierci psa?

Dla większości z nas pies to nie tylko zwierzę domowe, lecz prawdziwy przyjaciel i ważny członek rodziny. To całkowicie normalne, że jego strata wiąże się z ogromnym bólem i poczuciem pustki, smutkiem, szokiem lub nawet złością.

Jak sobie poradzić po śmierci psa? W pierwszej kolejności warto sobie uświadomić, że odczuwanie rozbicia, smutku, a nawet i złości z powodu utraty psa, nie jest oznaką słabości. Jest to całkowicie normalna reakcja, której nie należy się wstydzić.

U wielu osób żałoba po ukochanym psie przebiega pewnymi etapami, począwszy od szoku i otępienia, przez zaprzeczenie, tęsknotę i złość, a następnie negocjowanie (próby targowania się z rzeczywistością), apatię związaną ze stratą i wreszcie po długim czasie… akceptację. U innych jednak etapy żałoby mogą występować w nieco zmienionej kolejności, nawracać lub nawet nakładać się na siebie. Nie ma tutaj zasady – każdy przypadek jest indywidualny.

Ponieważ każdy przeżywa żałobę po ukochanym psie inaczej, niestety nie ma również jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, jak sobie poradzić po śmierci psa. By przejść szybciej przez ten trudny czas, warto się skupić na tym, aby nie tłumić swoich emocji, lecz czynnie wyrażać żal, np. poprzez:

  • – płacz;
  • – rozmowy z bliskimi;
  • – upamiętnienie swojego przyjaciela i oddanie mu hołdu, np. poprzez stworzenie albumu ze zdjęciami lub udostępnianie wspomnień za pośrednictwem mediów społecznościowych lub zamówienie kamienia nagrobnego.

Skutecznym elementem wspierającym w obliczu straty ukochanego psa jest również „Pamiętnik po stracie Ukochanego Psa”. Jak mówi Natalia Cichacz, psycholog:

“Pamiętnik poświęcony przeżywaniu straty ukochanego psiaka to idealne narzędzie wspierające proces żałoby. Jako psycholog widzę w nim możliwość bezpiecznego wyrażania tych mniej przyjemnych emocji, takich jak smutek, tęsknota czy poczucie winy, co jest kluczowe w zdrowym przeżyciu straty. Tego rodzaju forma pisania pomaga uporządkować myśli, zmniejszyć napięcie emocjonalne i lepiej zrozumieć własne doświadczenia. Regularne prowadzenie pamiętnika może również wzmacniać pamięć o pozytywnych chwilach związanych ze zwierzęciem, co pomaga w budowaniu poczucia wdzięczności i akceptacji. Takie narzędzie wspiera również rozwijanie refleksji nad wartościami, które wiązały się z relacją ze zwierzęciem. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które trudno wyrażają emocje w rozmowie. Pamiętnik może stać się symbolicznym pomostem między stratą a procesem zdrowienia, wspierając rozwój wewnętrznej równowagi emocjonalnej.”

Pamiętnik możesz zamówić tutaj >>

Jak sobie poradzić po śmierci psa – pamiętaj o innych domownikach

Utrata psa może być ciężkim wyzwaniem emocjonalnym dla każdego domownika. Pamiętajmy zatem, aby udzielić wsparcia także innym osobom, z którymi pies tworzył rodzinę. Nasz sposób przeżywania żałoby może mieć szczególny wpływ na to, jak dzieci poradzą sobie ze śmiercią psa. Warto szczerze rozmawiać z pociechami o uczuciach i zapewnić je, że smutek w tej sytuacji jest jak najbardziej w porządku.

Jak mówi Joanna Pruban, psycholog, pedagog oraz specjalista psychoonkologii:

“Każde, nawet 2-letnie dziecko ma prawo do poznania prawdy, do przeżywania żałoby i stopniowego godzenia się ze śmiercią pupila. Zadaniem rodzica jest przekazanie tej informacji w sposób adekwatny do wieku dziecka oraz wsparcie swojej pociechy w przeżywaniu trudnych, często silnych emocji.”

Jeśli śmierć psa była nieoczekiwana, pamiętajmy również o innych zwierzętach domowych, które mogą, podobnie jak ludzie, odczuwać smutek. Jeśli dwa psy wychowywały się razem, po utracie jednego z nich u drugiego mogą wystąpić takie objawy, jak apatia, dezorientacja czy utrata apetytu. Upewnijmy się, że poświęcamy drugiemu pupilowi tyle samo uwagi co wcześniej, starajmy się również trzymać dotychczasowych rutyn – takie wspólne przejście przez żałobę pomoże zarówno jemu, jak i nam. W tym ciężkim czasie lepiej zrezygnować z wprowadzania jakichkolwiek zmian w otoczeniu zwierzęcia, które mogłyby wiązać się z dodatkowym stresem. Gdy natomiast dostrzegamy poważniejszy problem medyczny, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii.

Nie mogę się pozbierać po stracie psa – gdzie szukać pomocy?

W sytuacji, gdy żałoba po psie jest postrzegana w otoczeniu nieco inaczej, niż gdyby doszło do utraty ludzkiego przyjaciela i czujemy, że nie mamy wsparcia bliskich w tym zakresie, warto poszukać pomocy gdzieś indziej.

W sieci można znaleźć różne fora i grupy wsparcia, które powstały na rzecz opiekunów zwierząt domowych po stracie. Możesz porozmawiać również z psychologiem lub psychoterapeutą. Konsultacja ze specjalistą jest w szczególności wskazana, gdy żałoba po ukochanym psie utrzymuje się przez długi okres i wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie.

Zmagasz się z bólem i tęsknotą za swoim najlepszym psim przyjacielem? Sprawdź nasz dział Za tęczowym mostem, w którym znajdziesz artykuły i porady dla osób, które straciły ukochanego psa. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej zamkniętej grupy na Facebooku: Po stracie psa – za tęczowym mostem. Forum powstało z myślą o wsparciu osób, które szukają pomocy w zakresie tego, jak sobie poradzić po śmierci psa, a także tych, które przygotowują się do ostatniego pożegnania najlepszego przyjaciela.

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcia: Canva.com| Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. | Aktualizacja: 27.02.2025 r.

Źródła:

[1] Humane World. (2023). How to cope with the death of your pet [online] Available at: https://www.humaneworld.org/en/resources/how-cope-death-your-pet [dostęp online: 18.02.2025 r.] [2] The Kennel Club (n.d.). How to cope with losing a dog [online]. Available at: https://www.thekennelclub.org.uk/health-and-dog-care/health/health-and-care/a-z-of-health-and-care-issues/coping-with-the-loss [dostęp online: 18.02.2025 r.] [3] Fundacja Elisabeth Kübler-Ross (2024). 5 Stages of Grief [online] Available at: https://www.ekrfoundation.org/5-stages-of-grief/5-stages-grief [dostęp online: 18.02.2025 r.] [4] ePozytywna Opinia (2023). Śmierć pupila: jak powiedzieć dziecku o śmierci psa, kota, chomika? [online]. Available at: https://epozytywnaopinia.pl/smierc-pupila-jak-powiedziec-dziecku-o-smierci-psa-kota-chomika [dostęp online: 18.02.2025 r.]

 

5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *