Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów. Pamela Dennison

2
Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów. Pamela Dennison

Pozytywne szkolenie psów w książce Pameli Dennison jest opisane bardzo przystępnie i ciekawie – od samych podstaw, po radzenie sobie z różnymi codziennymi  sytuacjami. Książkę polecamy wszystkim miłośnikom czworonogów, niezależnie od ich doświadczenia w szkoleniu. 

Czym właściwie jest szkolenie pozytywne?

Szkolenie pozytywne polega na dokładnie przemyślanym posługiwaniu się nagrodami (…) w celu skłonienia psa do zachowania zgodnie z twoimi oczekiwaniami. U jego źródeł leżą konkretne, naukowe twierdzenia psychologii behawioralnej…

Autorka szczegółowo wyjaśnia szkolenie pozytywne w pierwszej części książki i obala najczęstsze mity z nim związane. Znajdziemy tu też podstawy naukowe i trochę historii.

W drugiej części autorka wyjaśnia jak psy się uczą i komunikują oraz jak wykorzystać to w szkoleniu. Trzecia część książki to zbiór porad dotyczących nauki podstawowych komend, chodzenia na luźnej smyczy, a także wzmacniania i nagród oraz reakcji na błędy psa.

Ostatnia część porusza tematy życia psa w domu oraz życia psa z dzieckiem. Opisane są tu metody radzenia sobie z niechcianymi zachowaniami, takimi jak skakanie psa na ludzi, gryzienie czy podkradanie przedmiotów. Znajdziemy tu też podpowiedź jak pogodzić szkolenie psa z pracą na pełen etat oraz rozpisany szczegółowo trzytygodniowy plan szkolenia.

Treść książki urozmaicona jest ramkami zawierającymi ciekawostki, wskazówki oraz wyjaśnienia trudniejszych terminów. Każdy rozdział rozpoczyna się od tabelki z wypunktowanymi informacjami, które w nim znajdziemy, a zamyka go lista najważniejszych rzeczy do zapamiętania oraz krótki test sprawdzający naszą wiedzę. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się przyjemnie, jednocześnie łatwo przyswajając wiedzę. 

Treść ozdabiają liczne czarno-białe fotografie ilustrujące poruszane w książce problemy.

Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów. Pamela Dennison

Zwróciliśmy uwagę na powtarzające się określenia, za którymi nie przepadamy: „tresura psa” i „właściciel psa”. Według nas psem można się opiekować i go uczyć lub szkolić. Ten minus możemy jednak wybaczyć, gdyż książka zawiera naprawdę wartościową treść. Warto, aby każdy opiekun psa poznał metodę szkolenia pozytywnego, a publikacja daje coś więcej – jest wszechstronnym poradnikiem dotyczącym życia z psem.

Zawsze chętnie sięgamy po książki o szkoleniu psów, zwłaszcza gdy pojawi się wydanie autora, którego jeszcze nie znamy. Uważamy, że nie ma jednej słusznej i uniwersalnej dla wszystkich czworonogów metody szkoleniowej. Warto spojrzeć na szkolenie oczami różnych szkoleniowców i z różnej perspektywy. Poznajemy dzięki temu pewien język, który możemy odpowiednio dostosowywać, aby komunikować się z psami zarówno na co dzień, jak i w czasie bardziej wymagającego szkolenia.

„Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów” dołączy do pozycji, do których będziemy wracać. Książka przedstawia metody szkoleniowe bliskie tym, które sprawdziły się i które stosujemy w komunikacji z naszymi psami.

Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów

  • Tytuł oryginału: CIG to Positive Dog Training, 2nd edition
  • Autor: Pamela Dennison
  • Wydawnictwo: DOM WYDAWNICZY REBIS POZNAŃ
  • Rok wydania: 2017
  • Format: 187 x 231
  • Liczba stron: 316
  • Oprawa: miękka

Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów – spis treści (skrócony)

 
Część I: Na czym polega szkolenie pozytywne i dlaczego powinieneś je stosować?

1. Jaka jest geneza szkolenia pozytywnego?

2. Podstawy szkolenia pozytywnego

3. Obalenie ośmiu mitów szkolenia pozytywnego

4. Skutki uboczne karania

Część II: Lassie w szkole: Jak psy uczą się i porozumiewają

5. Podstawy uczenia się psów

6. Czy wiesz, co twój pies chce powiedzieć?

7. Jak znajomość psiego języka może pomóc w szkoleniu?

8. Najważniejsze rzeczy, o których ty i twój pies powinniście wiedzieć

9. Socjalizacja szczeniaka w duchu szkolenia pozytywnego

Część III: Zaczynamy! Szkolenia pozytywnego ciąg dalszy

10. Pies dobrze wychowany

11. Komfortowy spacer na smyczy

12. Nauka wykonywania komendy „Zostań”

13. Co zrobić, jeśli pies się pomyli

14. Reguła Premacka

15. Hulaj dusza, czyli o wzmacnianiu

Część IV: Reality show: Pies a twój styl życia

16. Pies w twoim domu

17. Dzieci i psy

18. Złe zachowania i środki zaradcze

19. Aby szkolenie psa stało się częścią twojego życia

20. Jak szkolić psa, aby stał się Dobrym Psim Obywatelem?

Twój pies notorycznie ciągnie cię na smyczy? Ciągle szczeka? Ucieka, szaleje w obecności innych psów i szarpie za nogawki biegające dzieci? STOP! Nie używaj wobec niego siły i przymusu! Dzięki szkoleniu pozytywnemu nie tylko oduczysz swojego pupila wszystkich uciążliwych zachowań, ale też nawiążesz z nim silną więź i zyskasz prawdziwego czworonożnego przyjaciela. Z tego doskonałego poradnika zawodowej treserki dowiesz się m.in.:

  • Na czym polega warunkowanie i jak je wykorzystać w szkoleniu.
  • Jak eliminować niepożądane i wpajać dobre zachowania za pomocą różnych systemów wzmocnień.
  • Jakie są zasady psiej etykiety przy drzwiach wyjściowych, podczas jedzenia, spaceru i przebywania w domu oraz jak na stałe zaznajomić z nimi psa.

O autorce książki

Pamela Dennison jest właścicielką firmy Positive Motivation Dog Training. Od lat polega wyłącznie na metodach szkolenia pozytywnego i mimo niestosowania kar odnosi znaczące sukcesy w tresurze zarówno agresywnych, jak i przyjacielskich psów. Pisze artykuły do czasopisma „Clicker Journal” i jest autorką m.in. książki „Bringing Light to Shadow: A Story of a Recovering Aggressive Dog”. Należy do znanych amerykańskich stowarzyszeń kynologicznych.

Przeczytaj też: Najczęstsze problemy behawioralne psów i jak sobie z nimi radzić

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcia: psiPARK.pl

 

5/5 - (1 {głos/głosy})
Komentarze 2
Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów. Pamela Dennison

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *