Książki o psach: lista 10 lektur, które warto przeczytać

14
Książki o psach

Książki o psach są ważne dla opiekunów tych zwierząt. Poza dużą dawką wiedzy, przynoszą też wiele emocji i wzruszeń. Jakie książki o psach warto przeczytać nie tylko w 2023 roku? Sprawdź naszą listę!

10 książek o psach

 

1. Tajemnice psiego umysłu, Stanley Coren

Większość wielbicieli psów traktuje swoich czworonożnych przyjaciół jak członków rodziny, a co za tym idzie, uważa, że psy czują, rozumieją i myślą, tak jak ludzie. Podobnie sądzi profesor psychologii Stanley Coren. Autor odpowiada na wiele nurtujących pytań dotyczących słuchu, węchu, czucia, smaku, a także osobowości, świadomości i umiejętności psów. Opowiada o tym, przytaczając wiele ciekawych anegdot, przedstawia wyniki swoich badań, często mówi o zachowaniach swoich własnych podopiecznych.

2. Jak rozmawiać z psem, Stanley Coren

Profesor Stanley Coren jest wykładowcą psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, autor The Left-Hander Syndrom, Inteligencja psów, Sleep Thieves, What Do Dogs Know?, Dlaczego kochamy psy? Prowadzi własny program telewizyjny Good Dog! Mieszka w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej, w Kanadzie. Opierając się na poważnych badaniach nad zachowaniem zwierząt, (…)a także na latach własnych doświadczeń, Coren dowodzi, że przeciętny pies domowy jest w stanie rozumieć ludzką mowę na poziomie dwuletniego dziecka. Wprawdzie rozmowy na poziomie Lassie, wykreowane przez hollywoodzką fabrykę snów możemy odłożyć między bajki, ale dzięki Corenowi przekonujemy się, że prawdziwe porozumiewanie się z psami, daleko wykraczające poza ramy wydawania i słuchania komend, jest możliwe. Coren zajmuje się nie tylko słowami, dźwiękami, działaniami i znakami, jakimi my możemy przekazywać psom rozmaite komunikaty, ale także opisuje znaki i komunikaty, jakie one wysyłają do nas. Łatwe do zastosowania sposoby, dzięki którym my, ludzie możemy naśladować język, w jakim psy porozumiewają się miedzy sobą, sugestywne rysunki, objaśniające subtelności mowy ciała, oraz podręczny słowniczek i rozmówki w pieskim, czynią z tej książki niezastąpiony podręcznik dla miłośników psów, dzięki któremu będą mogli nawiązać prawdziwy, głęboki kontakt ze swoimi ulubieńcami.

3. Sygnały uspakajające. Jak psy unikają konfliktów, Rugaas Turid

Mój pies jest tak mądry, że tylko mówić nie umie – jakże często zdanie to pada z ust ludzi, którym wydaje się, że doskonale znają swojego pupila.Tymczasem nic bardziej błędnego – nasz pies mówi! Wprawdzie nie w znaczeniu werbalnym, za to posiada wrodzona umiejętność posługiwania się rozwiniętym systemem sygnałów mowy ciała. Za ich pomocą komunikuje się nie tylko z innymi psami, ale również z istotami spoza swojego gatunku. Znajomość sygnałów uspokajających, jak je nazwa a Turid, ułatwi nam wzajemne zrozumienie, nie tylko na placu szkoleniowym, ale przede wszystkim w życiu codziennym. Pozwoli nam poznać pasjonujący świat psów. Dzięki ludziom takim jak Turid Rugaas zaczynamy w prawdziwy sposób komunikować się z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Tradycyjne metody tresury opierające się na stosowaniu siły i wymuszaniu podporządkowania się naszej woli, ustępują dziś miejsca metodom pozytywnym, polegającym na współpracy z psem, wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Jedno jest pewne. Po przeczytaniu tej książki już nigdy nie spojrzymy na psa w ten sam sposób, co do tej pory.

Zobacz też: 10 sygnałów uspokajających u psów, które warto znać

4. Pies, który kochał zbyt mocno, Dodman Nicholas

„Pies, który kochał zbyt mocno” to nowatorski poradnik z zakresu psychologii psa. Książka w przystępny sposób ukazuje problemy dotyczące zaskakujących często zachowań, z jakimi mogą spotkać się właściciele psów. Co zrobić, gdy pies rzuca się z zębami na dzwoniący telefon? Jak pomóc psu, który boi się czwartków? Dlaczego niektóre psy obsesyjnie polują na własny ogon? Niektóre z tych zachowań mogą wynikać z błędów wychowawczych popełnionych przez właściciela, a inne z nich mają podłoże psychiczne. W książce znajdziemy również wiele cennych rad na temat postępowania z psami dominującymi i agresywnymi oraz panowania nad ich niepożądanymi zachowaniami. Analizując różnego typu agresywne zachowania, autor docieka do ich źródeł i pokazuje odpowiednie metody pracy z psem. Skuteczne może okazać się odpowiednie szkolenie i wychowanie. Czasem niezbędna jest porada doradcy behawioralnego czy lekarza weterynarii – specjalisty zachowań zwierząt. Dr Dodman w swoim nowatorskim podejściu do diagnozowania i leczenia zaburzeń zachowań u psów, uzupełnia w uzasadnionych przypadkach działanie psychologiczne środkami farmakologicznymi, wskazując różne możliwości niesienia pomocy naszym ulubieńcom.

5. Okiem psa, Fisher John

Ta z humorem napisana książka jest pierwszym na polskim rynku wydawniczym poradnikiem psychologii psa. Autor omawia w niej błędy wychowawcze powszechnie popełniane przez właścicieli psów, oraz radzi, jak ich unikać.

6. Zapomniany język psów. Jak zrozumieć najlepszego przyjaciela człowieka, Fennell Jan

Kierując się przede wszystkim zrozumieniem języka, jakim posługują się wilki i psy w stadzie, autorka opracowała własną metodę rozwiązywania problemów pojawiających się często między psem i jego opiekunami. Jej metoda w zasadzie sprowadza się do podstawowych, ale niestety zapomnianych prawd – przywróćmy psom poczucie przynależności do stada, pokażmy im, gdzie w hierarchii stada jest ich miejsce. Z książki dowiemy się, jak Jan dawała sobie radę w konkretnych przypadkach, kiedy okazywało się, że psy widzą świat inaczej niż spodziewamy się tego my – ich właściciele.

7. Szczenię doskonałe, Bailey Gwen

Szczenię doskonałe jest książką dla tych, którzy już mają, lub dopiero zamierzają nabyć szczenię, i chcą je wychować na szczęśliwego i zawsze dobrze zachowującego się psa. Opierając się na najnowszych badaniach, autorka dowodzi, że o wiele skuteczniejsze jest zapobieganie problemom niż walka z nimi. Zastosuj się do porad Gwen Bailey, a skończą się twoje problemy z pogryzionymi butami, ciągnięciem za smycz czy agresywnym zachowaniem twojego psa. Ta książka to pozycja klasyczna, dzięki której wychowano całe pokolenia doskonałych szczeniąt. Podczas zajęć psiego przedszkola, które prowadzę, stosuję wiele zawartych w niej rad i mogę potwierdzić, że od opublikowania pierwszego wydania są one nadal aktualne. Tak właśnie dzieje się z naprawdę dobrymi książkami. Polecam szczerze ten poradnik zarówno właścicielom szczeniąt, jak i trenerom.

8. Pies i człowiek. Jak żyć zgodnie pod jednym dachem, Jean Donaldson

Najbardziej prowokująca i zarazem inspirująca książka na temat zachowań psów i ich szkolenia. Tysiące psów uznaje się za beztalencia tylko dlatego, że nie chciały, lub nie potrafiły nauczyć się poleceń właścicieli. O niektórych mówi się nawet, że są niezrównoważone psychicznie, a orzeka się to na podstawie zachowań, które przecież nakazuje im ich psia natura! Szczekanie, gryzienie, obwąchiwanie i obskakiwanie ludzi, a nawet walki z innymi psami, to dla naszych czworonożnych przyjaciół zachowania równie naturalne, jak merdanie ogonem czy zakopywanie kości. Zadaniem człowieka jest ułożenie psa i takie wpłynięcie na jego zachowania, aby nie przeszkadzały one ludziom, i były możliwe do zaakceptowania w naszej kulturze. Niestety, pies postępujący zgodnie z zasadami właściwymi jego gatunkowi, często popada w konflikt z normami ustanowionymi przez ludzi. Nie czyniąc więc w jego mniemaniu niczego złego, naraża się na niezrozumienie, odrzucenie, a nawet i fizyczną przemoc ze strony człowieka. Trudno chyba o bardziej dramatyczny przykład „zderzenia kultur”!

9. Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem, Patricia McConnell

Pies jest mistrzem w dostrzeganiu naszych nawet najdrobniejszych ruchów i zachowań i odbiera on każdy z nich jako ważny i posiadający swoje znaczenie. Tym niezwykle ważnym i mądrym stwierdzeniem Patricia McConnell rozpoczyna swoją książkę. Uświadamiając sobie tę prawdę, zaczynamy dostrzegać oczywisty sens każdej z porad autorki dotyczących komunikacji z psem. W książce DRUGI KONIEC SMYCZY autorka uświadamia nam, że niektóre nasze zachowania mogą być zinterpretowane przez psa zupełnie inaczej niż przez nas. Na przykład, nasze serdeczne uściski z bliską osobą, przez psa mogą być odczytane jako zachowanie agresywne i może on odczuwać w takiej sytuacji niepokój. Jak więc znaleźć wspólny język? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Często wystarczy bardzo niewielka zmiana w tonie głosu czy w naszej postawie, aby pies zaczął rozumieć nasze polecenia, tak, jakbyśmy tego chcieli. Patricia podaje proste wskazówki, które pomogą nam nakłonić psa do pożądanego zachowania. Na przykład, najlepszym sposobem ma powstrzymanie psa od nachalnych zachowań, którymi usiłuje on zwrócić na siebie naszą uwagę, jest po prostu odwrócenie wzroku i nie nawiązywanie kontaktu dopóki zachowuje się niewłaściwie. Książka będzie niezwykle cenną pomocą dla każdego, kto pragnie nawiązać z psem prawdziwą, silną więź opartą nie tylko na emocjach, ale także na wzajemnym, dobrym zrozumieniu.

10. Dominacja u psów. Prawda czy mit, Barry Eaton

Dr Ian Dunbar: “Dominacja u psów – prawda czy mit” to mała książka o wielkim przesłaniu. Bez zbędnych słów Barry Eaton obala mit dominacji oraz wynikający z niego przewrotny program obniżania statusu psa w rodzinie, który nie jest niczym innym jak nieuzasadnionym uprzykrzaniem życia psów przez właścicieli. Prof. Ray Coppinger: Najskuteczniej uczymy się poprzez kwestionowanie starych teorii. Ta książka bez wątpienia to robi. Jean Donaldson: Dziękuję za umożliwienie mi przeczytania tej fantastycznej książki. Teoria dominacji, tak silnie utrwaliła się w świadomości społecznej tylko przez sam fakt, że została powielona w olbrzymiej ilości książek, że próby wykorzenienia jej czasem przypominają walkę z wiatrakami. Turid Rugaas: Ogromne gratulacje! W końcu doczekaliśmy się małej i prostej książki na bardzo ważny i bardzo źle interpretowany przez szkoleniowców temat.

Książki o psach. Podsumowanie

Książki o psach to nie tylko rozrywka. To także sposób na poszerzenie wiedzy na temat zachowania psów, ich potrzeb i zdrowia. Wielu autorów sięga po realistyczne opisy, które pomagają nam lepiej zrozumieć naszych czworonogich przyjaciół. Dzięki temu literatura staje się również narzędziem edukacyjnym, który pozwala nam zbliżyć się do psiego świata.

Zobacz też: Filmy o psach, które warto obejrzeć

Jaka jest Twoja ulubiona książka o psach? Napisz w komentarzu!

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Autor: www.psiPARK.pl | Zdjęcie: pixabay.com
5/5 - (4 {głos/głosy})
Komentarze 14
Książki o psach: lista 10 lektur, które warto przeczytać
  1. Emil G.

    Teorie z nr 6 zostały już dawno obalone. Polecam książkę Johna Bradshaw’a „zrozumieć psa”. Książka w naukowi sposób rozprawia się z teorią dominacji. Pokazuje różnice między badaniami nad wilkami, wilkami z zoo, dzikimi psami itd.

  2. Azorkowy Zwierzyniec

    Ja polecam książkę Aleksandry Cherek ,,Pies. Wychowanie i pielęgnacja”.

    • psiPARK.pl

      Znamy i lubimy, opisywaliśmy ją w serwisie psipark.pl!

  3. Sakuya

    Dziękuję za tą rozpiskę! Część czytałam i polecam z całego serca a resztę muszę nadrobić <3 Polecam też książki Pani Zofii Mrzewińskiej 🙂

  4. raspberry

    A jeśli chodzi o fabułę to polecam książkę „Był sobie szczeniak Ellie” <3

  5. Magda od Miszy

    2016 rok, XXI wiek, doba Internetu i powszechnie dostępnych informacji a ktoś mając do wyboru Adama Miklosiego, Zofię Mrzewińską, Horowitz poleca Fennell i Fishera. Ja chyba śnię jakiś koszmar.

      • Anna

        Wpis został dodany 15 listopada 2016, więc tak 2016 rok…
        Serio, Fennell i jej teorie o tym jak każdy problem z psem można rozwiązać udając, że się je z jego miski zanim on ją dostanie? 🙂

        • psiPARK.pl

          Kiedyś przeczytaliśmy mądrą rzecz. Chcąc dowiedzieć się, jak szkolić i wychować psa, warto przeczytać różnorodne książki, nawet te, z którymi się nie zgadzamy. To pozwala zdobyć szeroką perspektywę. Powinny to być książki pokazujące różne podejście do szkolenia, napisane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Pomoże nam to zrozumieć różne metody szkoleniowe i skupić się na tym, co jest najlepsze dla nas i dla naszego psa.

  6. kalinka

    No to zabraknie 2017 roku żebym przeczytała to wszystko co zaplanowałam 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *