Psi Fitness – jak zacząć ćwiczyć z psem i dlaczego warto?

0
Psi Fitness

Psi fitness to wszechstronny trening z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego FitPaws. Jakie przynosi korzyści, czy jest dla każdego psa, jak się przygotować do ćwiczeń i od czego zacząć zapytaliśmy Alinę Olejniczak, właścicielkę Psiłowni w Bydgoszczy. Zapraszamy do lektury!

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Jakie są korzyści z ćwiczeń wykonywanych wspólnie z naszym czworonogiem?

Z mojego punktu widzenia – same korzyści. Zaczynając od mądrze spędzonego czasu wspólnie z psem, poprzez dbanie o jego kondycję psychiczną i fizyczną, kończąc na wzmocnieniu więzi człowieka ze zwierzęciem. Zajęcia prowadzone są na pozytywnym wzmocnieniu, często wykorzystujemy do wprowadzenia nowych umiejętności kliker, którego cudownych właściwości nikomu nie trzeba tłumaczyć.

Psy często są nagradzane przez przewodnika, co w efekcie przynosi większe zaufanie i bardzo pozytywne skojarzenia. Inną kwestią jest sam przewodnik, którego radość z wykonania trudnej technicznie „sztuczki” jest zdecydowanie większa niż przy standardowym posłuszeństwie. Pies w atmosferze „och ach jesteś mistrzem” szybciej i efektywniej zapamiętuje nowości, niż przy suchym traktowaniu go.

Podczas psiego fitnessu uczymy się psa, a on nas. Skupiamy się na każdym jego ruchu, co pomaga w codziennym życiu szybciej zareagować na sygnały, które nam wysyła. Łatwiej nam przychodzi wyczucie emocji i wiemy kiedy powinniśmy zrobić sobie przerwę.

Oczywistą korzyścią, poza szlifowaniem relacji i pracą nad psychiką psa, jest pielęgnowanie jego kondycji fizycznej. Wzmacniamy mięśnie głębokie, rozciągamy, pracujemy nad koordynacją i propriocepcją (świadomością gdzie w przestrzeni znajdują się części ciała).

Początek tygodnia standardowo witamy z piękną weimarką Demą i genialnym Killerem ;)Praca z takimi ludzko-psimi parami to sama przyjemność!

Publiée par Psiłownia – fitness i rehabilitacja psów sur Lundi 20 mars 2017

Różnorodność ćwiczeń i urządzeń pozwala pokonywać strach i stres w nowych i nietypowych sytuacjach. Zwiększona świadomość ciała pomaga psu prawidłowo obciążać kończyny, dzięki czemu będzie mniej narażony na kontuzje w życiu codziennym. Ćwiczenia rozciągające i wzmacnianie mięśni szkieletowych zmniejszają ryzyko wystąpienia schorzeń kręgosłupa i kończyn.

W dzisiejszych czasach aktywność fizyczna psów ogranicza się często do szybkich spacerów wokół bloku, a należy pamiętać, że podobnie jak u ludzi brak ruchu jest pierwszym krokiem do chorób cywilizacyjnych. Coraz więcej psów cierpi na schorzenia jeszcze do niedawna będące domeną ludzi, takie jak otyłość, cukrzyca, nadmiar stresu.

Powodują one, ze nasi psi przyjaciele są z nami znacznie krócej, niż by mogli. Aktywne ale z rozsądkiem utrzymanie zwierzęcia w kondycji powinno stać na pierwszym miejscu dla właścicieli, aby móc cieszyć się jak najdłużej ze wspólnych chwil.

Fitness z psem działa wielotorowo na organizm czworonoga – aktywuje i rozbudowuje wszystkie mięśnie szkieletowe, wzmacnia propriocepcję (czucie głębokie – przyp. aut.), koordynację i poprawia kondycję. Kontakt z różnymi podłożami pobudza układ nerwowy.

Po co psu fitness?

  • Powszechne zastosowanie w sportach kynologicznych
  • Poprawa jakość życia codziennego „nakolanników”
  • Wzmocnienie mięśni szkieletowych
  • Poprawa świadomości ciała – ograniczenie kontuzji
  • Nauka pracy w kontrolowanym stresie
  • Stymulacja umysłowa

Po co opiekunowi fitness z psem?

  • Świetna zabawa!
  • Pogłębienie więzi z psem
  • Poznanie zachowań i reakcji psiego towarzysza
  • Praca nad podstawowym posłuszeństwem
  • Skupienie psa na przewodniku

Psiłownia

Zastanawiacie się jak wyglądają zajęcia w Psiłownia – fitness i rehabilitacja psów ? Dla każdego psa proponujemy indywidualne treningi dostosowane do potrzeb, kondycji i możliwości pupila. Głównym założeniem są ćwiczenia na profesjonalnym sprzęcie, między innymi na piłkach FitPaws. Każdy trening jest starannie przemyślany i każde zajęcia wyglądają inaczej – tym nie da się znudzić! FitnessDog jest to aktywność w Polsce jeszcze mało popularna, jednak każdy, kto choć raz spróbuje będzie chciał więcej. Podczas sesji wzmacniamy więź ze swoim pupilem i poprawiamy skupienie na przewodniku. Wpływ na psie ciało jest nieoceniony – poprawia się koordynacja, wzmacniają się mięśnie. Zapraszamy na zajęcia!

Publiée par Psiłownia – fitness i rehabilitacja psów sur Vendredi 4 novembre 2016

 

Czy każdy pies może wykonywać ćwiczenia fitness?

Ćwiczenia fitness dog opierają się w dużej mierze na tych wykorzystywanych w rehabilitacji ruchowej psów. Są one odpowiednio utrudniane i urozmaicane, a przy rozwiniętej wyobraźni opiekuna/trenera będzie ich nieskończenie wiele. To właśnie pozwala na treningi, które nigdy się nie znudzą ani nam, ani naszemu psu.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy pies będzie w stanie wykonać każde ćwiczenie. Ogranicza nas psia fizjologia, a przede wszystkim anatomia – jamnik inaczej będzie pracował od owczarka, czy bordera. Intensywność, rodzaj ćwiczeń i ich częstotliwość zależą od wielu czynników. U większości naszych psów z powodzeniem można wprowadzić elementy psiego fitnessu.

Taka aktywność sprawdzi się idealnie u psów nadaktywnych, celem ich wyciszenia, u psów wycofanych (nabiorą zaufania do przewodnika), u tych z niedomaganiami układu ruchu, z nadwagą, a także tych całkowicie bezproblemowych jako świetna zabawa dla nich i ich opiekunów.

Fitness sprawdzi się zarówno u szczeniąt, psów dorosłych jak i psich seniorów. Okres szczenięcy powinien obfitować w naukę świadomości ciała psa. Stymulowany od szczenięcia pies będzie mniej kontuzyjny i bardziej pewny siebie. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów mających w przyszłości zostać sportowcami lub psami pracującymi.

Różnego rodzaju podłoża, które maluch pozna (zwłaszcza niestabilne i o zróżnicowanej fakturze) oraz nauczenie pracy na różnorodnym sprzęcie wprowadzi malucha w skomplikowany świat pracy nad kondycją fizyczną. Wprowadzanie łatwych ćwiczeń fizycznych pobudzających propriocepcję, zwiększających gibkość i symetrycznie rozwijających układ ruchu w przyszłości zaowocuje zdrowym psem.

Kontynuacja tej nauki zaowocuje długim życiem w zdrowiu. Psi staruszkowie podobnie jak ludzie potrzebują bodźców, aby nie popaść w depresję, zapewnienie im jak najdłużej możliwości pracy z nami da im radość na jesień życia! Mądrze dobrany trening pozwoli schudnąć, rozbudować masę mięśniową, wzmocnić mięśnie głębokie utrzymujące sylwetkę, będzie w przyszłości zapobiegał kontuzjom.

Jak się przygotować do ćwiczeń i od czego zacząć?

Ćwiczenia najlepiej zacząć od wizyty u doświadczonego trenerazoofizjoterapeuty lub weterynarza. Specjalista powinien znać anatomię i fizjologię wysiłku, a co za tym idzie pomoże nam dobrać plan treningowy indywidualnie do możliwości naszego psiego przyjaciela. Jest to bardzo ważne w dobie mody na fitness dog.

