Wychowanie szczeniaka – 5 najważniejszych zasad

0
wychowanie szczeniaka, szczeniak jak wychować, poradnik jak wychować szczeniaka, szczeniak wychowanie

Dobre wychowanie szczeniaka to jedno z najważniejszych zadań, przed którymi staje każdy nowy właściciel psa. Od tego  zależy, czy pies odnajdzie się dobrze w różnych życiowych sytuacjach, zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych. Jakie zasady należy bezwzględnie wprowadzić w życie szczeniaka? Jak wychować psa, aby zapewnić szczęśliwe życie jemu i sobie? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Wychowanie szczeniaka. Zasada nr 1 – konsekwencja

Każdy kto przygotowując się do nowej roli opiekuna psa czyta poradniki „Jak wychować szczeniaka” czy też książki poświęcone tematyce szkolenia psów, z pewnością zauważył, że szkoleniowcy największy nacisk kładą na konsekwencję. Konsekwentne podejście jest konieczne, aby pies zrozumiał, czego się od niego oczekuje i przejawiał zawsze zachowania, które są pożądane. Reguły powinny być jasne i zawsze takie same, niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu, w gościach, czy na wakacjach. Należy zadbać o to, aby każdy z domowników ich przestrzegał. W przeciwnym wypadku pupil może zacząć testować nasze granice, a w najgorszym razie – może nawet nas sobie podporządkować!

Zasada nr 2 – metody pozytywne

Podczas wychowywania szczeniaka możemy skorzystać z wielu różnych metod. Najbardziej polecany przez ekspertów jest trening ze wzmocnieniem pozytywnym [1-3], czyli metoda polegająca na nagradzaniu psa za rzeczy, które robi dobrze. Nagrodzić pupila możemy nie tylko poprzez wydanie mu smakołyka, ale także poprzez inne cenne w jego mniemaniu rzeczy lub działania. Niektórym psom będzie zależeć na piłce lub słownej pochwale, inne będą wykonywać komendy ze skupieniem po to, aby po zakończonym treningu móc po prostu poszarpać się ze swoim opiekunem szarpakiem. W każdym z tych przypadków pies będzie podchodził do szkolenia pozytywnie, a częstotliwość występowania pożądanych zachowań będzie się stale zwiększać.

Szczeniak, wychowanie. Zasada nr 3 – rutyny

W wychowywaniu szczeniaka bardzo ważne są codzienne rutyny. Dotyczy to zarówno stosowania za każdym razem takich samych komend, jak i wydawania codziennych posiłków, wychodzenia na spacer, odpoczynku czy też zabawy, jak przystało na szczeniaka. Jak wychować psa w sposób harmonijny? Dzień powinien się zaczynać od porannego spaceru, na którym pies może się wyszaleć, a gdy pupil już się wybiega, warto wykorzystać poranek na krótki trening.

Po porannym spacerze powinno się odbyć karmienie, następnie warto przyzwyczajać psa do odpoczynku o stałych porach, najczęściej dopasowanych do godzin pracy domowników. W godzinach popołudniowych ma zwykle miejsce najważniejsze wydarzenie dnia w mniemaniu psa, czyli powrót właściciela z pracy. To kolejna okazja na spacer, sesję szkoleniową czy też połączenie nauki z zabawą. Po tych aktywnościach nadchodzi czas na relaks i wyciszenie, możemy zatem podać psu posiłek i zachęcić go do odpoczynku na swoim legowisku.

Ostatni spacer dnia w przypadku dorosłego psa ma miejsce wieczorem. Zazwyczaj jest on znacznie krótszy od dwóch poprzednich i służy przede wszystkim załatwieniu swoich potrzeb przed snem. Oczywiście w przypadku szczeniąt liczba spacerów powinna być większa – młody psiak załatwia swoje potrzeby co około 2-4 godziny [4].

Zasada nr 4 – cierpliwość i stopniowe zwiększanie intensywności treningów

Na początkowych etapach wychowywania szczeniaka starajmy się, aby ktoś był często w domu i szczenię nie pozostawało samo zbyt długo. Czas zostawania w domu samemu należy stopniowo wydłużać, wtedy pies potraktuje to jako zwykłą rutynę, a nie przykrą konieczność, będzie się czuł bezpiecznie i unikniemy zniszczeń w domu czy też hałasowania pod naszą nieobecność. Ta sama zasada tyczy się treningów i nauki posłuszeństwa szczeniaka. Wychowanie psa wymaga cierpliwości i stopniowego zwiększania trudności podczas szkoleń. A gdy widzimy, że psiak sobie nie radzi, cofnijmy się o krok wstecz i wykonajmy więcej powtórzeń tego etapu, na którym pupil czuł się komfortowo.

