Dlaczego pies macha ogonem? Naukowcy wyjaśniają!

0
Dlaczego pies macha ogonem

Wiele osób myśli, że pies macha ogonem wtedy, gdy jest szczęśliwy. Najnowsze badania pokazują jednak, że przyczyny machania ogonem u psa są bardziej złożone. Dwie teorie wyjaśniają machanie ogonem u psów według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Royal Society Biology Letters. 

Dlaczego pies macha ogonem?

Ogólnie mówiąc, machanie ogonem u psa wiąże się z pobudzeniem, zarówno pozytywnym jak i negatywnym. To sugeruje, że machanie ogonem u psa może być powiązane z hormonami i neuroprzekaźnikami odpowiedzialnymi za pobudzenie w organizmie zwierzęcia. Możliwy jest również związek między machaniem ogonem a kortyzolem, hormonem stresu.

Wydaje się, że psy domowe używają ogonów głównie do komunikacji. Tymczasem wiele gatunków zwierząt używa ogony do poruszania się, utrzymywania równowagi czy odganiania szkodników.

Teoria 1. Machanie ogonem u psa wiąże się z jego udomowieniem

Psy machają ogonem częściej niż wilki i zaczynają to robić wcześniej. Wskazuje to na ewolucyjne przekształcenie zachowania jakim jest machanie ogonem, które zbiegło się z procesem udomowienia przez ludzi. Tym samym potwierdza się hipoteza, że machanie ogonem mogło wyewoluować jako środek komunikacji między tymi zwierzętami a ich ludzkimi opiekunami. Proces udomowienia psa mógł doprowadzić do zmian na poziomie anatomicznym i behawioralnym.

Machanie ogonem u psa może pełnić rolę sygnału wyrażającego prośbę (np. prośbę o jedzenie). Ewolucja machania ogonem mogła wyniknąć również jako efekt uboczny rozwinięcia innej cechy, takiej jak proces oswojenia czy też naturalna życzliwość i łagodność.

Teoria 2. To ludzie mogli wybierać psy machające ogonem

Alternatywnie naukowcy stawiają hipotezę, że to ludzie mogli aktywnie wybierać dane zachowanie u psów. Być może wybierali psy bardziej machające ogonem z powodu nieświadomego pociągu do zachowań rytmicznych i naszej wrodzonej zdolności dostrzegania wzorów.

Dlaczego pies macha ogonem bardziej w prawo i w lewo?

Pies ma tendencję do machania ogonem bardziej wprawo w sytuacji związanej z pozytywnymi emocjami, jak np. witanie się z jego opiekunem. Tymczasem bodźce takie jak nieznany człowiek czy konfrontacja z dominującym psem wywołują tendencję do machania ogonem bardziej w lewo. Okazuje się, że te kierunki psy mogą rozpoznać u innych psów, a nawet u robotów!

Dlaczego pies macha ogonem? Podsumowanie

Pierwszą teorią jest zamiłowanie ludzi do rytmicznych zachowań. Zakłada ona, że ludzie mogli wybierać czworonogi bardziej machające ogonem, utrwalając to zachowanie u psów. Zgodnie z drugą teorią, machanie ogonem u psów wiąże się z procesem udomowienia i wiąże się z komunikowaniem się psów z ludźmi.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Napisz komentarz!

Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcia: Canva.com

Źródła:

https://www.newsweek.com/why-dogs-wag-their-tails-1861202 [Dostęp 21.01.2024]

https://news.sky.com/story/why-dogs-may-wag-their-tails-so-much-according-to-experts-13050161 [Dostęp 21.01.2024]

5/5 - (5 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *