Bezpieczna Wielkanoc z pupilem – o czym warto pamiętać?

0
bezpieczna wielkanoc z pupilem

Święta Wielkanocne to czas radości, spotkań z bliskimi i tradycyjnych dań, których nie może zabraknąć na naszych stołach. Choć dla nas ten czas oznacza ucztowanie i świętowanie, to dla naszych domowych pupili może nieść pewne zagrożenia. Warto wiedzieć, jak zorganizować święta, by pies czy kot czuli się komfortowo i byli w pełni bezpieczni.

Uroczysty stół a zagrożenie dla pupila

Wielkanocne spotkania rodzinne często skupiają się wokół stołu pełnego potraw. Niestety, wiele z nich – choć dla ludzi smacznych i tradycyjnych – może być bardzo szkodliwych dla naszych psów i kotów. Nawet niewielkie ilości niektórych składników mogą prowadzić do zatrucia lub poważnych problemów trawiennych.

Dieta dla psów i kotów powinna być zawsze dostosowana do ich potrzeb. Karmienie zwierząt ludzkim jedzeniem może być źródłem wielu problemów zdrowotnych, a czasem poważnych zatruć, ponieważ niektóre produkty z diety ludzi są toksyczne dla naszych czworonożnych pupili. Nawet niewielkie ilości produktów takich jak czekolada, rodzynki czy czosnek mogą wywołać u zwierząt poważne dolegliwości zdrowotne. W okresie świątecznym statystycznie pojawia się najwięcej przypadków zatruć u naszych czworonogów właśnie dlatego, że część opiekunów dzieli się z nimi potrawami z własnego stołu – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w firmie Mars Polska.

Czekolada i wypieki – ciche zagrożenie

Wielkanocne słodkości, takie jak mazurki, czekoladowe jajka, babki czy serniki mogą być wyjątkowo groźne dla zwierząt. Czekolada zawiera teobrominę – substancję, która jest silnie toksyczna dla psów i kotów. Jej spożycie może wywołać wymioty, nadpobudliwość, drgawki, a w skrajnych przypadkach nawet zagrażać życiu. Wypieki często zawierają też inne niebezpieczne składniki, jak kakao, rodzynki, orzechy makadamia czy ksylitol – naturalny słodzik, bardzo niebezpieczny dla psów.

Zobacz też: Tego nie powinien jeść pies >>

Tłuste mięsa i przyprawy – nie dla pupila

Mięsne dania, pasztety czy kotlety są pyszne, ale ich wysokotłuszczowa zawartość oraz przyprawy (np. czosnek, cebula) mogą prowadzić do kłopotów zdrowotnych. Psy i koty po zjedzeniu takich potraw mogą cierpieć na niestrawność, a w poważniejszych przypadkach – na zapalenie trzustki. Warto też pamiętać, że kości, zwłaszcza te gotowane, mogą się łamać i powodować uszkodzenia przewodu pokarmowego lub zator jelitowy.

Co zamiast? Zdrowe przysmaki i zachowanie rutyny

Zamiast dzielić się jedzeniem z wielkanocnego stołu, lepiej zaoferować pupilowi bezpieczne i dostosowane do jego potrzeb smakołyki. Przysmaki dentystyczne, witaminowe przekąski czy naturalne gryzaki mogą być świetną alternatywą – nie tylko wspierają zdrowie zębów i dziąseł, ale także zaspokajają naturalne potrzeby behawioralne psa lub kota.

–  Podawanie przysmaków i wspólny czas to ważny element wzmacniania relacji z czworonogiem. Miejmy także na uwadze, że świąteczna dieta psów i kotów nie powinna różnić się od tej codziennej, ponieważ nagłe zmiany pokarmu są bardzo częstą przyczyną problemów trawiennych u zwierząt. Dlatego podawanie każdego dnia kompletnego i zbilansowanego pokarmu, dostosowanego do potrzeb danego gatunku, wieku i stylu życia sprzyja utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia pupila przez długie lata – tłumaczy Małgorzata Głowacka.

Święta to także ruch i zabawa

Pomimo świątecznego lenistwa, nie można zapominać o codziennej dawce ruchu i wspólnej aktywności. Długi spacer, zabawa z ulubioną zabawką czy wspólne przeciąganie sznurka to nie tylko sposób na rozładowanie energii – to także budowanie więzi i poprawa nastroju zarówno dla czworonoga, jak i opiekuna.

Zobacz też: Pomysły na zabawę z psem w domu >>

Wielkanoc z pupilem – święta pełne troski

By świąteczny czas był radosny nie tylko dla nas, ale i dla naszych zwierząt, warto zaplanować go z rozwagą. Drobne gesty, takie jak zdrowa przekąska, zabawa czy zachowanie codziennej rutyny mają ogromne znaczenie dla dobrostanu psa czy kota. Dzięki temu Wielkanoc może być wyjątkowym okresem pełnym radości, ale i troski – również tej zwierzęcej.


Źródło: materiały prasowe Mars Petcare

5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *