Premiera książki „Człowiek i pies. O głaskaniu, stresie i oksytocynie” miała miejsce w czerwcu 2017 r. Jej autorzy – Christoph Jung i Daniela Pörtl – zajmują się badaniem relacji między człowiekiem a psem i w publikacji przedstawiają wyniki tych badań.
Próbują odpowiedzieć na pytanie, co niezwykłego jest w tej więzi, czy pies jest szczęśliwy w swojej ludzkiej rodzinie i dlaczego kochamy psy. Czy im się udało? Tego Wam nie powiemy, jednak zachęcamy do przeczytania książki. Jesteśmy pewni, że spodoba się wszystkim miłośnikom psów!
Publikacja urzekła nas już od samego wstępu:
Dalej znajdziemy wciągające opowiadania oraz dużo przykładów, które obrazują historię człowieka i psa oraz ich wspólne życie. Tekst ozdobiony jest czarno-białymi fotografiami. Książkę tworzy zbiór faktów i ciekawostek z dziedziny psychologii, biologii oraz historii, co sprawia, że jest niezwykle interesująca. Uświadamia, że nauka o psach to tak naprawdę część nauki o człowieku.
To jedna z ciekawszych pozycji o psach, które czytaliśmy i gorąco polecamy lekturę.
Co jest tak niezwykłego w przyjaźni między psem a człowiekiem?
Czy pies jest „szczęśliwy” ze swojego życia w rodzinie składającej się jedynie tylko z ludzi i czego potrzebuje, żeby być „szczęśliwym”? A czego potrzebują jego pan i pani, żeby być równie „szczęśliwymi”?
Christoph Jung i Daniela Pörtl poszukują odpowiedzi na te pytania i opowiadają o kulisach szczególnego partnerstwa między człowiekiem i psem. Objaśniają, dlaczego kochamy psy i w jaki sposób nasza wspólna historia sprawia, że nie da się mówić o psach, nie mówiąc o ludziach. A także odwrotnie: nie możemy mówić o ludziach, nie wspominając o psach.
Człowiek i pies. O głaskaniu, stresie i oksytocynie
- Tytuł oryginału: Tierisch beste Freunde
- Autor: Jung Christoph, Portl Daniela
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
- Rok wydania: 2017
- Wymiary: 14,5 cm x 20,5 cm
- Liczba stron: 248
- Oprawa: miękka
O autorach
Christoph Jung – urodzony w 1955 roku, studiował biologię oraz psychologię w Bonn, m.in. u Reinholda Berglera, eksperta w dziedzinie badań zwierząt domowych. W 2011 roku pełnił funkcje doradcy w Bundestagu w zakresie ustawy nowelizacyjnej o ochronie praw zwierząt, był również członkiem podium Kongresu Lekarzy Weterynarii w Lipsku w 2012 roku, referentem na posiedzeniu hodowców niemieckiej organizacji kynologicznej VDH, wykładał gościnnie na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze. Od lat 90. bierze udział w krytyce hodowli psów rasowych. Od 2013 roku zajmuje się przede wszystkim pracą nad badaniami relacji między człowiekiem i psem.
Daniela Pörtl – urodzona w 1969 roku, studiowała medycynę w Akademii Medycznej w Hannoverze. Pracuje jako lekarka na oddziale neurologii i psychiatrii. Od 2003 do 2013 roku prowadziła własną praktykę lekarską w Oberbayern, pracując równolegle jako lekarz terapeuta w przychodni Instytutu Psychiatrii. Zajmuje się badaniami relacji człowiek-pies z neurobiologicznego punktu widzenia i wygłaszała na ten temat referaty na wielu Kongresach Medycznych. Czas wolny spędza jako przewodnik psów zaprzęgowych.
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: psiPARK.pl