Szczeniak, wychowanie. Zasada nr 5 – socjalizacja

Bardzo ważnym elementem wychowania szczeniaka jest socjalizacja, czyli wprowadzanie psa w różne sytuacje i do różnych środowisk. Przykłady sytuacji, do których warto stopniowo przyzwyczajać psa, znajdziemy w prawie każdym poradniku Jak wychować szczeniaka. Można tutaj wymienić między innymi:

  • ćwiczenie komend w terenie;
  • ekspozycję na hałas miejski;
  • ekspozycję na hałas, jaki wydaje odkurzacz lub suszarka do włosów;
  • jazdę samochodem;
  • kontakt z innymi ludźmi, w różnym wieku, o różnej płci i odmiennym wyglądzie;
  • kontakt z hulajnogami i rowerami na trasach spacerowych;
  • poruszanie się komunikacją miejską;
  • poznawanie różnych podłoży (np. piasku, drewna, trawy);
  • poznawanie różnych pojazdów;
  • przyzwyczajenie do grzmotów piorunów w czasie burzy;
  • spokojne przebywanie w restauracji;
  • zabawy z innymi psami (wskazane jest, żeby były to psy dorosłe, o zrównoważonym charakterze, dobrze socjalizowane i cierpliwe wobec szczeniąt).

Z im więcej tego typu zjawiskami zapoznamy psa na spokojnie, tym większe będą szanse że nawet w przypadku nieprzewidzianej sytuacji będzie się on czuł pewnie i zachowa się zgodnie z oczekiwaniami. Zobacz też: Socializacja psa. Złota dwunastka Margaret Hughes >>

wychowanie szczeniaka, szczeniak jak wychować, poradnik jak wychować szczeniaka, szczeniak wychowanie

Bardzo ważnym elementem wychowania szczeniaka jest socjalizacja, czyli wprowadzanie psa w różne sytuacje i do różnych środowisk. Na zdjęciu Orion, fot. Alicja Hudzik

Szczeniak: Jak go wychować psa? Kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Skoro omówiliśmy już 5 najważniejszych zasad wychowania szczeniaka, warto wspomnieć, kiedy należy się udać po pomoc do specjalisty. Jest to w szczególności wskazane, gdy:

  • to nasz pierwszy pies i nie mieliśmy wcześniej doświadczenia w wychowywaniu szczeniaka;
  • mimo regularnych ćwiczeń i ogromnych starań ze strony właściciela szczeniak nie reaguje na podstawowe komendy;
  • szczeniak przejawia wyraźne problemy z zachowaniem, np. jest nadmiernie lękliwy lub nadmiernie agresywny;
  • szczenię ma specyficzne potrzeby szkoleniowe, np. ze względu na określoną rasę i predyspozycje.

Warto wiedzieć: profesjonalnej pomocy warto poszukać także wtedy, gdy szczenię zna już podstawowe komendy i chcemy przejść do bardziej zaawansowanego szkolenia. Natomiast jeśli zaszło podejrzenie, że za problemy z wychowywaniem szczeniaka odpowiada jakiś problem zdrowotny, nie należy zwlekać z wizytą w przychodni weterynaryjnej.

Co robić w sytuacji wystąpienia problemów z wychowaniem szczeniaka?

Co robić, gdy trafił nam się wyjątkowo oporny na wiedzę szczeniak? Jak wychować malca tak, aby radził on sobie w różnych sytuacjach i był posłuszny? Profesjonalny trener z pewnością w tym pomoże, ponieważ najpierw zidentyfikuje on przyczynę problemu, a następnie zaproponuje postępowanie dopasowanego do danego przypadku. U niektórych psów wystarczy skrócenie treningów zgodnie z ich indywidualną zdolnością do skupienia się. Tymczasem inne będą wymagać modyfikacji nagród i wprowadzenia bardziej atrakcyjnych przedmiotów lub czynności w zamian za poprawne wykonanie polecenia.

Ważne jest, aby w sytuacji wystąpienia problemów opiekun wykazał się cierpliwością, ponieważ każdy pies, tak jak dziecko, uczy się w swoim tempie. Na trudności w wychowywaniu szczeniaka mogą mieć wpływ także przykre doświadczenia z przeszłości. Wtedy czeka nas ciężka praca, ponieważ będzie trzeba odbudować na nowo jego pewność siebie oraz przywrócić jego wiarę w pozytywną relację z człowiekiem. Z pomocą profesjonalnego psiego behawiorysty czy też trenera dobierzemy metodę szkoleniową zgodnie z danym przypadkiem i indywidualnymi potrzebami psa. Z tego powodu nie należy postrzegać tego typu usług w kategorii przykrych wydatków lecz jako inwestycję w udane i szczęśliwe życie z psem.

Spodobał Ci się artykuł? Napisz komentarz!

Zobacz też:

Autor: Alicja Hudzik | Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcia główne: Canva.com; zdjęcia w artykule: Alicja Hudzik | Aktualizacja: 16.06.2024 r.

Źródła:

[1] American Kennel Club (2024). Positive Reinforcement Dog Training: The Science Behind Operant Conditioning. [online]. Available at: https://www.akc.org/expert-advice/training/operant-conditioning-positive-reinforcement-dog-training [Dostęp: 08.06.2024 r.] [2] www.petmd.com. (2023). How To Train a Dog With Positive Reinforcement. [online] Available at: https://www.petmd.com/dog/behavior/how-to-train-a-dog-with-positive-reinforcement [Dostęp: 08.06.2024 r.] [3] The Humane Society of The United States (2024). Positive reinforcement training. [online]. Available at: https://www.humanesociety.org/resources/positive-reinforcement-training [Dostęp: 08.06.2024 r.] [4] American Kennel Club (2022). How Often Should You Walk Your Dog? [online]. Available at: https://www.akc.org/expert-advice/health/how-often-should-you-walk-your-dog [Dostęp: 08.06.2024 r.]

 

5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *