Pozytywne szkolenie psów w książce Pameli Dennison jest opisane bardzo przystępnie i ciekawie – od samych podstaw, po radzenie sobie z różnymi codziennymi sytuacjami. Książkę polecamy wszystkim miłośnikom czworonogów, niezależnie od ich doświadczenia w szkoleniu.
Czym właściwie jest szkolenie pozytywne?
Autorka szczegółowo wyjaśnia szkolenie pozytywne w pierwszej części książki i obala najczęstsze mity z nim związane. Znajdziemy tu też podstawy naukowe i trochę historii.
W drugiej części autorka wyjaśnia jak psy się uczą i komunikują oraz jak wykorzystać to w szkoleniu. Trzecia część książki to zbiór porad dotyczących nauki podstawowych komend, chodzenia na luźnej smyczy, a także wzmacniania i nagród oraz reakcji na błędy psa.
Ostatnia część porusza tematy życia psa w domu oraz życia psa z dzieckiem. Opisane są tu metody radzenia sobie z niechcianymi zachowaniami, takimi jak skakanie psa na ludzi, gryzienie czy podkradanie przedmiotów. Znajdziemy tu też podpowiedź jak pogodzić szkolenie psa z pracą na pełen etat oraz rozpisany szczegółowo trzytygodniowy plan szkolenia.
Treść książki urozmaicona jest ramkami zawierającymi ciekawostki, wskazówki oraz wyjaśnienia trudniejszych terminów. Każdy rozdział rozpoczyna się od tabelki z wypunktowanymi informacjami, które w nim znajdziemy, a zamyka go lista najważniejszych rzeczy do zapamiętania oraz krótki test sprawdzający naszą wiedzę. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się przyjemnie, jednocześnie łatwo przyswajając wiedzę.
Treść ozdabiają liczne czarno-białe fotografie ilustrujące poruszane w książce problemy.
Zwróciliśmy uwagę na powtarzające się określenia, za którymi nie przepadamy: „tresura psa” i „właściciel psa”. Według nas psem można się opiekować i go uczyć lub szkolić. Ten minus możemy jednak wybaczyć, gdyż książka zawiera naprawdę wartościową treść. Warto, aby każdy opiekun psa poznał metodę szkolenia pozytywnego, a publikacja daje coś więcej – jest wszechstronnym poradnikiem dotyczącym życia z psem.
Zawsze chętnie sięgamy po książki o szkoleniu psów, zwłaszcza gdy pojawi się wydanie autora, którego jeszcze nie znamy. Uważamy, że nie ma jednej słusznej i uniwersalnej dla wszystkich czworonogów metody szkoleniowej. Warto spojrzeć na szkolenie oczami różnych szkoleniowców i z różnej perspektywy. Poznajemy dzięki temu pewien język, który możemy odpowiednio dostosowywać, aby komunikować się z psami zarówno na co dzień, jak i w czasie bardziej wymagającego szkolenia.
„Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów” dołączy do pozycji, do których będziemy wracać. Książka przedstawia metody szkoleniowe bliskie tym, które sprawdziły się i które stosujemy w komunikacji z naszymi psami.
Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów
- Tytuł oryginału: CIG to Positive Dog Training, 2nd edition
- Autor: Pamela Dennison
- Wydawnictwo: DOM WYDAWNICZY REBIS POZNAŃ
- Rok wydania: 2017
- Format: 187 x 231
- Liczba stron: 316
- Oprawa: miękka
Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów – spis treści (skrócony)
- Na czym polega warunkowanie i jak je wykorzystać w szkoleniu.
- Jak eliminować niepożądane i wpajać dobre zachowania za pomocą różnych systemów wzmocnień.
- Jakie są zasady psiej etykiety przy drzwiach wyjściowych, podczas jedzenia, spaceru i przebywania w domu oraz jak na stałe zaznajomić z nimi psa.
O autorce książki
Pamela Dennison jest właścicielką firmy Positive Motivation Dog Training. Od lat polega wyłącznie na metodach szkolenia pozytywnego i mimo niestosowania kar odnosi znaczące sukcesy w tresurze zarówno agresywnych, jak i przyjacielskich psów. Pisze artykuły do czasopisma „Clicker Journal” i jest autorką m.in. książki „Bringing Light to Shadow: A Story of a Recovering Aggressive Dog”. Należy do znanych amerykańskich stowarzyszeń kynologicznych.
Przeczytaj też: Najczęstsze problemy behawioralne psów i jak sobie z nimi radzić
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcia: psiPARK.pl
kasia
super
psiPARK.pl
Dziękujemy!