Wielu właścicieli na własną rękę podejmuje ćwiczenia bez znajomości ich podstaw i wcześniejszego przebadania psa. Fitness Dog jest bardzo wymagającym fizycznie sportem, dlatego nie można pozwolić sobie na błędy – mogą się one odbić ciężkimi kontuzjami, czy choćby zniechęceniem psa do pracy z nami.

Specjaliści przebadają psa pod kątem schorzeń układu ruchu i wykluczą wszelkie przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń. Może się tak zdarzyć, że pozornie zdrowy pies ma różnego rodzaju niedostatki, których znajomość pozwoli na dopasowanie ćwiczeń. Inaczej bowiem podchodzi się do zwierząt z problemami np. w obrębie stawów biodrowych, a inaczej do schorzeń kręgosłupa.

Zapraszam do nowego miejsca dla wszystkich psich opiekunów! Zajecia fitnessdog, kinezyterapia, wykłady i spotkania teoretyczne przy kawie!

Publiée par Psiłownia – fitness i rehabilitacja psów sur Jeudi 3 novembre 2016

Kiedy mamy już zielone światło do treningów odwiedzamy trenera – to jemu powierzamy koniec, końców zdrowie naszego psa. Wspólnie z nim opracowujemy plan treningowy, omawiamy co chcielibyśmy uzyskać poprzez fitenss dog, jakie mamy oczekiwania itd. Jako że każdy pies jest inny – każdy taki plan również powinien być inny, a co za tym idzie idealnie dopasowany do możliwości wydolnościowych, anatomicznych, fizjologicznych, jak również predyspozycji psychicznych naszego psa.

Psi fitness – ćwiczenia wprowadzające

Ja w swojej pracy zaczynam zwykle od prostych ćwiczeń wprowadzających psa w „świat czterech łap”. Pokazuję zwierzęciu, że każda kończyna to odrębny byt, z którego można autonomicznie korzystać. Przydaje się to w późniejszych etapach pracy – świadomy ciała pies lepiej poradzi sobie w trudniejszych technicznie zadaniach i będzie narażony na mniejszą ilość kontuzji.

W początkowej fazie należy skupić się na wzmacnianiu mięśni poprzez proste ćwiczenia, wymagając precyzji i symetrii ich wykonywania. Wprowadzanie na psa na piłki rehabilitacyjne to tak naprawdę ostatni etap treningu, niestety bardzo często właściciele zaczynają od niego. Nieprzygotowane na takie obciążenie mięśnie nie utrzymują odpowiednio stawów kręgosłupa i kończyn, co prowadzić może do wielu problemów (niewidocznych od razu, dających objawy w późniejszym czasie).

Warto też nauczyć psa podstawowych komend, takich jak choćby zmiany pozycji, wchodzenie łapami na różne przedmioty (przednimi, tylnymi, każdą osobno, bokiem i co nam jeszcze przyjdzie do głowy), kręcenie się itd. Na początek, jeżeli chcemy pracować w domu i na spacerach bez problemu wystarczą nam domowe sprzęty, dopiero kiedy pies wzmocni mięśnie i nauczy się korzystać świadomie ze swojego ciała wprowadźmy pracę np. na piłkach typu orzeszek.

Ważnym aspektem każdego treningu, nie tylko fitessowego, jest podzielenie go każdorazowo na 3 etapy: rozgrzewkę, trening zasadniczy, gdzie wyróżnić możemy elementy sensoryczne, naukę świadomości ciała i wzmocnienie mięśni oraz na koniec tzw. cool down.

Zacznijmy więc przygodę z psim fitnessem od zastanowienia się co chcemy osiągnąć poprzez trening tego rodzaju i opracujmy odpowiedni plan działania ;]

Psiłownia – fitness i rehabilitacja psów

ul. Osada 23, 85-351 Bydgoszcz
tel. 514 040 832
.

 

.

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie główne: pixabay.com; Logo: Psiłownia – fitness i rehabilitacja psów
5/5 - (6 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *