2 miesięczny szczeniak – co powinien umieć? Ile razy dziennie powinien jeść?

0
2 miesieczny szczeniak

2-miesięczny szczeniak jest bardzo uroczym, ale i także bardzo wymagającym towarzyszem życia. W tym wieku piesek intensywnie poznaje świat wokoło i dopiero zaczyna naukę podstawowych zasad panujących w domu. Co powinien umieć? Ile razy dziennie powinien jeść 2-miesięczny szczeniak? Jak długo powinien spać? Podpowiadamy w artykule.

Pierwsze 2. miesiące życia szczeniaka – jak rozwija się piesek?

  1. miesiąc (8. tydzień) to bardzo ważny okres w życiu szczeniaka. To właśnie wtedy większość piesków trafia do swojego nowego domu, a jednocześnie, jest to jeszcze okres wzmożonej lękliwości [1, 2].

2-miesięczny szczeniak [1, 2]:  

  • boi się nowych doświadczeń, a jednocześnie, jest bardzo podatny na pozytywne doświadczenia;
  • jest bardzo niezdarny;
  • ma mięciutką sierść typu baby hair;
  • musi bardzo często załatwiać swoje potrzeby;
  • nie potrafi długo utrzymać skupienia.

Co powinien umieć 2-miesięczny szczeniak?

2-miesięczny szczeniak dopiero zaczyna naukę podstawowych zachowań i zasad panujących w domu. Na tym etapie piesek powinien [1-3]:

  • brać udział w krótkich sesjach szkoleniowych (5-10 minutowych);
  • poznawać podstawowe komendy (np. siad);
  • poznawać podstawowe zasady panujące w domu;
  • rozpocząć naukę czystości w nowym domu;
  • uczyć się rozpoznawania swojego imienia i na nie reagować.

Sprawdź: Nauka czystości szczeniaka – jak przebiega? Od czego zacząć? >>

Żywienie szczeniaka – ile razy dziennie powinien jeść?

2-miesięczny szczeniak powinien jeść przynajmniej 4 posiłki dziennie [4]. Dopiero około 16. tygodnia życia będzie można przestawić pieska na jedzenie 3 razy dziennie, a około 6. miesięcy – dwa razy dziennie [7]. Wskazane są niewielkie porcje dobrze zbilansowanego pożywienia, którego skład został opracowany specjalnie z myślą o szczeniętach. Bardzo ważne jest także kontrolowanie wydawania smakołyków. Pamiętajmy również, że duże rasy mają inne wymagania żywieniowe niż rasy małe [5].

Karma dla 2-miesięcznego szczeniaka powinna być dobrze opracowana i odżywcza, jakości premium. Jeśli nasz piesek od małego przejawia objawy alergii lub wrażliwego żołądka, wskazana jest karma dla psów ze specjalnymi potrzebami dietetycznymi [5]. W sytuacji jakichkolwiek wątpliwości związanych z karmieniem szczeniaka należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii lub hodowcy, od którego mamy pieska. Dodatkowo możemy skorzystać z recenzji i rankingów karm dla zwierząt, takich jak np. Karmopedia.

Jak wygląda harmonogram dnia 2-miesięcznego szczeniaka?

Po tym jak 2-miesięczny szczeniak trafi do nowego domu, warto przyzwyczajać go do pewnych rutyn. Harmonogram dnia pieska powinien obejmować czas na sen, jedzenie, naukę, zabawę i załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych.

Oto przykładowy plan dnia 2-miesięcznego szczenięcia, godziny są oczywiście orientacyjne [6, 7]:

~ 6:00 – 8:00 – pobudka, a po niej od razu spacer na załatwienie potrzeb, zanim szczeniak zdąży się załatwić na podłogę lub w pobliżu legowiska

Podczas pierwszego spaceru w ciągu dnia warto wchodzić w interakcję z pieskiem i aktywizować go. Po powrocie do domu należy podać pierwszy posiłek dnia, a po nim, przed pójściem na drzemkę, konieczny jest znowu króciutki spacer na załatwienie potrzeb.

~ 8:00 – 11:00 – drzemka

~11:00 – 13:00 – spacer połączony z krótką sesją nauki i zabawy, drugi posiłek w ciągu dnia, a po nim krótki spacer na załatwienie potrzeb

~13:00 – 16:00 – drzemka

~16:00 – 18:00 – spacer, połączony z krótką sesją nauki i zabawy i/lub socjalizacją, trzeci posiłek, a po nim króciutki spacer na załatwienie potrzeb

~18:00 – 20:00 – drzemka

~20:00 – 21:00 – spacer

Podczas wieczornych spacerów należy postawić na spokojne zabawy, które wyciszą pieska przed wieczorem. Jak najbardziej wskazane jest głaskanie, drapanie i przytulanie szczeniaka, a także wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, np. czyszczenie uszu.

~21:00 – 22:00 – czwarty posiłek i po nim ostatni spacer przed snem na załatwienie potrzeb

~22:0006:00 – sen (niektóre szczenięta przesypiają całą noc, inne będą potrzebować krótkiego spaceru na załatwienie potrzeb po około 5 godzinach snu)

O czym pamiętać?

  • 2-miesięczny szczeniak powinien być regularnie wyprowadzany na zewnątrz, co 2-4 godziny, a dodatkowo także: po przebudzeniu, po piciu, po jedzeniu, po sesji treningowej, po stresujacym wydarzeniu, przed pójściem spać i po każdej zabawie [6];
  • 2-miesięczne szczenięta śpią nawet 16-20 godzin dziennie [6, 7], dlatego w harmonogramie dnia pieska należy uwzględnić odpowiednią ilość drzemek. Nie należy mu także przeszkadzać, gdy odpoczywa;
  • jeśli 2-miesięczny szczeniak nie przesypia całej nocy, należy ustawić sobie budzik, np. około 2-3 w nocy i zabrać pieska na króciutki spacer na siku. Uzbrójmy się w cierpliwość – czas wstrzymywania moczu będzie się wydłużać wraz z wiekiem szczenięcia i wstawanie w nocy przejdzie wkrótce do historii. Finalnie szczenię będzie w stanie przesypiać w nocy około 8 godzin, standardowo dzieje się tak około 16. tygodnia życia [7], ale niektóre szczenięta przesypiają od razu całą noc spokojnie.

Sprawdź też:

Autor: Alicja Hudzik | Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcia główne: Canva.com | Aktualizacja: 24.08.2024 r.

Źródła:

[1] https://www.akc.org/expert-advice/training/puppy-growth-timeline-transitions-puppyhood [Dostęp: 22.08.2024 r.] [2] https://www.thekennelclub.org.uk/dog-breeding/first-time-breeders/the-first-eight-weeks-of-your-puppies-life [Dostęp: 22.08.2024 r.] [3]

https://www.akc.org/expert-advice/training/teach-your-puppy-these-5-basic-commands [Dostęp: 22.08.2024 r.] [4]

https://www.akc.org/expert-advice/health/puppy-feeding-fundamentals [Dostęp: 22.08.2024 r.] [5]

https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/choosing-right-dog-food [Dostęp: 22.08.2024 r.] [6]

https://www.akc.org/expert-advice/training/setting-schedules-and-developing-a-routine-for-your-new-puppy [Dostęp: 22.08.2024 r.] [7]

https://zigzag.dog/blog/new-puppy/getting-your-puppy/ideal-puppy-training-routine [Dostęp: 22.08.2024 r.]

Oceń post

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *